Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-10, 16:40 Autor: PAP

Białystok/ Rozpoczęły się dwudniowe Podlaskie Sploty; w niedzielę piknik tkacki

Wystawa twórców młodego pokolenia zatytułowana "SpoTKANIE" rozpoczęła w sobotę w Białymstoku dwudniowe Podlaskie Sploty - imprezę promującą tradycyjne tkactwo. Organizatorem jest Podlaski Instytut Kultury. W niedzielę odbędzie się piknik m.in. z pokazami różnych technik tkackich.

Do udziału w otwartej w sobotę w Podlaskim Instytucie Kultury (PIK) wystawie zaproszono młodych twórców, którzy w różny sposób kultywują tradycyjne tkactwo. Można zobaczyć tkaniny autorstwa uczestników warsztatów organizowanych przez PIK; to m.in. kapy, dywany czy chodniki, ale również całkiem nowe wykorzystanie technik tkackich.


Podczas niedzielnego pikniku na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku będzie można zobaczyć twórców - nie tylko z regionu - przy pracy, poznać tradycję tkania m.in. tkaniny dwuosnowowej, krajki, sejpaku, radziuszek czy pereborów. Przyjadą też twórcy tkający góralskie rękawice furmańskie; będzie można też spróbować własnych sił w tkaniu.


W ramach projektu Podlaskie Sploty, który dofinansowany jest m.in. z resortu kultury, odbędą się również warsztaty różnych technik tkackich, które rozpoczną się pod koniec czerwca. Będzie mogło wziąć w nich udział w sumie 30 osób.


Będą też wystawy tradycyjnej tkaniny - sejpaku. To technika, która zwykle charakteryzuje się dwubarwnym wzornictwem na bazie rombów, kwadratów czy ośmioramiennych gwiazdek. Technika kojarzona głównie z terenami Litwy, występowała też w Polsce, przede wszystkim w północnej części kraju.


PIK (dawniej pod nazwą Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku) od lat chroni i promuje zanikające tkactwo tradycyjne, czyli jedno z najstarszych rzemiosł. Organizowane są warsztaty dla dorosłych, konkursy, działania dla dzieci i młodzieży zachęcające do poznania tradycji tkackich.


Powstał też szlak, który prowadzi przez miejscowości, gdzie mieszczą się pracownie. Podlaskie uznawane jest za jeden z regionów najbogatszych w twórców zajmujących się tkactwem. Impreza Podlaskie Sploty organizowana jest po raz czwarty.(PAP)


autor: Robert Fiłończuk


rof/ dki/


Kraj i świat

2023-09-23, godz. 14:00 Węgry/ Szef Rosatomu: wszystkie przeszkody w rozbudowie elektrowni jądrowej w Paksu zostały usunięte Wszystkie przeszkody w rozbudowie elektrowni jądrowej w Paksu w środkowych Węgrzech zostały usunięte dzięki procesowi przygotowań i licencjonowania w ostatnich… » więcej 2023-09-23, godz. 14:00 Na konwencji Lewicy o budowie i finansowaniu 300 tys. mieszkań na tani wynajem (opis) Planujemy zbudować 300 tys. mieszkań na tani wynajem. W pierwszym roku nasz program będzie kosztował 20 mld zł, będzie sfinansowany m.in. ze środków KPO… » więcej 2023-09-23, godz. 14:00 KO: Koniec z traktowaniem przedsiębiorców, jak maszynek do wyciskania pieniędzy Dość i koniec traktowania przedsiębiorców przez państwo jak maszynek do wyciskania pieniędzy - powiedział w sobotę poseł KO Arkadiusz Marchewka. Wśród… » więcej 2023-09-23, godz. 13:40 Warszawa/ Symboliczny mur – instalacja z lustrem weneckim w miejscu historycznej granicy getta (wideo) Symboliczny mur - instalacja z lustrem weneckim - stanęła w Warszawie na historycznej granicy getta. Chcemy przywołać pamięć tych tragicznych wydarzeń z… » więcej 2023-09-23, godz. 13:30 Podlaskie/ Pomnik i tablica upamiętniające Rok Kodeksu Supraskiego w regionie W monasterze w Supraślu k. Białegostoku odsłonięty został w sobotę pomnik i tablica upamiętniające 'Kodeks supraski' - cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego… » więcej 2023-09-23, godz. 13:20 Premier: rząd PiS będzie kontynuował i rozwijał politykę senioralną (krótka) Rząd PiS będzie robił wszystko, aby kontynuować i rozwijać wielką i szeroką politykę senioralną - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił… » więcej 2023-09-23, godz. 13:20 Ekstraklasa piłkarska - Radomiak - Puszcza 0:0 (do przerwy) Radomiak Radom - Puszcza Niepołomice 0:0 do przerwy Sędzia: Marcin Szczerbowicz (Olsztyn).   W 26. min. bramkarz Puszczy, Oliwier Zych obronił rzut… » więcej 2023-09-23, godz. 13:10 Szef MON: żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej skutecznie dbają o bezpieczeństwo Polski W czasach, gdy za naszymi wschodnimi granicami trwa agresja Rosji na Ukrainę, terytorialsi z poświęceniem realizują zadania, do których zostali powołani… » więcej 2023-09-23, godz. 13:10 Liderzy Trzeciej Drogi: musimy zatrzymać tych, którzy doprowadzają do wojny domowej (opis) I wspólnota, i wolność jest czymś, co nam się wszystkim należy. Musimy zatrzymać tych, którzy doprowadzają do wojny domowej. Mówimy stop nienawiści… » więcej 2023-09-23, godz. 13:00 Niemcy/ Bloomberg: państwowa firma SEFE (dawniej Gazprom Germania) ponownie handluje rosyjskim LNG Znacjonalizowana przez niemiecki rząd jesienią 2022 roku firma gazowa SEFE (dawniej: Gazprom Germania) po raz pierwszy od początku ubiegłorocznego kryzysu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »