Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-10, 07:30 Autor: PAP

Podkarpackie/ Jarmark Karpacko-Zakarpacki w Lesku

Koncerty folkloru polskiego i ukraińskiego, muzyki romskiej, klezmerskiej, bojkowskiej, warsztaty artystyczne, degustacja dań naszych przodków, pokaz mody z XVI-XVII wieku złożą się na program Jarmarku Karpacko-Zakarpackiego, który odbędzie się w sobotę w Lesku (Podkarpackie).

Jak zachęcał do udziału w imprezie kierownik Biura Promocji, Kultury i Turystyki Urzędu Miasta i Gminy Lesko Dawid Lipka, jarmark wystartuje w południe odczytaniem przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Wczesnego Średniowiecza „Czarny żmij” historycznego aktu nadania praw miejskich Lesku na 550. rocznicę zaistnienia tego faktu.


Później przewidziano koncerty muzyki romskiej, klezmerskiej, bojkowskiej czy folkloru ukraińskiego i polskiego. Na scenie pojawią się m.in. zespół Opa Cupa czy Widymo.


Lipka zapraszając do udziału wymieniał, że w programie wydarzenia znalazły się też warsztaty malowania na szkle, ceramiki, kwiatów z bibuły, lalek motanek i wyrobów z masy solnej. Towarzyszyć im będą stoiska rękodzieła, regionalnych przysmaków, walki rycerskie i gra terenowa.


„Jednym słowem przeniesiemy się w czasie do wieków polskiej szlachty, średniowiecznych miasteczek i wsi. Nie może zabraknąć i dań, które kiedyś królowały na stołach naszych przodków. Degustujcie je razem z nami” – zapraszał Lipka.


O smakołyki na stołach zadbają panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Huzel, Manasterca i Średniej Wsi.


„Podczas imprezy pojawią się w Lesku przedstawiciele partnerskiego miasta Chust z Ukrainy, z którym nasza gmina współpracuje od lat. Całość jarmarku zwieńczy natomiast taniec menuet oraz pokaz mody z XVI-XVII wieku” – wymieniał Lipka.


Jarmark odbędzie się w ramach projektu „Lesko and Khust - history is our strength” („Lesko i Chust – historia naszą siłą”) realizowanego przez Gminę Lesko przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej EIS Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.


Wstęp bezpłatny.(PAP)


Autorka: Agnieszka Pipała


api/ dki/


Kraj i świat

2023-09-29, godz. 19:10 Szwajcaria/ Wprowadzono sankcje na Iran za eksport dronów do Rosji Rada Związkowa Szwajcarii zdecydowała w czwartek o wprowadzeniu kolejnych sankcji na Iran w związku z eksportem dronów do Rosji; decyzję podjęto w ramach… » więcej 2023-09-29, godz. 19:10 Premier: to w czasach Tuska poziom wypadków śmiertelnych na drogach sięgnął zenitu To w czasach rządów Donalda Tuska poziom wypadków śmiertelnych na polskich drogach sięgał zenitu. Panie Tusk, wstydź się wykorzystywać ludzką tragedię… » więcej 2023-09-29, godz. 19:10 Pomorskie/ Nowo wybudowany stadion lekkoatletyczny w Ustce gotowy do użytku Zakończyła się budowa stadionu lekkoatletycznego w Ustce, który w piątek uzyskał świadectwo kategoryzacji Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Cieszę się… » więcej 2023-09-29, godz. 19:10 Kraków/ Prezydent: harcerstwo odpowiada na wyzwania współczesności (opis) Wierzę, że Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego będzie pokazywać, że harcerstwo jest nie tylko czymś, co ma 113 lat, ale że jest żywe, aktualne, wychodzi… » więcej 2023-09-29, godz. 19:00 Ekstraklasa piłkarska - Stal - Korona 1:2 (do przerwy) PGE FKS Stal Mielec - Korona Kielce 1:2 do przerwy Bramki: 0:1 Jewgienij Szykawka (20-głową), 0:2 Martin Remacle (22), 1:2 Krystian Getinger (33-karny). … » więcej 2023-09-29, godz. 19:00 Premier o decyzji sądu ws. filmu "Zielona granica": Nie chcemy cenzury jak w PRL-u Nie chcemy cenzury jak w PRL-u, a do tego prowadzą orzeczenia sądu, takie jak to - powiedział w Lubinie premier Mateusz Morawiecki o sądowym zakazie publicznego… » więcej 2023-09-29, godz. 19:00 Premier: mamy dokument, że partia Tuska zażądała przyspieszenia procesu wdrażania paktu migracyjnego Mamy kolejny dokument, że partia Tuska w Europie zażądała przyspieszenia procesu wdrażania paktu migracyjnego, którego częścią jest przyjęcie nielegalnych… » więcej 2023-09-29, godz. 18:50 R.Trzaskowski ws. paktu migracyjnego: przez najbliższe 10 lat do Polski na pewno nie trafią uchodźcy Uspokajam, do Polski - przez najbliższe 10 lat - na pewno nie trafią uchodźcy, chyba że wpuści ich PiS, na lewe wizy, które sprzedaje w Azji i Afryce - mówił… » więcej 2023-09-29, godz. 18:50 Ambasador UE w Kijowie: realny termin przystąpienia Ukrainy do Wspólnoty to rok 2030 Próbuję wyjaśniać rozmówcom w Brukseli, że czas na Ukrainie płynie inaczej i to, co gdzie indziej trwa miesiącami, tutaj da się zrealizować w ciągu… » więcej 2023-09-29, godz. 18:50 Premier: nasz filozofia to silne i bezpieczne państwo, ale blisko ludzi Nasz filozofia to silne i bezpieczne państwo, ale blisko ludzi; bezpieczna przyszłość, ale taka, która włącza wszystkich, zwłaszcza tych, którzy nie mają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »