Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-09, 20:30 Autor: PAP

Prof. Maciej Wojtyszko o Borys-Damięckiej: była osobą niezwykle uporządkowaną, myślącą, twórczą

Basia Damięcka była osobą niezwykle uporządkowaną, myślącą. Była osobą twórczą - kimś, kto potrafił współpracować z ludźmi - powiedział PAP o Barbarze Borys-Damięckiej reżyser, wykładowca Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie prof. Maciej Wojtyszko.

"Jednocześnie Basia Damięcka była piękną kobietą i nie da się ukryć, że współpraca z nią to była sama przyjemność, dlatego, że miała i poczucie humoru, i energię, i walczyła o swoje" - wyjaśnił reżyser.


Maciej Wojtyszko przypomniał, że współpracował z Borys-Damięcką w 1981 r. przy telewizyjnej realizacji spektaklu "Molier, czyli Zmowa świętoszków" wg Michaiła Bułhakowa, w jego reżyserii. "Była telewizyjnym realizatorem tego przedstawienia, czyli kimś, kto musi czytać myśli reżysera" - wyjaśnił.


"Należała do dwójki-trójki osób w TVP, które najlepiej odczytywały zamysły reżysera. Właściwie nie musieliśmy w trakcie pracy do siebie mówić. A jednocześnie była kimś, kto miał taką wewnętrzną szlachetność, ciepło" - ocenił reżyser. "Jej odejście jest wielkim smutkiem związanym z tym, że tacy ludzie się nie tak często rodzą" - powiedział Wojtyszko.


Przypomniał, że Borys-Damięcka pracowała także jako samodzielny reżyser. "To jest cała epoka polskiego Teatru Telewizji. Naznaczyła swoją osobowością ten okres, który zaczął się wraz z Adamem Hanuszkiewiczem i trwał do czasów dyrekcji Jerzego Koeniga" - mówił. "To był czas, kiedy Basia nie wychodziła z Teatru Telewizji. Robiła to z wdziękiem, kulturą, a jest to jedna z tych prac, które mogą człowieka zamęczyć" - ocenił reżyser.


"Na szczęście - tak, jak wracam pamięcią do tych naszych wspólnych przygód - to zawsze była to praca zespołowa. Wszyscy się bardzo dobrze rozumieli, bo inaczej nie dałoby się zrobić +Moliera, czyli Zmowy świętoszków+ w ciągu pięciu dni, czyli naprawdę dużego spektaklu Teatru Telewizji przy tych ciężkich kamerach, przy tym dużym świetle" - wyjaśnił.


"Zawsze miałem ogromny kult i szacunek do niej, jako osoby rozumiejącej telewizję. Mogę tylko dobre i ciepłe rzeczy o Basi powiedzieć" - zaznaczył. "Współpraca z Barbarą Borys-Damięcką to był zaszczyt dla każdego, kto się z nią spotykał. I tak już zostało właściwie przez cały czas jej pracy w TVP" - podkreślił Maciej Wojtyszko.


Barbara Borys-Damięcka, reżyser teatralna i telewizyjna, od 2007 r. senator RP, zmarła w piątek w wieku 85 lat.(PAP)


autor: Grzegorz Janikowski


gj/ dki/


Kraj i świat

2023-09-25, godz. 22:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (25-09-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-09-25 o godz. 22:00W zakładach Mini Lotto wylosowano1… » więcej 2023-09-25, godz. 22:30 Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro na 17 nowych projektów wspierających zdrowe gleby Unia Europejska zainwestuje 90 mln euro w 17 nowych projektów badawczych. Celem projektów będzie odbudowa i ochrona zdrowia gleby na potrzeby zrównoważonej… » więcej 2023-09-25, godz. 22:30 Uzbekistan/ Premier: albo religia, albo służba państwu; nasila się walka z przejawami religijności Władze Uzbekistanu po trwającym kilka lat złagodzeniu podejścia do wyznawców islamu, związanym z objęciem władzy przez nowego prezydenta, zaostrzają walkę… » więcej 2023-09-25, godz. 22:20 Azerbejdzan/ Wybuch na stacji benzynowej w Górskim Karabachu; ponad 200 rannych, większość ciężko W wyniku wybuchu, do którego doszło w poniedziałek na stacji benzynowej w stolicy Górskiego Karabachu, Stepanakercie, rannych zostało ponad 200 osób, większość… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, poniedziałek 25 września, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Bartosz Kurek nie zagra w rozpoczynających się w sobotę w chińskim Xi'an kwalifikacjach olimpijskich siatkarzy… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Włochy/ Monte Cassino i inne opactwa zabiegają o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Opactwo na Monte Cassino i dziewięć innych klasztorów benedyktyńskich we Włoszech złożyło w siedzibie UNESCO w Paryżu wniosek o wpisanie na Listę Światowego… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 Białoruś/ Osobom fizycznym zabroniono posiadania dronów Osobom fizycznym na Białorusi zabroniono posiadania, używania, wwożenia do kraju i budowania dronów - informuje w poniedziałek niezależny białoruski portal… » więcej 2023-09-25, godz. 22:10 B. Szydło: polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną z Berlina Polski rząd będzie sprzeciwiał się transformacji Europy w federację rządzoną nawet nie z Brukseli, a z Berlina - podkreśliła w poniedziałek była premier… » więcej 2023-09-25, godz. 22:00 UE/ KE przyjęła środki ograniczające stosowanie celowo dodawanych do produktów mikrodrobin plastiku Komisja Europejska przyjęła w czwartek na podstawie przepisów Unii Europejskiej w dziedzinie chemikaliów (REACH) środki ograniczające stosowanie mikrodrobin… » więcej 2023-09-25, godz. 22:00 Finlandia/ Rozpoczęły się manewry lotnicze Ruska 23 z udziałem brytyjskich F-35 i szwedzkich Gripenów Około 60 statków powietrznych oraz 4,5 tys. wojskowych, w tym z Wielkiej Brytanii oraz Szwecji bierze udział w rozpoczętych w poniedziałek głównych w tym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »