Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-09, 14:20 Autor: PAP

Słowacja/ Rozpoczęła się kampania przed wcześniejszymi wyborami do parlamentu

Wraz z opublikowaniem w piątek przez przewodniczącego parlamentu Borisa Kollara daty przyspieszonych wyborów parlamentarnych, na Słowacji rozpoczęła się kampania wyborcza. Głosowanie odbędzie się 30 września br. Partie nie mogą już zmieniać nazw i muszą rozliczać wydatki.

O skróceniu kadencji parlamentu wybranego na początku 2020 roku zdecydowano w styczniu br. w wyniku kryzysu politycznego, który zaowocował rozpadem koalicji rządowej, utratą większości parlamentarnej i ostatecznie dymisją gabinetu Eduarda Hegera. Kraj do czasu powstania nowego gabinetu prowadzi pierwszy w historii Słowacji rząd techniczny, którego premierem jest Ludovit’ Odor.


Według opublikowanych w niedzielę sondaży największe szanse na sukces 30 września ma partia Kierunek-Socjaldemokraci (Smer-SD) byłego trzykrotnego premiera Roberta Ficy, która może liczyć na poparcie około 18 proc. wyborców. Fico m.in. odrzuca pomoc wojskową dla walczącej Ukrainy.


Równie dobry wynik ma ugrupowanie Głos (Hlas), które także zalicza się do nurtu socjaldemokratycznego, a jest kierowane przez byłego premiera Petra Pellegriniego, który przed laty blisko współpracował z Ficą i z nim współtworzył Smer. Obecnie deklaruje, że nie zamierza wchodzić w powyborcze układy ze Smer.


Dobry, przekraczający 12 procent poparcia wynik ma Postępowa Słowacja (Progresivne Slovensko). Liberalne ugrupowanie przed laty związane z obecną prezydent Zuzaną Czaputovą w ostatnich wyborach nie przekroczyło granicy 5 proc. i pozostawało poza parlamentem.


Po przeciwnej stronie politycznego spektrum jest partia Republika, którą tworzą politycy wywodzący się ugrupowania Ludowa Partia Nasza Słowacja, którą kierował skazany za głoszenie ekstremistycznych haseł Marian Kotleba. Republika uchodzi za partię antyzachodnią, mówiącą o porzuceniu UE i NATO. Ma poparcie sięgające 10 proc.


Ostatnie badania opinii publicznej wskazują, że do parlamentu powinny dostać się jeszcze dwie inne partie: Jesteśmy Rodziną (Sme rodziną) przewodniczącego parlamentu Kollara oraz Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny (KDH), ugrupowanie, które w ostatnich wyborach nie dostało się do parlamentu.


Analitycy wskazują, że minimalnie pięcioprocentowy próg wyborczy mogą pokonać dwie partie byłej koalicji rządzącej: Wolność i Solidarność (SaS) Richarda Sulika oraz OLaNO byłego premiera Igora Matovicia. Pozostałe ugrupowania nie osiągają wymaganej granicy. Wśród nich są dwie formacje byłych szefów słowackich gabinetów: Demokratów Eduarda Hegera oraz Niebieskich Mikulasza Dzurindy. Komentatorzy często nazywają przedterminowe wybory na Słowacji „wojną pięciu premierów”.


Piotr Górecki (PAP)


ptg/ tebe/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 18:10 Podlaskie/ Strażacy opanowali pożar w Biebrzańskim PN, w nocy teren będzie jeszcze monitorowany Strażacy opanowali pożar, który we wtorek wczesnym popołudniem wybuchł na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Trwa dogaszanie pojedynczych miejsc, w… » więcej 2023-10-03, godz. 18:10 UE/ Europarlament za zwiększeniem wieloletniego budżetu na reagowanie kryzysowe; chce dodatkowych 10 mld euro Parlament Europejski opowiedział się w głosowaniu we wtorek za zwiększeniem wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 na reagowanie kryzysowe o 10 mld euro… » więcej 2023-10-03, godz. 18:00 R. Trzaskowski: my patrzymy w przyszłość i chcemy rozmawiać o konkretach; PiS chce mówić tylko o nas (krótka) W wyborach 15 października chodzi o przyszłość kolejnych pokoleń; my patrzymy w przyszłość i chcemy rozmawiać o konkretach, a oni tylko i wyłącznie… » więcej 2023-10-03, godz. 18:00 MSWiA: Przywrócenie tymczasowej kontroli na granicy polsko-słowackiej (komunikat) Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje: 'Przywrócenie tymczasowej kontroli na granicy polsko-słowackiej Od środy, 4 października od… » więcej 2023-10-03, godz. 18:00 Niemcy/ Szef Muzeum Dzieci Polskich: ze 120-osobowej załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci w Łodzi ukarano… Ze 120-osobowej załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi ukarano tylko trzech zbrodniarzy. Nie ukarano komendanta… » więcej 2023-10-03, godz. 17:50 Premier: koalicja Tuska rozważa naruszenie polsko-amerykańskiego sojuszu energetycznego Koalicja Tuska rozważa naruszenie polsko-amerykańskiego sojuszu energetycznego, to skrajna nieodpowiedzialność - stwierdził we wtorek premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2023-10-03, godz. 17:50 Nigeria/ Wybuch w nielegalnej rafinerii ropy zabił co najmniej 18 osób Co najmniej 18 osób, w tym kobieta w ciąży, zginęło w wyniku eksplozji w nielegalnej rafinerii ropy naftowej w stanie Rivers w południowo-wschodniej Nigerii… » więcej 2023-10-03, godz. 17:50 Orlando Bloom dołączył do Katy Perry w obsadzie "Świnki Peppy" Twórcy brytyjskiego serialu animowanego 'Świnka Peppa' ujawniają kolejne niespodzianki, jakie szykują dla fanów tej produkcji. Po tym, jak tydzień temu ogłoszono… » więcej 2023-10-03, godz. 17:40 Malezja/ Z powodu zanieczyszczenia atmosfery władze zapowiadają zamykanie szkół i zasiewanie chmur Atmosfera nad Malezją jest tak zanieczyszczona, że rząd zapowiedział w poniedziałek zasiewanie chmur, polegające na rozpraszaniu z samolotów takich substancji… » więcej 2023-10-03, godz. 17:40 Warmińsko-Mazurskie/ Po śmiertelnym wypadku zablokowana dk 51 w Rogóżu Po zderzeniu dwóch samochodów osobowych i autobusu zablokowana jest droga krajowa nr 51 w Rogóżu (woj. warmińsko-mazurskie) - podała we wtorek GDDKiA. W… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »