Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-09, 13:20 Autor: PAP

Ukraina/ Ministerstwo gospodarki: PKB zmniejszył się w I kwartale 2023 roku o ponad 10 proc.; ale to wynik lepszy od zakładanego

PKB Ukrainy zmniejszył się w pierwszym kwartale 2023 roku o 10,5 proc.; jest to wynik lepszy od oczekiwanego, ponieważ wcześniejsze szacunki przewidywały spadek na poziomie ponad 14 proc. - oznajmiła w piątek ukraińska wicepremier i minister gospodarki Julia Swyrydenko.

"Takie dane świadczą o tym, że gospodarka Ukrainy dostosowuje się (do wojennych realiów) i odbudowuje szybciej, niż prognozowano. (...) Jest to możliwe także dzięki międzynarodowej pomocy udzielanej nam przez kraje partnerskie" - podkreśliła przedstawicielka rządu, cytowana na stronie internetowej resortu gospodarki.


Minister rolnictwa Mykoła Solski wypowiedział się w piątek na antenie ukraińskiej telewizji na temat skutków katastrofalnej powodzi na południu kraju i obniżenia się poziomu wody w Zbiorniku Kachowskim, czyli konsekwencji wysadzenia przez rosyjskie wojska zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce.


"Powierzchnia gruntów, które nie będą mogły zostać w pełni wykorzystane do celów rolnych to nawet nie pół miliona hektarów (jak wcześniej zakładaliśmy - PAP), ale 1-1,5 mln. Przywrócenie systemu nawadniania potrwa od trzech do siedmiu lat. To powinien być priorytetowy cel. Nie jest to wyłącznie sprawa sektora rolnego i ekologii, ale też (ważna) kwestia społeczna" - zaznaczył Solski.


We wtorek władze w Kijowie informowały, że przed rosyjską inwazją systemy irygacyjne nawadniały na południu Ukrainy 584 tys. hektarów pól, z których rolnicy zebrali około 4 mln ton zbóż i nasion roślin oleistych. Zniszczenie tamy spowodowało, że 94 proc. systemów nawadniających w obwodzie chersońskim i 74 proc. w zaporoskim nie będzie w stanie przepompowywać wystarczającej ilości wody.


W wyniku powodzi Ukraina może stracić kilka milionów ton plonów, ponieważ bez źródeł nawodnienia nie można mówić o kontynuowaniu produkcji rolnej - oznajmił w czwartek ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki.


Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski - powiadomiły we wtorek władze Ukrainy. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Woda zalała dziesiątki okolicznych osad. (PAP)


szm/ tebe/


arch.


Kraj i świat

2023-09-29, godz. 18:40 Premier: Tusk zostawił Polskę dla bardzo dobrze płatnej pracy w Brukseli Ja zostawiłem bardzo dobrze płatną pracę w banku - dla Polski, a szef PO Donald Tusk zostawił Polskę dla bardzo dobrze płatnej pracy w Brukseli, dla interesów… » więcej 2023-09-29, godz. 18:40 Jarosław Sellin: jeszcze nigdy nie przeznaczano tylu środków na zabytki, co za naszej władzy Jeszcze nigdy nie przeznaczano takich środków na zabytki, co za naszej władzy. W Programie Ochrony Zabytków przeznaczamy na nie 250 milionów złotych. Kiedy… » więcej 2023-09-29, godz. 18:40 Premier w Lubinie: nigdy wcześniej tutaj nie było takich inwestycji, takich środków Nigdy tutaj nie było takich inwestycji, takich środków. Gdybym chciał mówić o wszystkich, to nie starczyłoby czasu - powiedział w piątek premier Mateusz… » więcej 2023-09-29, godz. 18:40 Premier: chcemy normalności, spokoju i bezpiecznej przyszłości wszystkich Polaków Chcemy normalności, spokoju i bezpiecznej przyszłości wszystkich Polaków; to dla nas kluczowa część naszej wizji. Nie chcemy nielegalnych imigrantów -… » więcej 2023-09-29, godz. 18:30 Wielkopolskie/ Koniec utrudnień na autostradowej obwodnicy Poznania Nie ma już utrudnień po zderzeniu trzech aut osobowych między węzłami Krzesiny i Poznań Wschód. Trwa rozładowywanie zatoru na autostradowej obwodnicy … » więcej 2023-09-29, godz. 18:30 Jacek Sasin: będziemy wspierać system odnowy zabytków Będziemy wspierać dalej zabytki. Chodzi o to, żeby to nie było doraźne, tylko cały system wsparcia odnowy zabytków - powiedział w piątek w Supraślu (Podlaskie)… » więcej 2023-09-29, godz. 18:30 Tyson Fury zmierzy się z Ołeksandrem Usykiem o mistrzostwo świata wagi ciężkiej Brytyjski pięściarz Tyson Fury poinformował na platformie X, że zmierzy się z Ukraińcem Ołeksandrem Usykiem w Arabii Saudyjskiej. Długo wyczekiwana walka… » więcej 2023-09-29, godz. 18:20 MF: Orlen największym podatnikiem CIT za 2022 r. Zgodnie z opublikowanymi przez resort finansów danymi, Orlen jest największym podatnikiem CIT za 2022 r. w kategorii podatnicy indywidualni. Podatek należny… » więcej 2023-09-29, godz. 18:20 Holandia/ Setki książek napisanych przez AI sprzedaje największa księgarnia internetowa w kraju Największa księgarnia internetowa w Niderlandach Bol.com sprzedaje setki książek napisanych przez sztuczną inteligencję (AI) - informuje w piątek rozgłośnia… » więcej 2023-09-29, godz. 18:20 Francja/ Sondaż: 91 proc. żydowskich studentów doświadczyło antysemityzmu We Francji 91 proc. żydowskich studentów doświadczyło antysemityzmu - wynika z badania Ifop na zlecenie Związku Studentów Żydowskich Francji (UEJF). Antysemityzm… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »