Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-06, 09:30 Autor: PAP

Wiceminister SWiA: W lipcu odbiór pierwszych odcinków zapory elektronicznej na granicy z Rosją

W lipcu będą odbierane pierwsze odcinki zapory elektronicznej na granicy z rosyjskim obwodem królewieckim. Całość ma być gotowa jesienią – poinformował we wtorek na antenie TVP1 wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji przekazał, że na granicy z obwodem królewieckim powstaje zapora elektroniczna oparta na perymetrii. "Cała ta 200-kilometrowa granica podzielona jest na 12 odcinków, które będą sukcesywnie oddawane. Już w lipcu będą odbierane wszystkie odcinki, a całość najdalej na jesieni" - zapewnił.


Podkreślił, że na całej granicy polsko-białoruskiej działa już zapora perymetryczna. "Ostatnio obserwujemy wzmocnienie presji, od początku roku odnotowaliśmy 11 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy między Polską a Białorusią. To jest bardzo dużo, ale one wszystkie są odnotowane i udaremnione" – powiedział Poboży.


Wyjaśnił, że gdy tylko jakaś "osoba zbliża się do naszej granicy, wszystkie urządzenia detekcyjne i czujniki ją identyfikują". "A nawet, jeśli przeskoczy przez naszą granice doprowadza nas, do tego, który go odbiera. Nasi pogranicznicy nazywają ich wozakami, czekają po naszej stronie granicy, aby ich odwieść dalej. Czasem może się wydawać, że taka próba jest skuteczna, ale doprowadza nas do organizatorów tego przestępczego procederu" - wytłumaczył.


Budowa zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników ruchu, na granicy z obwodem królewieckim trwa od kwietnia. Zainstalowanych zostanie na niej 2 tys. słupów kamerowych, 3 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, 500 km kabli zasilających i transmisyjnych oraz 200 km kabli detekcyjnych, a także 12 kontenerów elektro-technicznych. (PAP)


Autor: Wojciech Kamiński


wnk/ mark/


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 20:20 Izrael/ Premier Netanjahu potępił ortodoksyjnych żydów, którzy opluwają chrześcijan w Jerozolimie Premier Izraela Benjamin Netanjahu i ministrowie jego rządu zareagowali we wtorek na wzrost liczby incydentów opluwania chrześcijan przez ortodoksyjnych żydów… » więcej 2023-10-03, godz. 20:10 Szefowa francuskiej dyplomacji: będziemy sprzedawać Armenii sprzęt wojskowy Francja zgodziła się 'w przyszłości' sprzedawać Armenii sprzęt wojskowy, aby kraj ten mógł się bronić - powiedziała we wtorek francuska minister spraw… » więcej 2023-10-03, godz. 20:00 Rozporządzenie MSWiA o przywróceniu tymczasowej kontroli granicznej ze Słowacją - w Dzienniku Ustaw(opis) Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przywróceniu tymczasowo kontroli granicznej ze Słowacją opublikowano we wtorek wieczorem w Dzienniku… » więcej 2023-10-03, godz. 20:00 USA/ Rodzice nastolatka, który otworzył ogień w szkole, odpowiedzą przed sądem za nieumyślne spowodowanie śmierci… Rodzice nastolatka, który przed dwoma laty zabił czterech uczniów szkoły w Oxford, położonym o 40 kilometrów od Detroit, przegrali we wtorek apelację i… » więcej 2023-10-03, godz. 19:50 Derek Wang rozpocznie 2. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych Fryderyk Chopin jest największą polską marką w kulturze - powiedział Piotr Gliński na wtorkowej konferencji 2. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:50 Rosja/ Prokuratura żąda 9,5 roku kolonii karnej dla dziennikarki Owsiannikowej, znanej z antywojennego protestu Rosyjska prokuratura żąda 9,5 roku pozbawienia wolności dla byłej dziennikarki rosyjskiej telewizji państwowej Mariny Owsiannikowej, znanej z antywojennego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: w nocy silny wiatr, możliwe niewielkie opady deszczu i burze W nocy spore niebezpieczeństwo mogą stanowić silne podmuchy wiatru, miejscami do 90 kilometrów na godzinę. Z prognoz wynika, że na północy kraju spadnie… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 Azerbejdżan/ Władze zatrzymały trzech byłych prezydentów nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu Władze zatrzymały trzech byłych prezydentów nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu - poinformował niezależny od władz na Kremlu rosyjski portal Meduza… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 W Dzienniku Ustaw rozporządzenie MSWiA o przywróceniu kontroli granicznej ze Słowacją(krótka) W Dzienniku Ustaw we wtorek wieczorem opublikowano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przywróceniu tymczasowo kontroli granicznej… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 Opolskie/ Kolizja szynobusu z samochodem na trasie Opole-Nysa Jedna osoba została ranna w wyniku kolizji szynobusu z samochodem osobowym na trasie Opole-Nysa - poinformował dyżurny KW Państwowej Straży Pożarnej w O… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »