Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 22:20 Autor: PAP

USA/ Biały Dom: jeśli Chiny liczą, że zmniejszymy naszą obecność na Pacyfiku, to nie ma na to szans

Jeśli Chiny poprzez agresywne manewry na morzu i w powietrzu chcą nam przekazać, że obecność USA na Pacyfiku jest niemile widziana i że powinna zostać zmniejszona, to mogę powiedzieć, że tak się nie stanie - powiedział w poniedziałek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Rzecznik odniósł się w ten sposób podczas briefingu prasowego do dwóch niedawnych incydentów w okolicach Morza Południowochińskiego: najpierw chiński myśliwiec J-16 przeleciał stosunkowo blisko przed dziobem amerykańskiego samolotu zwiadowczego RC-135, zaś w sobotę chiński okręt przepłynął w odległości 150 metrów przed amerykańskim niszczycielem w Cieśninie Tajwańskiej w rocznicę masakry na placu Tiananmen.


"Nie mogę mówić za ChRL, jakie były ich intencje, ale jeśli chcą nam przekazać, że jesteśmy niemile widziani, albo że nasza obecność powinna być zmniejszona, albo że chcą, byśmy przestali latać i pływać w przestrzeni międzynarodowej, to się tak nie stanie" - oznajmił przedstawiciel Białego Domu. "Tak jak powiedział prezydent (Joe) Biden w Hiroszimie: jesteśmy mocarstwem pacyficznym i nigdzie się nie wybieramy" - dodał Kirby.


Jak stwierdził, choć przejęcia samolotów i okrętów w okolicach wód terytorialnych zdarzają się rutynowo, to te manewry były wyjątkowo niebezpieczne i agresywne. "Kurczę, my też to robimy. Tylko różnica polega na tym, że kiedy to robimy (...), to robimy to zgodnie z prawiem międzynarodowym i zgodnie z zasadami" - oznajmił rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego.


Kirby zaznaczył jednak, że USA chcą podtrzymać kontakty z ChRL i odbyć spotkanie na wysokim szczeblu w Chinach, jednak wciąż za wcześnie jest, by mówić o konkretach.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ ap/


Kraj i świat

2023-09-22, godz. 13:10 Węgry/ Szef frakcji Fideszu: Szwedzi najwyraźniej zdecydowali, że nie chcą być członkami NATO Szwedzi najwyraźniej zdecydowali, że nie chcą być członkami NATO; jesteśmy zaskoczeni tą sytuacją - oświadczył cytowany przez dziennik „Nepszava”… » więcej 2023-09-22, godz. 13:10 Prof. Chrościńska-Krawczyk: rozpoczynamy leczenie krwią pępowinową w mózgowym porażeniu dziecięcym Z początkiem października 2023 r. rozpoczynamy program leczenia własną krwią pępowinową w mózgowym porażeniu dziecięcym - poinformowała prof. Magdalena… » więcej 2023-09-22, godz. 13:10 Z. Ziobro: te wybory są o bezpieczeństwie (krótka) Te wybory, to są wybory o bezpieczeństwie - podkreślił w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. 'Jeżeli chcemy bezpiecznej Polski, jeżeli chcemy… » więcej 2023-09-22, godz. 13:10 Zakopane/ Ukradziony przez Niemców pierścionek wrócił po 80 latach do wnuczki więźniarki Ravensbrück Ukradziony przez Niemców w 1944 r. pierścionek należący do pochodzącej z Zakopanego więźniarki obozu koncentracyjnego Ravensbrück został w piątek uroczyście… » więcej 2023-09-22, godz. 13:00 Prezydent: Ukraina potrzebuje odbudowy, bez tego nigdy nie będzie istotną częścią naszej wielkiej wspólnoty (kr… Ukraina potrzebuje odbudowy, bez tego nigdy nie będzie istotną częścią naszej wielkiej wspólnoty - zaznaczył w piątek w Poznaniu prezydent Andrzej Duda… » więcej 2023-09-22, godz. 13:00 Polska 2050 przyznała, że nie była jedyną partią, która sprzeciwiała się waloryzacji 500 Plus Polska 2050 porozumiała się z Konfederacją w związku z wnioskiem w trybie wyborczym; formacja przyznała, że nie była jedyną partią, która sprzeciwiała… » więcej 2023-09-22, godz. 13:00 Rosja/ Media: kremlowski przewoźnik proponuje liniom lotniczym, by kupiły wycofane ze służby Tu-214, niekiedy - 20… Rządowe przedsiębiorstwo Rossija obsługujące podróże rosyjskich oficjeli proponuje pasażerskim liniom lotniczym, by kupiły od niego samoloty Tu-214 przygotowane… » więcej 2023-09-22, godz. 13:00 Julian Nagelsmann został trenerem piłkarskiej reprezentacji Niemiec 36-letni Julian Nagelsmann obejmie funkcję trenera reprezentacji Niemiec - poinformował w piątek Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB). Kontrakt biegnie do… » więcej 2023-09-22, godz. 13:00 M. Maląg: polityka prorodzinna jest wyzwaniem i naszą misją (opis) Polityka społeczna, polityka wsparcia rodzin z małymi dziećmi i wsparcia seniorów, jest w naszym DNA - mówiła podczas I Zjazdu Klubów Mam minister rodziny… » więcej 2023-09-22, godz. 13:00 Kolno/ Szef MON: każdy skrawek polskiej ziemi jest broniony Przed rokiem 2015 likwidowano jednostki wojskowe; rząd PO-PSL planował, że linią obrony będzie Wisła. Obecny rząd konsekwentnie wzmacnia armię; każdy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »