Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 20:40 Autor: PAP

Francja/ Premier przedstawiła rządowy plan mający ułatwić obywatelom zakup mieszkań

Premier Francji Elisabeth Borne przedstawiła w poniedziałek plan mający na celu powstrzymanie kryzysu mieszkaniowego i ułatwienie dostępu do mieszkań obywatelom. Chodzi o nieoprocentowane pożyczki, zakup mieszkań bez zakupu gruntów oraz ograniczenie lichwy.

„Naszym pierwszym celem jest zagwarantowanie mieszkań wszystkim Francuzom” – wyjaśniła premier podczas konferencji w Maison de l'architecture w Paryżu.


Aby pomóc gospodarstwom domowym w zakupie mieszkania w sytuacji rosnących stóp procentowych, pożyczka zerowa, która miała wygasnąć z końcem 2023 roku, zostanie przedłużona do 2027 roku, ponieważ „szybkość wzrostu stóp powoduje duży szok” - stwierdziła Borne.


Rząd zamierza także przedłużyć do końca 2023 roku ustalanie maksymalnej stawki, zgodnie z którą banki mogą pożyczać pieniądze, aby stawka ta nie „stała się blokadą” – poinformowała premier.


Władze zamierzają też upowszechnić tzw. solidarną dzierżawę nieruchomości, która umożliwi nabywanie mieszkań bez posiadania gruntu. To rozwiązanie, które testowane jest już w Paryżu, pozwala na obniżenie ceny zakupu. Rząd chce również zwiększyć liczbę mieszkań na tzw. wynajem pośredni, wspierany przez państwo oraz mieszkań socjalnych.


Borne zapewniła, że rząd planuje zwiększyć budżet funduszu nieużytków, aby przekształcać opuszczone budynki komercyjne w mieszkania. W propozycjach rządowych znalazły się również działania mające na celu przyspieszenie termomodernizacji budynków.


Jednym z obecnych czynników ograniczających zakup mieszkań jest szybki wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych, z 1,06 proc. w grudniu 2021 roku do 3,28 proc. w maju 2023 roku - komentuje sytuację na rynku mieszkań dziennik "Le Monde".


„Jest 2,4 mln próśb o mieszkania socjalne, potrzebujemy pomocy, aby je wybudować!” - apeluje do rządu prezes Społecznego Związku Mieszkalnictwa Emmanuelle Cosse. Rząd przedkłada rozwiązania techniczne nad działania szokowe, wywołując rozczarowanie wśród specjalistów z branży – ocenia plan rządu stacja Franceinfo.


Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)


ksta/ ap/


Kraj i świat

2023-10-01, godz. 13:40 Niemcy/ Przewodniczący Centralnej Rady Żydów jest zaniepokojony poparciem dla partii AfD Przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster wyraził zaniepokojenie poparciem, jakie w sondażach deklarują ankietowani dla prawicowej… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 J. Owsiak do uczestników "Marszu Miliona Serc": jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o… Jesteście wspaniałymi Polakami, którzy przyjechali tu rozmawiać o Polsce; miejcie ten dzisiejszy spacer głęboko w sercu, by 15 października spotkać się… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 Rzecznik PiS: to największa w historii polskiej polityki konwencja polityczna To największa w historii polskiej polityki konwencja polityczna - powiedział w niedzielę rzecznik PiS Rafał Bochenek otwierając konwencję PiS w Katowicach… » więcej 2023-10-01, godz. 13:30 Hiszpania/ Liczba ofiar śmiertelnych pożaru w dyskotece w Murcji wzrosła do dziewięciu Co najmniej dziewięć osób zginęło w pożarze, który wybuchł w niedzielę nad ranem w znanej dyskotece 'Teatr' w Murcji w południowo - wschodniej Hiszpanii… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 R. Trzaskowski: chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i życiu (krótka7) Chcemy Polski, w której to kobieta decyduje o swoim zdrowiu i o swoim życiu. Chcemy Polski, w której mundur jest szanowany, w której policja i służby mundurowe… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 D. Tusk: marsz jeszcze się nie zaczął, a jest już nas prawie milion (krótka8) Marsz jeszcze się nie zaczął, a jest już nas prawie milion. Pójdziemy Marszałkowską i wtedy dopiero Polska i Europa zobaczą, ilu nas dzisiaj jest. Niewyobrażalne… » więcej 2023-10-01, godz. 13:20 D.Tusk: jesteśmy zjednoczeni, z wiarą we własne siły (krótka9) Jesteśmy dzisiaj wszyscy zjednoczeni, z wiarą we własne siły. To jest ta zasadnicza zmiana dzisiaj, która jest widoczna gołym okiem - powiedział w niedzielę… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 W katowickim "Spodku" rozpoczęła się konwencja PiS pod hasłem "Bezpieczna Polska" O godz. 13.00 w niedzielę w katowickim 'Spodku' rozpoczęła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem 'Bezpieczna Polska'. Głos podczas wydarzenia… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 Kalisz/ Uniwersytet Kaliski rozpoczął swoją działalność z dniem 1 października Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu z dniem 1 października 2023 r. rozpoczął swoją działalność. Po raz pierwszy uruchomiono… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 W. Czarzasty: chcę, by PiS przestał skłócać Polaków, bo to do niczego Polski nie doprowadzi (krótka6) Chcę, by PiS przestał skłócać Polaków, bo to do niczego Polski nie doprowadzi. Polska musi być jedna, uśmiechnięta, tolerancyjna, wielka bo na to zasługujemy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »