Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-05, 14:30 Autor: PAP

Hongkong/ Producentka reportażu o brutalnym ataku uniewinniona przez Sąd Najwyższy

Sąd najwyższy w Hongkongu uchylił w poniedziałek wyrok skazujący dziennikarkę Bao Choy za składanie fałszywych oświadczeń w celu uzyskania dostępu do rejestrów pojazdów na potrzeby filmu dokumentalnego, dotyczącego brutalnego ataku na prodemokratycznych demonstrantów w 2019 roku - podała w poniedziałek agencja Reutera.

Choy, wcześniej związana z publicznym hongkońskim nadawcą RTHK, została w kwietniu 2021 r. ukarana grzywną w wysokości 6 tys. dolarów hongkońskich (3,2 tys. PLN) po oskarżeniu o świadome składanie fałszywych oświadczeń w celu uzyskania dostępu do rejestrów pojazdów na potrzeby filmu dokumentalnego.


Odcinek programu Hong Kong Connect pt. "7.21 Who Owns the Truth", którego Choy była producentką, dotyczył brutalnej napaści na prodemokratycznych demonstrantów na stacji metra Yuen Long z 21 lipca 2019 r. Atak, w którym rannych zostało kilkadziesiąt osób, uznawany jest za jedno z najbardziej kontrowersyjnych wydarzeń serii protestów z 2019 r.


Choy dwukrotnie w połowie 2020 r. korzystała z bazy danych w celu odnalezienia właściciela furgonetki, którą prawdopodobnie dostarczono broń ponad 100 mężczyznom w białych strojach. Ci następnie zaatakowali demonstrantów, osoby postronne i dziennikarzy, znajdujących się na stacji. W programie wskazywano także na powolną reakcję policji.


W swoim wniosku o dostęp do publicznej bazy danych tablic rejestracyjnych producentka zadeklarowała, że jej poszukiwania należą do kategorii "inne sprawy związane z ruchem drogowym i transportem". Inne dostępne kategorie to "postępowanie sądowe" oraz "sprzedaż i zakup pojazdu".


Sądy dwóch instancji uznały, że deklaracje Choy były niezgodne z prawdą.


Jednak w poniedziałek pięciu sędziów Sądu Najwyższego jednomyślnie uwzględniło apelację i uchyliło wyroki skazujące. Sędziowie uznali, że korzystanie przez Choy z bazy danych rzeczywiście mieściło się w wybranej przez nią kategorii i wyrządzono Choy "znaczną i poważną niesprawiedliwość", wnioskując, że świadomie złożyła fałszywe oświadczenia - podano w uzasadnieniu wyroku.


"Chociaż takie prawa nie są absolutne i mogą być ograniczone w razie potrzeby, nie ma powodu, aby wychodzić z założenia, że dziennikarstwo w dobrej wierze powinno być wyłączone z kategorii +inne sprawy związane z ruchem drogowym i transportem+" - napisano w wyroku sądu, od którego nie ma odwołania.


"Należy wziąć pod uwagę fakt, że skarżąca korzystała z wolności słowa i prasy w związku ze śledztwem w sprawie wydarzeń z 21 lipca 2019 r." - dodano.


Dziennikarka z zadowoleniem przyjęła wygraną po ponad dwuletniej walce o oczyszczenie swojego nazwiska i zapewnienie dziennikarzom prawa do korzystania z bazy danych pojazdów w ich pracy.


"Szczęśliwa! Do głowy nie przychodzi mi inne słowo, które mogłoby opisać mój nastrój w tej chwili i myślę, że ten rodzaj szczęścia należy do wszystkich w społeczeństwie, a nie tylko do mnie indywidualnie" - powiedziała Choy, cytowana przez RTHK.


"Co ważniejsze, orzeczenie to podkreśla znaczenie konstytucyjnie chronionej wolności prasy i słowa. To największe znaczenie dzisiejszego orzeczenia" - podkreśliła.


Program Bao Choy zdobył nagrodę Human Rights Press Award przyznawaną przez Klub Korespondentów Zagranicznych oraz nagrodę Kam Yiu-yu Press Freedom Award przyznawaną z kolei przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Hongkongu.


W reakcji na wyrok Stowarzyszenie Dziennikarzy Hongkongu podkreśliło, że dziennikarze dążący do prawdy nie powinni być ścigani.(PAP)


krp/ mal/


Kraj i świat

2023-09-22, godz. 13:10 Węgry/ Szef frakcji Fideszu: Szwedzi najwyraźniej zdecydowali, że nie chcą być członkami NATO Szwedzi najwyraźniej zdecydowali, że nie chcą być członkami NATO; jesteśmy zaskoczeni tą sytuacją - oświadczył cytowany przez dziennik „Nepszava”… » więcej 2023-09-22, godz. 13:10 Prof. Chrościńska-Krawczyk: rozpoczynamy leczenie krwią pępowinową w mózgowym porażeniu dziecięcym Z początkiem października 2023 r. rozpoczynamy program leczenia własną krwią pępowinową w mózgowym porażeniu dziecięcym - poinformowała prof. Magdalena… » więcej 2023-09-22, godz. 13:10 Z. Ziobro: te wybory są o bezpieczeństwie (krótka) Te wybory, to są wybory o bezpieczeństwie - podkreślił w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. 'Jeżeli chcemy bezpiecznej Polski, jeżeli chcemy… » więcej 2023-09-22, godz. 13:10 Zakopane/ Ukradziony przez Niemców pierścionek wrócił po 80 latach do wnuczki więźniarki Ravensbrück Ukradziony przez Niemców w 1944 r. pierścionek należący do pochodzącej z Zakopanego więźniarki obozu koncentracyjnego Ravensbrück został w piątek uroczyście… » więcej 2023-09-22, godz. 13:00 Prezydent: Ukraina potrzebuje odbudowy, bez tego nigdy nie będzie istotną częścią naszej wielkiej wspólnoty (kr… Ukraina potrzebuje odbudowy, bez tego nigdy nie będzie istotną częścią naszej wielkiej wspólnoty - zaznaczył w piątek w Poznaniu prezydent Andrzej Duda… » więcej 2023-09-22, godz. 13:00 Polska 2050 przyznała, że nie była jedyną partią, która sprzeciwiała się waloryzacji 500 Plus Polska 2050 porozumiała się z Konfederacją w związku z wnioskiem w trybie wyborczym; formacja przyznała, że nie była jedyną partią, która sprzeciwiała… » więcej 2023-09-22, godz. 13:00 Rosja/ Media: kremlowski przewoźnik proponuje liniom lotniczym, by kupiły wycofane ze służby Tu-214, niekiedy - 20… Rządowe przedsiębiorstwo Rossija obsługujące podróże rosyjskich oficjeli proponuje pasażerskim liniom lotniczym, by kupiły od niego samoloty Tu-214 przygotowane… » więcej 2023-09-22, godz. 13:00 Julian Nagelsmann został trenerem piłkarskiej reprezentacji Niemiec 36-letni Julian Nagelsmann obejmie funkcję trenera reprezentacji Niemiec - poinformował w piątek Niemiecki Związek Piłki Nożnej (DFB). Kontrakt biegnie do… » więcej 2023-09-22, godz. 13:00 M. Maląg: polityka prorodzinna jest wyzwaniem i naszą misją (opis) Polityka społeczna, polityka wsparcia rodzin z małymi dziećmi i wsparcia seniorów, jest w naszym DNA - mówiła podczas I Zjazdu Klubów Mam minister rodziny… » więcej 2023-09-22, godz. 13:00 Kolno/ Szef MON: każdy skrawek polskiej ziemi jest broniony Przed rokiem 2015 likwidowano jednostki wojskowe; rząd PO-PSL planował, że linią obrony będzie Wisła. Obecny rząd konsekwentnie wzmacnia armię; każdy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »