Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-02, 17:40 Autor: PAP

Izrael/ Zmarła ofiara zamachu bombowego w Jerozolimie, która pozostawała w śpiączce przez 22 lata

Chana Nachenberg zmarła prawie 22 lata po tym, jak palestyński zamachowiec-samobójca dokonał ataku bombowego w pizzerii Sbarro w centrum Jerozolimy - informuje portal dziennika The Jerusalem Post. Kobieta pozostawała w śpiączce od czasu zamachu. Jej dwuletnia córka Sarah była jedną z niewielu osób, które przeżyły atak bez szwanku.

"Minęło 21 lat i dziewięć miesięcy od ataku, po którym moja córka była nieprzytomna, w śpiączce, w szpitalu Reuth [Rehabilitacyjnym] w Tel Awiwie" - powiedział ojciec zmarłej.


Około trzy tygodnie temu Chana Nachenberg była hospitalizowana w szpitalu Ichilov, gdzie w środę wieczorem zmarła.


Była jedną z 16 ofiar jednego z najbardziej krwawych zamachów drugiej intifady. Palestyński terrorysta dokonał zamachu na pizzerię Sbarro na tętniącym życiem skrzyżowaniu King George Street i Jaffa Road w Jerozolimie 9 sierpnia 2001 r., zabijając 15 osób, w tym siedmioro dzieci i kobietę w ciąży, oraz raniąc 130 osób.


Jego wspólniczką była Ahlam Tamimi, która wybrała miejsce ataku. Tamimi jest jedną z "najbardziej poszukiwanych terrorystów" FBI; na swojej stronie internetowej amerykańska agencja ostrzega, że kobieta "powinna być uważana za uzbrojoną i niebezpieczną". FBI oferuje nagrodę w wysokości do 5 milionów dolarów za pomoc w jej odnalezieniu.(https://tinyurl.com/2p4r6bnt)


Pierwsza palestyńska intifada rozpoczęła się w grudniu 1987 roku. Masowe protesty, w czasie których często obrzucano kamieniami izraelskich żołnierzy i policjantów, trwały do roku 1993, kiedy w Oslo podpisano porozumienie palestyńsko-izraelskie. Druga, dużo bardziej krwawa intifada wybuchła w 2000 roku. Trwała ok. 5 lat, w tym czasie dochodziło m.in. do samobójczych zamachów bombowych wymierzonych w izraelskich cywili. (PAP)


mma/ mms/


arch.


Kraj i świat

2023-10-03, godz. 20:10 Szefowa francuskiej dyplomacji: będziemy sprzedawać Armenii sprzęt wojskowy Francja zgodziła się 'w przyszłości' sprzedawać Armenii sprzęt wojskowy, aby kraj ten mógł się bronić - powiedziała we wtorek francuska minister spraw… » więcej 2023-10-03, godz. 20:00 Rozporządzenie MSWiA o przywróceniu tymczasowej kontroli granicznej ze Słowacją - w Dzienniku Ustaw(opis) Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przywróceniu tymczasowo kontroli granicznej ze Słowacją opublikowano we wtorek wieczorem w Dzienniku… » więcej 2023-10-03, godz. 20:00 USA/ Rodzice nastolatka, który otworzył ogień w szkole, odpowiedzą przed sądem za nieumyślne spowodowanie śmierci… Rodzice nastolatka, który przed dwoma laty zabił czterech uczniów szkoły w Oxford, położonym o 40 kilometrów od Detroit, przegrali we wtorek apelację i… » więcej 2023-10-03, godz. 19:50 Derek Wang rozpocznie 2. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych Fryderyk Chopin jest największą polską marką w kulturze - powiedział Piotr Gliński na wtorkowej konferencji 2. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:50 Rosja/ Prokuratura żąda 9,5 roku kolonii karnej dla dziennikarki Owsiannikowej, znanej z antywojennego protestu Rosyjska prokuratura żąda 9,5 roku pozbawienia wolności dla byłej dziennikarki rosyjskiej telewizji państwowej Mariny Owsiannikowej, znanej z antywojennego… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: w nocy silny wiatr, możliwe niewielkie opady deszczu i burze W nocy spore niebezpieczeństwo mogą stanowić silne podmuchy wiatru, miejscami do 90 kilometrów na godzinę. Z prognoz wynika, że na północy kraju spadnie… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 Azerbejdżan/ Władze zatrzymały trzech byłych prezydentów nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu Władze zatrzymały trzech byłych prezydentów nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu - poinformował niezależny od władz na Kremlu rosyjski portal Meduza… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 W Dzienniku Ustaw rozporządzenie MSWiA o przywróceniu kontroli granicznej ze Słowacją(krótka) W Dzienniku Ustaw we wtorek wieczorem opublikowano rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o przywróceniu tymczasowo kontroli granicznej… » więcej 2023-10-03, godz. 19:40 Opolskie/ Kolizja szynobusu z samochodem na trasie Opole-Nysa Jedna osoba została ranna w wyniku kolizji szynobusu z samochodem osobowym na trasie Opole-Nysa - poinformował dyżurny KW Państwowej Straży Pożarnej w O… » więcej 2023-10-03, godz. 19:30 Premier: Donald Tusk jest politycznym mężem Angeli Merkel Partia Donalda Tuska głosuje w Brukseli za przyspieszeniem przyjęcia paktu migracyjnego. Gdyby rzeczywiście byli przeciwko nielegalnej imigracji, to zagłosowaliby… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »