Radio Opole » Kraj i świat
2023-06-01, 22:30 Autor: PAP

Francja/ Media: raport parlamentarnej komisji ds. rosyjskich wpływów wymierzony w partię Le Pen

Raport francuskiej komisji parlamentarnej ds. rosyjskich wpływów wymierzony jest w Zjednoczenie Narodowe (RN), którego liderką jest Marine Le Pen – ocenia stacja Franceinfo, która opublikowała w czwartek fragmenty 200-stronicowego dokumentu.

„Zjednoczenie Narodowe jest wyjątkowe pod względem ideologicznej bliskości z reżimem rosyjskim oraz powiązań finansowych, które będą przedmiotem szczegółowej analizy” - stwierdziła sprawozdawczyni komisji Constance Le Grip z prezydenckiej partii Renesans.


W raporcie wskazano na powiązania między Rosją a niektórymi politykami RN, takimi jak Thierry Mariani i Aymeric Chauprade, były poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia dawnego Frontu Narodowego w latach 2014-2019. Chauprade „niezaprzeczalnie odegrał kluczową rolę w budowaniu więzi między Frontem Narodowym a niektórymi osobami bliskimi Putinowi” – napisano w raporcie.


Dokument cytuje słowa eurodeputowanej Nathalie Loiseau, z którą komisja śledcza rozmawiała 6 kwietnia. Zdaniem byłej minister ds. europejskich partia Le Pen jest „uprzywilejowana przez Moskwę do szerzenia wpływów (Rosji) we Francji, podobnie jak w innych częściach Europy, w tym wśród skrajnej prawicy”.


„Związek ten tłumaczy się w szczególności silną zbieżnością poglądów z władzami rosyjskimi w zakresie wartości politycznych i w kwestiach geopolitycznych” – ocenia raport. Przywołuje rusofilskie stanowisko Jean-Marie Le Pena w przeszłości, gdy ocenił on, że „strategia politycznego i ideologicznego zbliżenia między partią a reżimem moskiewskim zostanie ustrukturyzowana i przyspieszona” po przejęciu władzy przez jego córkę Marine Le Pen. Raport podkreśla częste kontakty urzędników RN z urzędnikami rosyjskimi.


W raporcie zauważono, że Marine Le Pen wielokrotnie broniła aneksji Krymu przez Rosję. „To była bezpośrednia transmisja oficjalnego rosyjskiego dyskursu”, „wyraźnie doceniana w Moskwie” - napisano. „Wszystkie uwagi Le Pen na temat Krymu z jej przesłuchania przed komisją śledczą powtarzają słowo w słowo oficjalny język reżimu Putina” – uważa Constance Le Grip. „Należy jednak zauważyć, że agresja Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku oznaczała osłabienie prorosyjskich stanowisk Zjednoczenia Narodowego” – uważa sprawozdawczyni.


W raporcie wymieniono dwa rodzaje wsparcia RN dla Rosji: podróże do tego kraju i głosowania w Parlamencie Europejskim. Marine Le Pen „co najmniej cztery razy odwiedziła Moskwę: w 2013, 2014, 2015 i 2017 roku” - przypomina raport.


„Od marca 2019 roku do lutego 2022 roku Zjednoczenie Narodowe nie przegłosowało ani jednego tekstu krytycznego wobec Rosji” — czytamy w dokumencie.


Raport wskazuje, że była mikroskopijna partia Jean-Marie Le Pena, Cotelec, skorzystała w 2014 roku z pożyczki w wysokości 2 mln euro zaciągniętej od cypryjskiego przedsiębiorstwa Vernonsia Holdings. Według serwisu Mediapart wsparcie to miało być finansowane z funduszy rosyjskich powiązanych z byłym agentem sowieckich tajnych służb. „W tym samym roku Front Narodowy zaciągnął pożyczkę w wysokości 9,4 mln euro w rosyjskim banku First Czech Russian Bank” – wskazano.


Marine Le Pen określiła raport dotyczący rosyjskich wpływów jako „nieuczciwy i całkowicie upolityczniony” jeszcze przed jego publikacją.


Komisja powstała z inicjatywy Zjednoczenia Narodowego. Celem partii było oskarżenia prezydenta Francji Emmanuela Macrona i jego otoczenia o uleganie rosyjskim wpływom. Komisja miała również zbadać „wszystkie francuskie partie polityczne i przywódców oraz wszystkie potencjalne ingerencje” - wskazywało RN.


W komisji parlamentarnej zasiada łącznie 30 posłów ze wszystkich ugrupowań. Franceinfo podaje, że raport został przyjęty 11 głosami za, przy pięciu przeciw i dwóch wstrzymujących się.


Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)


ksta/ kjm/ ap/


Kraj i świat

2023-10-04, godz. 15:00 Maciej Świrski: koordynując wysiłki, możemy opracować kompleksową strategię radzenia sobie z dezinformacją Dzieląc się najlepszymi praktykami i koordynując wysiłki, możemy opracować kompleksową strategię radzenia sobie z wyzwaniem dezinformacji - powiedział… » więcej 2023-10-04, godz. 15:00 Francja/ Wydział ekonomii w Marsylii zostanie zamknięty na tydzień z powodu handlu narkotykami Od piątku marsylska siedziba Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Aix-Marseille będzie zamknięta przez co najmniej tydzień z powodu handlu narkotykami… » więcej 2023-10-04, godz. 14:50 Europoseł Rzońca: pakiet migracyjny to rozwiązanie błędne, ratujące polityczną skórę Olafa Scholza; Polska będzie… Pakiet migracyjny to rozwiązanie błędne ratujące polityczną skórę kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który chce powiedzieć Niemcom, że imigrantów będą… » więcej 2023-10-04, godz. 14:50 Piłkarska LE - trener Rakowa: mamy swój plan na mecz ze Sturmem 'Mamy swój plan na mecz ze Sturmem Graz i teraz od piłkarzy zależy czy uda się nam go zrealizować' - powiedział trener Rakowa Częstochowa Dawid Szwarga… » więcej 2023-10-04, godz. 14:50 Estonia/ Dodatkowe patrole na granicy z Łotwą i w portach mające ograniczyć napływ nielegalnych imigrantów Zarząd Policji i Straży Granicznej Estonii (PPA) wysłał dodatkowe patrole na granicę z Łotwą oraz do portów, by ograniczyć napływ nielegalnych imigrantów… » więcej 2023-10-04, godz. 14:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (04-10-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-10-04 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2023-10-04, godz. 14:50 Pomorskie/Poseł PiS pyta marszałka województwa o mały ruch graniczny Poseł PiS Kacper Płażyński zwrócił się do marszałka woj. pomorskiego z pytaniem o działania zmierzające do przywrócenia małego ruchu granicznego z… » więcej 2023-10-04, godz. 14:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (04-10-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-10-04 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2023-10-04, godz. 14:50 J. Kaczyński w czwartek odwiedzi Busko-Zdrój i Kazimierzę Wielką Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński w czwartek odwiedzi Busko-Zdrój i Kazimierzę Wielką - informuje w środę Prawo i Sprawiedliwość na Twitterz… » więcej 2023-10-04, godz. 14:50 Premier: bezrobocie szybowało w czasach naszych poprzedników, teraz szybuje liczba miejsc pracy Bezrobocie szybowało w czasach naszych poprzedników, teraz szybuje liczba miejsc pracy; tworzymy nowe miejsca pracy, przyciągając inwestorów z całego świata… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »