Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-31, 21:40 Autor: PAP

Muzeum Auschwitz: w 2023 roku placówkę może odwiedzić 1,7-1,8 mln osób

W tym roku liczba zwiedzających Muzeum Auschwitz może osiągnąć 1,7-1,8 mln osób – ocenił dyrektor placówki Piotr Cywiński, który przedstawił w środę sprawozdanie z działalności Miejsca Pamięci członkom Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

„Sądzę, że w tym roku mamy szansę na 1,7-1,8 mln odwiedzających. W tym roku frekwencja jest dotychczas nieco inna; wzrasta bowiem procentowo odsetek odwiedzających z Polski, przy pewnym obniżeniu przyjeżdżających przede wszystkim z Europy Zachodniej” - powiedział Piotr Cywiński.


Dyrektor podkreślił, że „z wzrostem frekwencji łączy się także to, iż po bardzo trudnym okresie pandemii, muzeum odzyskało bezpieczeństwo stabilności finansowej”. „Na początku tego roku pracownicy otrzymali podwyżki” – dodał.


Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum zakomunikował, że głównymi tematami posiedzenia rady było otwarcie nowego centrum obsługi odwiedzających oraz przygotowania do międzynarodowej konferencji poświęconej nowym technologiom w nauczaniu o historii Auschwitz


Centrum obsługi otwarte ma zostać 14 czerwca. Wówczas przypada 83. rocznica deportacji pierwszego transportu Polaków do obozu. Centrum obejmuje budynek wejściowy, w którym znajdują się między innymi księgarnia i przestrzeń usług gastronomicznych, parking dla autokarów i samochodów osobowych wraz z przechowalnią bagażu i toaletami. Zmodernizowana została także sala kinowa, gdzie odwiedzający mogą obejrzeć film wstępny. Obok centrum powstaje nowoczesny, trzypiętrowy hostel.


Centrum powstało w bezpośredniej bliskości historycznego terenu byłego obozu Auschwitz I. W tym miejscu przed wybuchem wojny usytuowane były bunkry amunicyjne koszar Wojska Polskiego. Podczas okupacji obszar należał do KL Auschwitz. Początkowo istniała tam żwirownia, a w latach 1941-43 Niemcy wybudowali rzeźnię, która zaopatrywała załogę obozu w mięso i wędliny, a także mleczarnię. Po wojnie na tym terenie istniała baza autobusowa, która została zlikwidowana. Teren stał się własnością Muzeum Auschwitz.


Podczas środowego spotkania członkowie rady dyskutowali również o przygotowaniach do międzynarodowej konferencji metodycznej skierowanej do ekspertów z całego świata, która będzie poświęcona nowym technologiom w nauczaniu o historii Auschwitz. „Dwa lata temu spotkaliśmy się online, ale tym razem wszyscy spotkamy się w Miejscu Pamięci. Będziemy rozmawiali o nowych technologiach w edukacji. Choć wszyscy się tego nieco obawiamy, to pandemia oswoiła nas z różnymi technologicznymi rozwiązaniami. Już niebawem na przykład, po dwóch latach przygotowań, zostanie uruchomiony projekt zdalnego zwiedzania muzeum na żywo z przewodnikiem” – powiedział dyrektor Cywiński.


Dyrektor mówił członkom rady o projektach edukacyjnych kierowanych do różnych grup odbiorców, między innymi o powołaniu na Uniwersytecie w Burgos w Hiszpanii katedry praw człowieka i kultury demokratycznej, utworzonej przez działający w tym kraju lokalny Instytut Auschwitz-Birkenau. To pierwsza katedra uniwersytecka na świecie współtworzona w ścisłej współpracy z Muzeum Auschwitz.


Wśród wydarzeń wystawienniczych dyrektor wymienił między innymi projekty realizowane przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W maju zostały ogłoszone przetargi na wykonanie ekspozycji „Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej”, która będzie prezentowana w bloku 15 na terenie byłego Auschwitz I, a także pierwszej części Nowej Wystawy Głównej.


Cywiński, prezentując nowe publikacje muzeum, podkreślił znaczenie nowego kalendarium wydarzeń w obozie Auschwitz. „Na razie wydany został pierwszy tom, ale w tym roku ukażą się kolejne cztery. To jest zupełnie nowa praca, efekt wielu lat badań całego zespołu naszego Centrum Badań. Szczegółowa chronologia historii obozu będzie podwaliną do stworzenia nowej monografii obozu Auschwitz, nad którą zaczynamy pracować” – powiedział.


Dyrektor Cywiński zapowiedział rozpoczęcie dwuletniego projektu, którego efektem będzie stworzenie monografii losów Romów i Sinti deportowanych do Auschwitz.


Wśród kwestii związanych z konserwacją mówiono między innymi o zakończonych pracach przy dachu budynku byłej komendantury oraz stolarki okiennej w Bloku 11 na terenie byłego obozu Auschwitz I, konserwacji budynków murowanych na terenie byłego Auschwitz II-Birkenau, a także zbliżającym się otwarciu laboratorium mikrobiologicznego w pracowniach konserwatorskich.


Rada jednogłośnie przyjęła uchwały pozytywnie oceniające i aprobujące sprawozdanie i plany działania muzeum.


Rada jest ciałem opiniodawczym, powołanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego na mocy Ustawy o Muzeach. Jej obecna kadencja przypada na lata 2021-2025.


Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła w niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.


W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W rekordowym roku 2019 zwiedziło je 2,32 mln osób. W pandemicznym 2020 roku liczba ta spadła do 502 tys. W ubiegłym roku frekwencja wyniosła 1,18 mln. (PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ dki/


Kraj i świat

2023-09-24, godz. 15:40 Wielkopolskie/ 26-letni kajakarz utonął w powiecie złotowskim Nie udało się uratować życia 26-letniego kajakarza, który w niedzielę rano utonął w Jeziorze Sławianowskim Wielkim (pow. złotowski, woj. wielkopolsk… » więcej 2023-09-24, godz. 15:30 Ekstraklasa piłkarska – Zagłębie – Warta 1:0 (opinie) Po meczu KGHM Zagłębie Lubin - Warta Poznań (1:0) powiedzieli: Dawid Szulczek (trener Warty Poznań): „W pierwszej połowie za rzadko byliśmy na połowie… » więcej 2023-09-24, godz. 15:20 P. Gliński: w Warszawie realizujemy miliardowe inwestycje Nie jesteśmy obojętni, współpracujemy nawet z samorządami, które raczej się kojarzą z lenistwem i nieporadnością; w Warszawie realizujemy miliardowe… » więcej 2023-09-24, godz. 15:20 Grand Slam w judo - Polacy bez sukcesów ostatniego dnia Ostatnie dnia turnieju Grand Slam w judo w Baku na tatami pojawiła się trójka Polaków, ale Beata Pacut-Kłoczko (78 kg), Kinga Wolszczak (+78) i Kacper Szczurowski… » więcej 2023-09-24, godz. 15:20 Minister Czarnek: polskie lasy są świetnie zagospodarowane przez państwo Trzydzieści procent powierzchni państwa to są lasy świetnie zagospodarowane przez państwo; to jest unikat na skalę europejską i światową - powiedział… » więcej 2023-09-24, godz. 15:10 1. liga piłkarska - Wisła Płock - GKS Tychy 4:1 Wisła Płock - GKS Tychy 4:1 (1:0) Bramki: 1:0 Łukasz Sekulski (45+9-karny), 2:0 Łukasz Sekulski (46), 3:0 Adam Chrzanowski (61), 4:0 Jakub Gric (87), 4:1… » więcej 2023-09-24, godz. 15:10 R. Telus: Przygotowaliśmy program odtworzenia polskiego przetwórstwa (krótka 5) Przygotowaliśmy program odtworzenia przetwórstwa. Ważne jest stworzenie rolniczego handlu detalicznego. Nadal pomagamy Ukrainie w tranzycie zboża. Tranzyt… » więcej 2023-09-24, godz. 15:10 Memoriał Mróz-Olszewskiej - zwycięstwo ŁKS Siatkarki ŁKS Commercecon Łódź wygrały 11. Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej, który w tym roku rozegrano w Mielcu. Mistrzynie Polski wygrały wszystkie… » więcej 2023-09-24, godz. 15:00 Kujawsko-Pomorskie/ Dk 10 zablokowana w Stryszku po zderzeniu dwóch aut Droga krajowa nr 10 jest zablokowana w Stryszku (Kujawsko-Pomorskie) po zderzeniu dwóch aut osobowych. » więcej 2023-09-24, godz. 15:00 Poznań/ Od poniedziałku zapisy na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie Na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie od poniedziałku będą mogli zapisać się chętni, starsi mieszkańcy Poznania. Akcja jest skierowana do osób w wieku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »