Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-30, 19:00 Autor: PAP

Szef MSZ: nie mogę zgodzić się z wypowiedzią Reyndersa nt. komisji ds. badania wpływów rosyjskich

Zupełnie nie mogę zgodzić się z wypowiedzią unijnego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa na temat komisji ds. badania wpływów rosyjskich; najprawdopodobniej tylko jeden z nas czytał tę ustawę i zna zasady funkcjonujące w polskim systemie prawa - powiedział we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich oraz że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. We wtorek ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw; wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, a więc - w środę.


Do podpisania ustawy odniósł się we wtorek unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. "Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni polską ustawą o specjalnej komisji. (...) KE nie zawaha się podjąć działań w tej sprawie, jeśli będzie to potrzebne" - powiedział. Wskazał, że KE jest szczególnie zaniepokojona "polską ustawą o specjalnej komisji, która może pozbawić obywateli, jednostki ich prawa do bycia wybranym do pełnienia funkcji publicznej". Jak zauważył, takie pozbawienie funkcji będzie możliwe w drodze decyzji administracyjnej "bez żadnej kontroli sądowej".


O tę wypowiedź we wtorek w Bratysławie pytany we wtorek w Bratysławie szef MSZ Zbigniew Rau, który uczestniczył tam w konferencji Globsec. "Zupełnie nie mogę zgodzić się z panem komisarzem, a brak mojej zgody wynika z tego, że najprawdopodobniej tylko jeden z nas czytał tę ustawę, jeden z nas zna zasady funkcjonujące w polskim systemie prawa. (...) Rozumiem, że pan komisarz nie jest świadom faktu, że decyzja administracyjna, którą może wydać ta komisja ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo w Polsce - jak każda decyzja administracyjna w systemie prawa polskiego - podlega kontroli sądowej sądu administracyjnego" - powiedział Rau.


Tym samym - podkreślił szef MSZ - "ta kontrola sądowa ma zawsze charakter dwuinstancyjny". "W związku z tym nie można tutaj mówić o jakiejkolwiek postaci braku praworządności, przede wszystkim dlatego, że to od niezależnego sądu zależy, czy ta decyzja zostanie jej obowiązywanie zawieszone w całości w czasie toczącego się postępowania, w czy w części, czy zdecyduje o tym mocą własnej woli sąd, czy na wniosek strony, która tej decyzji podlega" - mówił Rau. "Mówiąc wprost: żadnego zagrożenia nie widzę, bo znam system prawa polskiego i czytałem tę ustawę" - oświadczył.


Rau pytany był też m.in. o sytuację w Kosowie, gdzie w wyniku poniedziałkowych starć między demonstrantami serbskiego pochodzenia a siłami NATO z misji pokojowej KFOR, broniącymi gmachów lokalnych urzędów, zostało rannych 52 Serbów, jak przekazała strona serbska, i kilkudziesięciu żołnierzy NATO. W regionie wzrosło napięcie po tym, jak na burmistrzów w kilku miasteczkach na północy Kosowa zostały wybrane osoby pochodzenia albańskiego, chociaż są to regiony zamieszkałe głównie przez etnicznych Serbów. Serbowie z Kosowa próbowali w piątek nie dopuścić do wejścia nowych burmistrzów do gmachów urzędów, w wyniku czego doszło do starć z kosowską policją, złożoną z etnicznych Albańczyków, ponieważ Serbowie opuścili ją w ubiegłym roku.


Podczas odpierania demonstrantów żołnierze włoskiego i węgierskiego kontyngentu KFOR stali się obiektem niesprowokowanych ataków i odnieśli obrażenia, doszło też do złamań kończyn i poparzeń z powodu wybuchu urządzeń zapalających - przekazywała misja KFOR w oświadczeniu.


"Ja mam nadzieję, że - choć takie ryzyko jest - do rozlania się tego konfliktu dalej nie dojdzie. MSZ sformułowano swoje stanowisko, solidaryzując się z pracą jednostek międzynarodowych" - zaznaczył szef MSZ. Podkreślił, że jako szef OBWE odwiedzał ten region. "Tam konflikt wydaje się trwały, ale to nie oznacza, że będzie kontynuowany w sposób szczególnie groźny" - stwierdził. Jak ocenił, "nie ma nowych powodów do jego eskalacji".


Szef polskiego MSZ był też pytany o nieformalne spotkanie szefów MSZ państw NATO w Oslo, w którym będzie uczestniczył od środy. Minister podkreślał, że najważniejsze dla Polski są tu dwie sprawy: przybliżyć instytucjonalnie Ukrainy do NATO - w którym to celu, według niego, najprężniej działają obecnie państwa wschodniej flanki NATO - oraz doprowadzić do realizacji strategii Sojuszu przyjętej na szczycie NATO w Madrycie.


Kolejną "żelazną" kwestią do poruszenia - według ministra - jest sprawa akcesji Szwecji do NATO. Zdaniem Raua, w tej sprawie może zarysować się stanowisko w związku z zakończeniem się wyborów prezydenckich w Turcji.


Turcja i Węgry to jedyne kraje NATO, które jeszcze nie ratyfikowały akcesji Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. (PAP)


autorzy: Wiktoria Nicałek, Karol Kostrzewa


wni/ kos/ sdd/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 09:30 Domański: luka w VAT w 2023 r. powróciła do poziomu dwucyfrowego (krótka 2) W najbliższych dniach przedstawimy dokładne dane za 2023 r., ale mówimy o powrocie luki w VAT do dwucyfrowego poziomu - powiedział podczas piątkowej konferencji… » więcej 2024-04-26, godz. 09:30 Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym Na urządzeniach służbowych nikt nie powinien mieć aplikacji, które budzą wątpliwości. Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym - powiedział… » więcej 2024-04-26, godz. 09:20 Dolnośląskie/ Pożar hali tartaku w Piotrowicach k. Chojnowa Kilkanaście zastępów straży pożarnej gasi w piątek pożar hali znajdującej się na terenie tartaku w miejscowości Piotrowice na Dolnym Śląsku. Nie ma… » więcej 2024-04-26, godz. 09:20 Liga NBA - broniący tytułu Nuggets nie zwalniają tempa Broniący tytułu koszykarze Denver Nuggets potrzebują już tylko jednej wygranej, aby awansować do 2. rundy play off ligi NBA. W czwartek pokonali na wyjeździe… » więcej 2024-04-26, godz. 09:20 Hyosung TNC proponuje nową koncepcję zrównoważonej produkcji bio-BDO (MediaRoom) SEUL, Korea Południowa, 26 kwietnia 2024 r. /PRNewswire/ -- Spółka Hyosung TNC podejmuje znaczące kroki w kierunku zrównoważonej przyszłości, koncentrując… » więcej 2024-04-26, godz. 09:20 Tarty/ Jaskinia Mroźna po zimie otwarta dla turystów Po okresie zimowym, w piątek została otwarta dla turystów Jaskinia Mroźna w Tatrach Zachodnich. Jaskinię położoną w Dolinie Kościeliskiej można zwiedzać… » więcej 2024-04-26, godz. 09:10 Domański: obligatoryjny KSeF dla dużych firm od 1 lutego 2026 r., dla innych od 1 kwietnia 2026 r. (krótka) Zdecydowaliśmy się na dwa terminy wprowadzenia w życie Krajowego Systemu e-Faktur; dla firm o przychodach ponad 200 mln zł KSeF stanie obowiązkowy od 1 lutego… » więcej 2024-04-26, godz. 08:50 Minister nauki analizuje sytuację ukraińskich studentów w Polsce (korekta) Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział w piątek, że będzie chciał porozmawiać o sytuacji studentów ukraińskich w Polsce z ministrem edukacji i nauki… » więcej 2024-04-26, godz. 08:50 Tusk: następni funkcjonariusze CBA ułaskawieni przez Andrzeja Dudę Następni funkcjonariusze CBA ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych. Zanim się obejrzymy… » więcej 2024-04-26, godz. 08:50 Ukraina/ Sąd aresztował ministra rolnictwa Solskiego Wysoki Sąd Antykorupcyjny Ukrainy nakazał w piątek aresztowanie ministra rolnictwa Mykoły Solskiego w związku z zarzutami o nielegalne nabycie gruntów państwowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »