Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-29, 21:40 Autor: PAP

Świnoujście/ Lewobrzeżna część Świnoujścia w obszarze zagrożenia ptasią grypą

Ognisko ptasiej grypy wykryto po niemieckiej stronie wyspy Uznam. W strefie obszaru zagrożonego znalazła się też lewobrzeżna część Świnoujścia. Zgodnie z informacjami służb weterynaryjnych, co najmniej do 12 czerwca obowiązywać będą obostrzenia dotyczące hodowli ptaków.

W związku ze stwierdzeniem ogniska choroby zakaźnej w miejscowości Benz (na terenie powiatu Pomorze Przednie – Greifswald), powiatowy lekarz weterynarii w Świnoujściu ustanowił obszar objęty ograniczeniami w lewobrzeżnej części Świnoujścia. To część miasta, która położona jest na wyspie Uznam.


"Inspekcja Weterynaryjna rozpoczęła już wizyty w gospodarstwach, które zgłosiły hodowlę drobiu. Współpracujemy również ze strażą miejską i policją. Jeśli do 12 czerwca nie zaobserwujemy oznak rozprzestrzeniania się wirusa w Świnoujściu, obostrzenia zostaną zniesione" - przekazała Bożena Stalka, powiatowy lekarz weterynarii w Świnoujściu.


"Stosowanie zasad higieny i bioasekuracja w hodowli drobiu jest w stanie ustrzec przed rozprzestrzenianiem się wirusa grypy ptaków" – dodała.


Powiatowy lekarz weterynarii w Świnoujściu wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). W obszarze zagrożonym nakazuje się m.in. utrzymanie, karmienie i pojenie ptaków (drobiu) w pomieszczeniach zamkniętych, zabezpieczonych przed dostępem dzikich ptaków oraz oddzielenie od innych zwierząt gospodarskich.


Jak wskazano, należy też czyścić i odkażać zarówno środki transportu, jak i sprzęt wykorzystywanego do przewozu drobiu. Przed wejściami i wyjściami do gospodarstw utrzymujących drób, należy stosować maty dezynfekcyjne.


W przypadku zwiększonej zachorowalności lub znacznym obniżeniu produkcyjności utrzymywanych ptaków należy niezwłoczne poinformować powiatowego lekarza weterynarii w Świnoujściu.


W związku z zaistniałą sytuacją, zakazuje się wprowadzania i wyprowadzania z gospodarstwa drobiu lub innych ptaków utrzymywanych w gospodarstwie oraz wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody powiatowego lekarza weterynarii. Hodowcy nie mogą też organizować targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone ptaki.


Bez zgody powiatowego lekarza weterynarii zakazuje się też przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków, w tym piskląt jednodniowych, drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności, jaj wylęgowych oraz konsumpcyjnych. Zgoda musi być też na transport mięsa drobiowego z zakładów zlokalizowanych na obszarze zagrożonym. (PAP)


misz/ mmu/


Kraj i świat

2023-10-01, godz. 13:10 W katowickim "Spodku" rozpoczęła się konwencja PiS pod hasłem "Bezpieczna Polska" O godz. 13.00 w niedzielę w katowickim 'Spodku' rozpoczęła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości pod hasłem 'Bezpieczna Polska'. Głos podczas wydarzenia… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 Kalisz/ Uniwersytet Kaliski rozpoczął swoją działalność z dniem 1 października Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu z dniem 1 października 2023 r. rozpoczął swoją działalność. Po raz pierwszy uruchomiono… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 W. Czarzasty: chcę, by PiS przestał skłócać Polaków, bo to do niczego Polski nie doprowadzi (krótka6) Chcę, by PiS przestał skłócać Polaków, bo to do niczego Polski nie doprowadzi. Polska musi być jedna, uśmiechnięta, tolerancyjna, wielka bo na to zasługujemy… » więcej 2023-10-01, godz. 13:10 Reuters: Kubańczycy są rekrutowani w na wojnę przeciwko Ukrainie; mieszkańcy wyspy mówią o dużej skali wyjazdów Kubańczycy są w internecie rekrutowani do udziału w wojnie przeciwko Ukrainie w szeregach rosyjskiej armii; mieszkańcy wyspy mówią o dużej skali wyjazdów… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 B. Szydło: my nie potrzebujemy papierowych serduszek, my mamy serca bijące dla Polski My nie potrzebujemy papierowych serduszek, my mamy serca bijące dla Polski - powiedział w niedzielę w Katowicach była premier Beata Szydło przed konwencją… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 J. Sasin: nie pozwólmy, by opozycja dalej wyprzedawała majątek państwowy Ludzie opozycji mówią, że dalej będą prywatyzować; nie dajmy im znowu tego zrobić, nie pozwólmy na wyprzedaż naszego majątku narodowego - powiedział… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 Śląskie/ Muzeum w Tychach gromadzi pamiątki i wspomnienia o fabryce Fiata Muzeum Miejskie w Tychach gromadzi pamiątki i wspomnienia pracowników działającej w tym mieście od blisko pół wieku fabryki samochodów Fiata, obecnie należącej… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 W Warszawie ruszył "Marsz Miliona Serc" W niedzielę w Warszawie z ronda Dmowskiego ruszył organizowany przez Koalicję Obywatelską 'Marsz Miliona Serc'; manifestanci przejdą ulicami Marszałkowską… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 Warszawa/ Cała trasa "Marszu Miliona Serc" zamknięta dla ruchu Cała trasa 'Marszu Miliona Serc', który z ronda Dmowskiego przejdzie w niedzielę na rondo ' Radosława', jest zamknięta dla ruchu - podaje Zarząd Transportu… » więcej 2023-10-01, godz. 13:00 Niemcy/ Szef E.ON: Niemcy nie chronią infrastruktury krytycznej przed cyberatakami Niemcy nie chronią infrastruktury krytycznej przed cyberatakami - powiedział w niedzielę dziennikowi 'Financial Times' Leonhard Birnbaum, dyrektor generalny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »