Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-28, 11:10 Autor: PAP

Poznań/ Od niedzieli w Muzeum Narodowym w Poznaniu wystawa „Zwierzę przede mną”

Od niedzieli w Muzeum Narodowym w Poznaniu można będzie oglądać wystawę pt. „Zwierzę przede mną”. Ekspozycja jest efektem współpracy Muzeum z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jak poinformował dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM prof. Piotr Korduba, współpracę z Muzeum Narodowym podjęto „w ramach szczególnego projektu”.


„Studenci studiów drugiego stopnia historii sztuki dobrowolnie, przez rok, mogli być kuratorami poważnej, wpisanej w program tego muzeum wystawy. Poważnej, ponieważ czekała ich praca taka sama, jak muzealników” - powiedział.


Prof. Korduba wskazał, że studenci musieli wybrać z kolekcji Muzeum Narodowego obiekty, poddać je konceptualizacji i sproblematyzować, dyskutować nad aranżacją, przygotować również teksty do katalogu.


„Była to praca, która miała ich przygotować do przyszłej pracy zawodowej, jako kuratorów, muzealników, pracowników instytucji kultury w szerokim rozumieniu” – wyjaśnił.


„Bardzo nam na tym zależy, żebyśmy naszym studentom, przyszłym absolwentom, pokazali, jak wygląda przyszłość historyków sztuki. O ile wiem, jesteśmy jedynym Instytutem Historii Sztuki, który na coś takiego stawia” – powiedział profesor.


Dodał, że temat wystawy jest bardzo istotny, ponieważ odnosi się do podmiotowości zwierząt. Jak mówił, „okazało się, że można o tym bardzo bieżącym problemie opowiedzieć przez kolekcję historyczną, bowiem na wystawie nie ma dzieł zupełnie nowych”.


„Są dzieła powstałe pomiędzy XVII wiekiem, a początkiem XXI wieku. Okazuje się, że one te wszystkie niuanse naszych relacji, a więc i przemoc, i wielkie emocje pozytywne, współpracę, jaka się pomiędzy światem człowieka i światem zwierząt dokonywała, doskonale ilustrują” – podkreślił dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM.


Muzeum Narodowe w Poznaniu poinformowało, że tytuł wystawy – „Zwierzę przede mną” – został zaczerpnięty z tekstu postmodernistycznego filozofa francuskiego Jacquesa Derridy, który – jak wskazano – „zaproponował odejście od wizji świata, w której człowiek umieszczony jest w centrum. Taka szczególna koncepcja może wzbudzać zainteresowanie oraz wywołać ożywioną dyskusję”.


Pokazane na wystawie dzieła – malarstwo, rzeźba, plakaty, obiekty sztuki użytkowej z motywami animalistycznymi ukazują znaczenie zwierząt, ich funkcje w świecie a także stosunek do człowieka.


Obiekty pokazane na wystawie podzielone są na działy tematyczne skupiające się na poszukiwaniach znaczenia zwierząt, konfrontacji z człowiekiem, tradycyjnej roli i współistnienia.


Wystawa „Zwierzę przede mną” będzie prezentowana do 20 sierpnia. (PAP)


autor: Anna Jowsa


ajw/ pat/


Kraj i świat

2023-09-28, godz. 10:10 Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. Co najchętniej jemy na diecie bezmięsnej? (MediaRoom) - Co drugi wegetarianin decyduje się na dietę bezmięsną ze względów zdrowotnych. - 70% wegetarian poprawia sobie humor jedzeniem. - Osoby na diecie… » więcej 2023-09-28, godz. 10:10 Ekspert: coraz większe zainteresowanie budową centrów danych w Polsce ze strony firm irlandzkich Powierzchnia centrów danych w Polsce ma wzrosnąć ze 122 tys. m kw. w 2023 r. do 176 tys. m kw. w 2028 r. Widzimy coraz większe zainteresowanie tym sektorem… » więcej 2023-09-28, godz. 10:10 P. Müller: węgiel, który wpłynął do Polski pochodzi z Kazachstanu, a nie z Rosji Żaden rosyjski węgiel nie trafia do Polski. Zleciliśmy służbom sprawdzenie tego i na ten moment mamy informację, że jest to węgiel pochodzący z Kazachstanu… » więcej 2023-09-28, godz. 10:10 Krosno/ Z samolotu treningowego oderwała się osłona kabiny pilota, spadła na ziemię tuż przy ulicy Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych będzie wyjaśniać, dlaczego podczas lotu samolotu treningowego oderwała się osłona kabiny pilota. Obudowa… » więcej 2023-09-28, godz. 10:00 Szef MKiDN: w niedzielę spotkam się z Polonią na Paradzie Pułaskiego W niedzielę wybieram się na nowojorską Paradę Pułaskiego, gdzie w ramach kampanii wyborczej spotkam się z Polonią - poinformował w czwartek w Programie… » więcej 2023-09-28, godz. 10:00 W. Brytania/ Resort obrony: siły powietrzne Rosji straciły w wojnie ok. 90 samolotów Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne (WKS) od lutego 2022 roku w wojnie na Ukrainie straciły w walkach około 90 samolotów, a inne wskutek intensywnego wykorzystywania… » więcej 2023-09-28, godz. 10:00 Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. Co najchętniej jemy na diecie bezmięsnej? (MediaRoom) - Co drugi wegetarianin decyduje się na dietę bezmięsną ze względów zdrowotnych. - 70% wegetarian poprawia sobie humor jedzeniem. - Osoby na diecie… » więcej 2023-09-28, godz. 09:50 USA/ Chińscy hakerzy wykradli 60 tys. e-maili z Departamentu Stanu Chińscy hakerzy, którzy w tym roku uzyskali dostęp do kont e-mail sekretarz handlu Giny Raimondo i innych urzędników państwowych, wykradli 60 tys. e-maili… » więcej 2023-09-28, godz. 09:50 Śląskie/ Dwaj nastolatkowie sprawcami podpalenia budynku w Lędzinach Sprawcami podpalenia nieużytkowanego budynku w Lędzinach (Śląskie) są dwaj mieszkający w tym mieście chłopcy w wieku 14 i 16 lat - ustaliła policja. Wyrządzone… » więcej 2023-09-28, godz. 09:40 P. Müller: zwiększony ruch migracyjny wynika z błędnej polityki UE Zwiększony ruch migracyjny wynika z błędnej polityki 'otwartych drzwi' Unii Europejskiej. Ona zachęca do tego, aby przyjeżdżać z południa Europy do Unii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »