2023-05-27, 20:10 Autor: PAP

Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Korona 0:3 (opis2)

Widzew Łódź - Korona Kielce 0:3 (0:2)

Bramki: 0:1 Dawid Błanik (5), 0:2 Piotr Malarczyk (40-głową), 0:3 Jakub Łukowski (60).

Żółta kartka - Widzew Łódź: Juliusz Letniowski, Mato Milos. Korona Kielce: Dawid Błanik, Jewgienij Szykawka, Kyryło Petrow.

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów 17 423.

Widzew Łódź: Henrich Ravas - Mateusz Żyro (46. Juliusz Letniowski), Serafin Szota, Martin Kreuzriegler - Paweł Zieliński (46. Mato Milos), Patryk Stępiński, Juljan Shehu (89. Filip Zawadzki), Fabio Nunes (46. Kristoffer Hansen) - Andrejs Ciganiks, Ernest Terpiłowski (77. Ignacy Dawid), Bartłomiej Pawłowski.

Korona Kielce: Marcel Zapytowski - Dominick Zator, Piotr Malarczyk (79. Jacek Kiełb), Miłosz Trojak, Marius Briceag - Jakub Łukowski (86. Adrian Danek), Kyryło Petrow (76. Dalibor Takac), Ronaldo Deaconu, Nono, Dawid Błanik (76. Marcus Godinho) - Jewgienij Szykawka (86. Hubert Szulc).

Piłkarze Korony Kielce wygrywając w Łodzi z Widzewem 3:0 przypieczętowali swoje utrzymanie w ekstraklasie na kolejny sezon. Drużyna trenera Janusza Niedźwiedzia pożegnała się zaś z kibicami szóstą z rzędu porażką na własnym stadionie.

Oba zespoły, które w zeszłym roku wywalczyły awans do ekstraklasy, w ostatniej kolejce tego sezonu miały o co grać. Większa presja ciążyła na Koronie, która potrzebowała zwycięstwa, aby być pewna utrzymania się w elicie bez oglądania się na wyniki innych drużyn. Za to bardzo słabo spisujący się wiosną Widzew ze swoimi kibicami, którzy przez cały sezon regularnie wypełniali stadion przy al. Piłsudskiego, chciał pożegnać się wygraną, a przynajmniej uniknąć szóstej porażki z rzędu przed własną publicznością.

Od początku spotkania większą determinację widać było po stronie gości, którzy bardzo szybko objęli prowadzenie. Piłka po dość niepewnym piąstkowaniu Henricha Ravasa spadła pod nogi Kyryło Petrowa, który oddał mocny strzał, a po drodze do bramki Widzewa lot futbolówki zmienił jeszcze Dawid Błanik.

Łodzianie nie potrafili odpowiedzieć na stratę gola. Przed przerwą jedyną ciekawszą akcję stworzyli w 19. minucie, kiedy po dobrym zagraniu Patryka Stępińskiego w polu karnym Korony znalazł się Bartłomiej Pawłowski. Podanie najlepszego strzelca Widzewa zablokował jednak Miłosz Trojak.

Dużo lepsze wrażenie sprawiali piłkarze trenera Kamila Kuzery, którzy często zagrażali bramce Ravasa. Słowak uratował Widzew przed stratą drugiej bramki w 31. minucie, kiedy obronił groźny strzał z dalszej odległości Rumuna Ronaldo Deaconu. Chwilę później nie miał zaś problemu ze złapaniem lekkiego uderzenia głową Piotra Malarczyka.

Bramkarz gospodarzy nic nie mógł jednak zrobić w 40. minucie, kiedy po dośrodkowaniu Błanika, Mateusza Żyrę uprzedził Malarczyk i strzałem głową podwyższył prowadzenie Korony. Kielczanie mogli schodzić na przerwę w jeszcze lepszych nastrojach, bo przed stratą kolejnego gola drużynę Niedźwiedzia uratowała poprzeczka.

Na początku drugiej połowy grę gospodarzy trochę rozruszał wprowadzony na boisko Juliusz Letniowski. Dzięki 25-letniemu pomocnikowi łodzianie w końcu byli w polu karnym Korony, ale w ich akcjach brakowało ostatniego podania.

Po krótkim zrywie ekipy Niedźwiedzia, znów dużo lepsze okazje tworzyli kielczanie. W 55. minucie kolejny raz po rzucie wolnym walkę o górną piłkę w polu karnym Widzewa wygrał Malarczyk, a piłka po jego strzale głową trafiła w poprzeczkę. Chwilę później płaskie uderzenie Jakuba Łukowskiego z problemami wybił na rzut rożny Ravas, a następnie w bardzo dobrej sytuacji źle zachował się Białorusin Jewgienij Szykawka. Goście dopięli swego w 60. minucie, kiedy trzeciego gola dla Korony zdobył Łukowski.

Jedyną odpowiedzią piłkarzy Widzewa był niecelny strzał z rzutu wolnego Pawłowskiego. Łodzianie spotkanie zakończyli bez celnego strzału i przy gwizdach kibiców.(PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ af/

2024-04-26, godz. 07:20 Komisja śledcza ds. Pegasusa przesłucha w piątek b. główną księgową MS W piątek w południe rozpocznie się kolejne posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Przed komisją stanie b. główna księgowa Ministerstwa Sprawiedliwości… » więcej 2024-04-26, godz. 07:20 Puchar Niemiec - sensacyjny pogromca Bayernu sprzedaje kibicom kawałki murawy Grający na trzecim poziomie ligowym FC Saarbruecken sprzedaje kibicom kawałki murawy, na której sensacyjnie pokonał mistrza kraju Bayern Monachium w 2. rudzie… » więcej 2024-04-26, godz. 07:10 Politycy Trzeciej Drogi: najbliższe godziny pokażą jak będą ostatecznie wyglądać nasze listy do PE Cały czas rozmawiamy z Polską 2050 na temat list do PE; najbliższe godziny pokażą, jak one będą ostatecznie wyglądać - powiedział PAP szef klubu PSL-TD… » więcej 2024-04-26, godz. 07:10 Węgry/ Analityk: konferencja CPAC ma na nowo zdefiniować relacje PiS i Fideszu Konferencja środowisk narodowo-konserwatywnych CPAC w Budapeszcie, w której bierze udział były premier RP Mateusz Morawiecki, ma na nowo zdefiniować relacje… » więcej 2024-04-26, godz. 07:00 W piątek rok szkolny kończą maturzyści W piątek rok szkolny kończą maturzyści - uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. W dniu tym odbiorą… » więcej 2024-04-26, godz. 06:50 20 lat Polski w UE/Dmitrowicz: Jan Paweł II wskazywał, że Europa potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje Europy Przed akcesją Polski do UE Jan Paweł II wskazywał, że Europa potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje Europy - powiedział PAP dyrektor Muzeum Jana Pawła II… » więcej 2024-04-26, godz. 06:50 Armand Duplantis poprawił rekord świata w butach... Karstena Warholma Armand Duplantis poprawiając rekord świata w skoku o tyczce na 6,24 metra w sobotę w Xiamen startował w butach zaprojektowanych dla mistrza olimpijskiego i… » więcej 2024-04-26, godz. 06:40 20 lat Polski w UE/ Od sześciu członków Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali do 27 państw Unii Europejskiej (dok… Od założonej przez sześć krajów w 1952 r. Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali do liczącej obecnie 27 członków Unii Europejskiej - przedstawiamy kalendarium… » więcej 2024-04-26, godz. 06:40 Maliszewski: straty w sadach po przymrozkach będzie można oszacować za kilka dni Przymrozki spowodowały poważne starty w uprawach, ale ich wielkość będzie można ocenić dopiero, gdy ponownie nastąpi ocieplenie i ruszy wegetacja - poinformował… » więcej 2024-04-26, godz. 06:40 Prof. Biedrzycki: zaproponowane w podstawie programowej zmiany nie idą w dobrym kierunku Zaproponowane w podstawie programowej z języka polskiego zmiany nie idą w dobrym kierunku. Właściwie od 2017 r. podstawa programowa jest przygotowywaniem studenta… » więcej