Radio Opole » Kraj i świat
2023-04-01, 12:50 Autor: PAP

Poznań/ Od soboty do końca kwietnia obowiązkowa deratyzacja

Od soboty do końca kwietnia potrwa w Poznaniu obowiązkowa deratyzacja. W tym czasie właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek wyłożenia specjalnych preparatów do zwalczania gryzoni, co będzie kontrolowane przez służby – poinformował poznański magistrat.

W komunikacie magistratu zaznaczono, że celem akcji jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, przenoszonych przez szczury i myszy. Podkreślono również, że deratyzacja jest konieczna przede wszystkim w budynkach z wieloma lokalami, w punktach gastronomicznych, obiektach handlowych branży spożywczej, na targowiskach, w szpitalach, hotelach, placówkach oświatowych czy w domach pomocy społecznej.


"Zarządcy i administratorzy wymienionych nieruchomości są zobowiązani do rozłożenia trutki już w dniu rozpoczęcia akcji, czyli 1 kwietnia. Podczas całego miesiąca należy regularnie monitorować jej ilość w wyłożonych pojemnikach. Ważne jest również, aby przed rozpoczęciem samej deratyzacji dokonać niezbędnych napraw otworów i szczelin, którymi gryzonie mogą się przemieszczać" – wskazano w komunikacie.


Podkreślono, że w pobliżu trutek należy umieścić napisy ostrzegawcze, a w okresie wyłożenia trucizny trzeba zwrócić szczególną uwagę na zachowanie dzieci i zwierząt domowych, aby nie miały kontaktu z wyłożoną substancją.


"Profesjonalnie prowadzona deratyzacja wyklucza całkowicie metodę wykładania preparatu na tackach ze względu na duże ryzyko kontaktu z nim osób postronnych i czworonogów. Zarządca nieruchomości ma także obowiązek usuwać padłe szczury" – dodano w komunikacie.


Zgodnie z zleceniami właściciele zwierząt podczas spacerów powinni zwracać uwagę zarówno na miejsca wyłożenia trutek, czyli np. przestrzenie do gromadzenia odpadów przy zabudowaniach, jak również na padłe gryzonie, które po spożyciu preparatu mogą stanowić źródło wtórnego zatrucia dla zwierząt domowych.


"Nad sposobem prowadzenia akcji czuwają odpowiednie służby. Przez cały okres deratyzacji, czyli od 1 do 30 kwietnia 2023 r., funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Poznania oraz służby Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego będą kontrolować właścicieli i zarządców nieruchomości. Sprawdzać będą wyłożenie preparatów do zwalczania gryzoni oraz uporządkowanie terenu" – zastrzeżono w informacji magistratu.


Dodano, że w Poznaniu deratyzację prowadzi się dwa razy w roku, co ma ograniczać populację szczurów w mieście.


"Zgodnie z prawem właściciele i zarządcy lokali zobowiązani są do przeprowadzenia deratyzacji na bieżąco w przypadku pojawienia się gryzoni na terenie nieruchomości" – wskazano w komunikacie.


Urząd miasta w swojej informacji przypomniał, że obecności gryzoni sprzyja wyrzucanie resztek jedzenia na trawniki czy w okolicach pojemników na odpady.


Akcję koordynuje Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, który przygotował poradnik zawierający wskazówki dotyczące skutecznego sposobu prowadzenia deratyzacji. Materiał jest dostępny na stronie internetowej https://www.poznan.pl/mim/main/czyste-miasto,p,51606,51607.html?wo_id=285. (PAP)


Autor: Szymon Kiepel


szk/ joz/


Kraj i świat

2023-06-08, godz. 16:10 USA/ "Washington Post": Ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła Rozpoczęła się długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa - podał w czwartek amerykański dziennik 'Washington Post', powołując się na ukraińskich żołnierzy… » więcej 2023-06-08, godz. 16:10 Członkowie kultowych brytyjskich zespołów Happy Mondays, Oasis i Ride założyli supergrupę Grupa nazywa się Mantra Of The Cosmos i właśnie wydała debiutancki singiel zatytułowany „Gorilla Guerilla”. Utwór został opisany przez inicjatora powstania… » więcej 2023-06-08, godz. 16:10 Prezes RARS: przedstawiliśmy stronie ukraińskiej listę możliwej pomocy; będziemy reagować na bieżąco Przedstawiliśmy stronie ukraińskiej listę możliwych obszarów pomocy po zniszczeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze - poinformował PAP prezes Rządowej Agencji… » więcej 2023-06-08, godz. 16:00 Izrael/ Pięć osób zginęło w strzelaninie na północy kraju Pięć osób zginęło w czwartek po południu w strzelaninie w mieście Yafa an-Naseriyye nieopodal Nazaretu w północnym Izraelu. W pobliżu miejsca zdarzenia… » więcej 2023-06-08, godz. 16:00 Diamentowa Liga - Kaczmarek w Paryżu spróbuje zejść poniżej 50 sekund na 400 m Będąca na fali wznoszącej Natalia Kaczmarek pobiegnie na 400 m w piątkowym mityngu Diamentowej Ligi w Paryżu. Patryk Sieradzki i Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka… » więcej 2023-06-08, godz. 16:00 Pomorskie/ Pociągi na kursie kolizyjnym; przez kilka godzin wstrzymano ruch kolejowy na linii 201 W czwartek w południe ze stacji Żukowo Wschodnie wyjechał pociąg - mimo sygnału 'stój' na semaforze. Ponieważ mogło dojść do zderzenia z innym składem… » więcej 2023-06-08, godz. 15:50 Wielkopolskie/Utrudnienia na dk 24 w Kwilczu; potrącenie motocyklisty przez auto Po potrąceniu motocyklisty przez samochód osobowy w Kwilczu (Wielkopolskie) policja wprowadziła ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 24 Gorzyń - Pniewy. Kierujący… » więcej 2023-06-08, godz. 15:40 W. Brytania/ Nowe sankcje na Białoruś w związku z jej rolą w agresji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosiła w czwartek nowy pakiet sankcji przeciwko Białorusi w związku z jej rolą w ułatwieniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Sankcje obejmują… » więcej 2023-06-08, godz. 15:30 Rosja/ W Moskwie rozpoczął się proces szefa Stowarzyszenia Memoriał Olega Orłowa Przed sądem w Moskwie rozpoczął się w czwartek proces Olega Orłowa, współprzewodniczącego zajmującego się obroną praw człowieka i badaniem zbrodni… » więcej 2023-06-08, godz. 15:30 Żaryn: były dziennikarz Fox News po raz kolejny szerzy kłamstwa leżące w interesie Rosji Były dziennikarz Fox News Tucker Carlson po raz kolejny szerzy kłamstwa leżące w interesie Rosji - napisał w InfoAlercie na Twitterze pełnomocnik rządu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »