Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 17:40 Autor: PAP

MKiŚ: w przypadku zagrożenia toksyną ze strony "złotej algi" GIOŚ powiadomi służby w ciągu godziny

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) opracował i wdrożył monitoring interwencyjny "złotej algi" w polskich rzekach; w przypadku jej masowego zakwitu i zagrożenia skażenia toksyną odpowiednie służby będą powiadomione w ciągu jednej godziny - przekazał resort klimatu i środowiska.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski, cytowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wskazał, że GIOŚ opracował i wdrożył procedurę monitorowania "złotej algi" na Odrze i wszystkich większych rzekach w kraju, gdzie są warunki do rozwoju glonu.


Dodano, że procedura zakłada trzy stopnie alertowe. "W przypadku wykrycia masowego zakwitu +złotej algi+ i zagrożenia skażeniem toksyną, GIOŚ powiadamia służby i instytucje w ciągu jednej godziny. Obecnie trwa opracowanie instrukcji dla podmiotów oraz służb związanej z czynnym wdrożeniem procedury alertowej. Procedura monitoringu została opracowana i wprowadzona przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego" - wyjaśniono.


Resort wskazał, że opracowanie procedury alertowej było możliwe dzięki stałemu monitoringowi wód, który obejmuje Odrę i pozostałe największe rzeki w Polsce. Próbki wody pobierane są dwa razy w tygodniu w 20 miejscach na Odrze. Jednocześnie trwa kalibracja systemu automatycznego, który uzupełniająco będzie dostarczał podstawowych danych pomiarowych w systemie ciągłym. Pilotaż projektu realizowanego przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy oraz Instytut Rybactwa Śródlądowego - PIB w pierwszej kolejności obejmuje Odrę. Wszystkie dane pomiarowe spływają do Centralnego Laboratorium Badawczego - GIOŚ. Wyniki, tak jak dotychczasowe analizy monitoringowe, będą publikowane na stronach internetowych GIOŚ.


Dodano, że równolegle trwają prace nad znalezieniem skutecznej metody zapobiegania zakwitom "złotych alg"; naukowcy prowadzą badania z użyciem naturalnego środka na bazie glinki. Jak poinformowano, pierwsze próby są obiecujące. Jak wyjaśnił prof. Tomasz Heese z Politechniki Koszalińskiej, substancja "skleja" inwazyjne glony, nie dopuszczając do wypuszczenia przez nie toksyn. Pełne wyniki badań maja być znane pod koniec kwietnia br.


MKiŚ poinformowało ponadto, że trwają prace międzyresortowe z udziałem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. "Prowadzona jest stała wymiana informacji na poziomie centralnym i regionalnym. Poszczególne służby i instytucje ze sobą współpracują na szczeblu centralnym i regionalnym. Bieżąca współpraca i wymiana informacji odbywa się też pomiędzy odrzańskimi województwami, w tym wojewodami i podległymi im służbami" - dodano.


W piątek przedstawiciele urzędów odpowiedzialnych za środowisko i naukowcy przedstawili raport końcowy prac zespołu ds. sytuacji na Odrze.


Dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – PIB Krystian Szczepański mówił, że do kryzysowej sytuacji na Odrze w 2022 r. – czyli masowego śnięcia ryb - doprowadziło pojawienie się nieobserwowanego tam wcześniej konkretnego gatunku algi (tzw. złotej algi, Prymnesium parvum). Sam jej zakwit nie jest tak groźny jak uwalniane przez nią w określonej sytuacji toksyny.


Szczepański podkreślił, że do kryzysu na Odrze doprowadziło wiele równoległych czynników: wyjątkowo niekorzystne czynniki meteorologiczne, czyli susza, występująca w wielu obszarach w Europie, niski stan wód oraz wzrost zasolenia wody powodowany przez zrzuty dokonywane przez przemysł, który sprzyjał namnażaniu się złotej algi.


"Żeby wystąpiła alga, musi być woda słona; żeby ona zakwitła, musi mieć pożywienie – czyli biogeny. I oczywiście odpowiednie warunki atmosferyczne – czyli temperaturę i nasłonecznienie. To w tamtym roku było ekstremalne i było przyczyną tej całej sytuacji" – mówił Szczepański.


Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski wskazywał na briefingu, że do kryzysu na Odrze, jaki obserwowano latem 2022 r., nie przyczynił się jeden podmiot, ale kilka. Nie wykluczył, że sytuacja z zakwitem alg i śnięciem ryb może się powtórzyć.


W sierpniu 2022 r. naukowcy stwierdzili obecność w Odrze mikroglonów Prymnesium parvum, tzw. złotych alg. To rzadko występujące mikroskopijne glony, które na ogół żyją w morskich wodach przybrzeżnych, ale adaptują się do warunków panujących w rzekach. Pojawiają się zwłaszcza na terenach przemysłowych, gdzie występuje zwiększone zasolenie, oraz w stawach hodowlanych i innych płytkich zbiornikach wodnych. Ich zakwit może spowodować pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży. Zakwity "złotej algi" pojawiły się już na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Jednak mechanizm produkcji i wyrzutu przez nie toksyn nie został jeszcze rozpoznany, pomimo dziesięcioleci badań prowadzonych na całym świecie. (PAP)


autor: Michał Boroń


mick/ mk/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: sobota z dużą ilością deszczu i burzami W sobotę Polska będzie podzielona na pogodną część północną oraz południową z opadami deszczu i burzami. Jak powiedział PAP Kamil Walczak z IMGW-PIB… » więcej 2023-06-09, godz. 19:40 Ekstraliga żużlowa - Betard - GKM 31:23 (wynik) Betard Sparta Wrocław - ZOOleszcz GKM Grudziądz 31:23. Pierwszy mecz Sparta wygrała 48:42. Punkt bonusowy zdobyła Sparta. Punkty: Betard Sparta Wrocław:… » więcej 2023-06-09, godz. 19:40 Prof. Barbara Osterloff o Borys-Damięckiej: była wybitną realizatorką w Teatrze Telewizji Dla mnie przede wszystkim była wybitną, o wyjątkowych umiejętnościach, talencie realizatorką w Teatrze Telewizji - powiedziała PAP historyk teatru prof… » więcej 2023-06-09, godz. 19:40 French Open - droga do finału Świątek krótsza i łatwiejsza niż Muchovej Iga Świątek w drodze do finału wielkoszlemowego French Open rozegrała sześć meczów, straciła 23 gemy i żadnego seta, a na korcie spędziła siedem godzin… » więcej 2023-06-09, godz. 19:40 Piłkarska LM - brytyjska prasa: potrójna korona Manchesteru City przewidywalna i bez emocji Piłkarze Manchesteru City są o krok od potrójnej korony, która będzie nawet lepsza niż ta Manchesteru United z 1999 r., ale triumf jest tak przewidywalny… » więcej 2023-06-09, godz. 19:40 Wielkopolskie/ Po wypadku w Stawie Pierwszym zablokowana dk 92; dwie osoby ranne Dwie osoby zostały ranne w zderzeniu dwóch samochodów osobowych w Stawie Pierwszym na drodze krajowej nr 92 między Wrześnią a Słupcą (Wielkopolskie). Trasa… » więcej 2023-06-09, godz. 19:40 Sasin do klubów "GP": trzeba znaleźć pieniądze na zbrojenia; w budżecie na ten cel mamy 100 mld zł Trzeba znaleźć pieniądze na zbrojenia i nie możemy oszczędzać - powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin, cytowany przez portal niezalezna.pl… » więcej 2023-06-09, godz. 19:30 Szef UdSKiOR: Koncepcje Międzymorza są nadal aktualne Na naszych oczach, w chwili, w której Ukraina walczy o swoją niepodległość, koncepcje Międzymorza powracają i są nadal aktualne - powiedział w piątek… » więcej 2023-06-09, godz. 19:20 USA/ AP: sekretarz stanu Blinken odwiedzi Pekin 18 czerwca, może spotkać się z Xi Jinpingiem Sekretarz stanu USA Antony Blinken planuje odwiedzić Chiny w przyszłym tygodniu i 18 czerwca spotka się z chińskimi oficjelami, w tym być może przywódcą… » więcej 2023-06-09, godz. 19:20 CSW protestuje przeciw naciskom Ambasady Chin ws. wstrzymania wystawy chińskiego dysydenta Badiucao Nie zgadzamy się na działania Ambasady Chin mające na celu wstrzymanie wystawy prac chińskiego twórcy i dysydenta Badiucao - mówi dyrektor Centrum Sztuki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »