Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 12:00 Autor: PAP

Wicepremier Kowalczyk: występujemy w koalicji państw w celu powrotu ceł m.in. na zboże spoza UE

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk [fot. PAP/ Marcin Obara]
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk [fot. PAP/ Marcin Obara]
Polska w najbliższym czasie prześle do KE wniosek o powrót z początkiem czerwca kontyngentów i ceł na żywność spoza UE. Występujemy w koalicji państw razem ze Słowacją, Czechami, Węgrami, Rumunią i Bułgarią - powiedział w piątek w Studiu PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa w piątek w Studiu PAP był pytany o wniosek Polski do Komisji Europejskiej dot. powrotu ceł na m.in. zboże z Ukrainy. Jak przekazał wicepremier Kowalczyk, wniosek ten zostanie przesłany "w najbliższym czasie". Dodał, że trwa właśnie zbieranie argumentacji w tej sprawie, a decyzje o sporządzeniu wniosku podjęto podczas ostatniej Rady Ministrów.


Minister rolnictwa i rozwoju wsi dodał, że w sprawę włączone są również inne "kraje przyfrontowe", co ma silniej wpłynąć na decyzję Unii Europejskiej. "(Przekonaliśmy) Słowację, Czechy, Węgry, Rumunię i Bułgarię i jakby występujemy w koalicji państw. W tych krajach są podobne problemy jak u nas, w Rumunii nawet jeszcze większe" - wskazał.


Henryk Kowalczyk podkreślił, że Polska wnioskuje o powrót z początkiem czerwca kontyngentów i ceł na artykuły spożywcze spoza UE, które były objęte nimi przed wojną, w tym właśnie zboża. "My będziemy tego oczekiwać, a czy one (cła - PAP) będą, to oczywiście nie jest pewne. To będzie nasz wniosek do Komisji Europejskiej, jednak to cło nakłada, uwalnia Unia Europejska" - zaznaczył szef MRiRW.


W środę w ministerstwie rolnictwa odbył się "okrągły stół" ws. sytuacji na rynku w związku z ilością ukraińskiego zboża sprowadzonego do Polski. W obradach uczestniczyli m.in. wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk i przedstawiciele organizacji rolniczych, firm eksportowych i przetwórczych.


Cała rozmowa pod adresami: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1555296,henryk-kowalczyk-chcemy-aby-cla-na-zboza-z-ukrainy-wrocily-od-1-czerwca oraz https://wideo.pap.pl/. (PAP)


Autor: Adrian Kowarzyk


amk/ mk/


Kraj i świat

2023-06-02, godz. 08:10 SM chorobą o „tysiącu twarzy” – pierwsze objawy są bardzo różne (MediaRoom) Prof. Monika Adamczyk-Sowa, prezes Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii Polskiego Towarzystwa Neurologicznego podkreśla, że pierwsze i kolejne objawy… » więcej 2023-06-02, godz. 08:00 USA/ Prezydent Biden wygłosi orędzie na temat porozumienia Demokratów i Republikanów, oddalającego widmo bankructwa… W nocy z piątku na sobotę czasu polskiego prezydent USA Joe Biden wystąpi z orędziem, dotyczącym podniesienia limitu zadłużenia państwa; ustawa w tej sprawie… » więcej 2023-06-02, godz. 07:50 Tatry/ Nie ma już zagrożenia lawinowego Wysokie temperatury i słoneczne dni sprawiły szybkie topnienie pokrywy śnieżnej w Tatrach. Oznacza to, że nie ma już zagrożenia lawinowego, ale ratownicy… » więcej 2023-06-02, godz. 07:50 Płock/ Ponad 400 wystawców i kolekcjonerów na 15. Jarmarku Tumskim Ponad 400 wystawców i kolekcjonerów z całej Polski weźmie udział w rozpoczynającym się w piątek w Płocku (Mazowieckie) jubileuszowym 15. Jarmarku Tumskim… » więcej 2023-06-02, godz. 07:40 Ukraina/ Sztab: w nocnym ataku Rosjanie użyli 15 pocisków manewrujących i 18 dronów irańskich W nocnym ostrzale terytorium Ukrainy wojska rosyjskie użyły 15 pocisków manewrujących, których typ jest badany. Wykorzystały też 18 dronów Shahed produkcji… » więcej 2023-06-02, godz. 07:40 UE/ Brytyjski socjolog: wzywając do odebrania Węgrom prezydencji, PE wziął na siebie rolę motłochu dokonującego… Przyjmując rezolucję wzywającą do anulowania węgierskiej prezydencji w Radzie UE w drugiej połowie 2024 roku, Parlament Europejski wziął na siebie rolę… » więcej 2023-06-02, godz. 07:40 Liga NBA - Nuggets zaczęli premierowy finał od wygranej Koszykarze Denver Nuggets pokonali Miami Heat 104:93 w pierwszym meczu finałowym ligi NBA. Kolejne spotkanie - w niedzielę. Rywalizacja toczy się do czterech… » więcej 2023-06-02, godz. 07:40 Brahms i Bruckner na zakończenie sezonu artystycznego Filharmonii Narodowej Wykonanie 'Ein deutsches Requiem' op. 45 Johannesa Brahmsa oraz Adagia z Kwintetu smyczkowego F-dur Antona Brucknera zakończą sezon artystyczny 2022/23 w Filharmonii… » więcej 2023-06-02, godz. 07:30 Sondaż wPolityce.pl: ZP - 38 proc.; KO - 30 proc.; Konfederacja - 10 proc. Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 38 proc. badanych; na Koalicję Obywatelską 30 proc. Konfederacja… » więcej 2023-06-02, godz. 07:30 Turcja/ Mieszkańcy mierzą się z wysoką inflacją, drożyzną i wzrostem cen wynajmu mieszkań Mieszkańcy Turcji mierzą się z wysoką inflacją, drożyzną i wzrostem cen wynajmu mieszkań. Widok ludzi zbierających jedzenie z ulicy, szukających resztek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »