Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-31, 08:50 Autor: PAP

Sobolewski o formule startu ZP: pójście razem daje największe szanse na powtórzenie wyniku z 2019 i 2015 r.

Pójście oddzielnie, to jest najlepszy patent na przegraną, a pójście razem daje największe szanse na to, by powtórzyć wynik z 2019 i 2015 roku - mówił sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski w Programie Pierwszym Polskiego Radia, pytany o formułę startu w wyborach Zjednoczonej Prawicy.

Sobolewski w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych był pytany o formułę startu Zjednoczonej Prawicy. "Formuła jest określona i nie będzie się różniła od tej, która była w 2015 i 2019 roku w wyborach parlamentarnych. Ta formuła się sprawdziła, Zjednoczona Prawica odniosła zwycięstwo, zyskała mandat do samodzielnego rządzenia i jeśli coś się sprawdza, to dobrze jest to kontynuować" - odpowiedział.


Jak dodał, trudno jest dyskutować o jakiejś innej formule w takiej sytuacji. "Natomiast zawsze pozostaje kwestią kolejną, kto w takiej formule będzie brał udział. W tej chwili nie widzę innych opcji, niż, by ta formuła objęła obecne partie, które wspierają rząd" - powiedział Sobolewski.


"Oczywiście jesteśmy otwarci na tych, którzy chcieliby wesprzeć nasze założenia programowe i włączyć się w nasze działania. Jesteśmy tu otwarci m.in. na środowisko Pawła Kukiza, ale też inne środowiska" - dodał. Jak przyznał, rozmowy trwają i "decyzje w tych kwestiach są przed nami". "To kwestia najbliższego czasu" - mówił.


Sobolewski w dalszej części rozmowy był pytany o głosy pojawiające się ze strony Solidarnej Polski, że jest gotowa do samodzielnego startu w wyborach. Polityk PiS zwrócił uwagę, że "głupotą byłaby zmiana formuły i pójścia oddzielnie".


"To rozumieją wszystkie ugrupowania, które są w tym szerokim namiocie Zjednoczonej Prawicy. A ci, którzy czasami mówią o tym, że zgłaszają gotowość, to niech nam tego nie mówią, bo nam nie muszą tego mówić. Tylko po prostu, jeśli już, niech wypełnią los; ale raz już wypełnili los, tylko przypominam, w 2014 r. skończyło się to dla nich tak jak się skończyło. Z wiekiem człowiek zawsze mądrzeje, więc rozumiem, że tutaj wyciągnięto wnioski z tej nauki i z wiekiem też i to środowisko zrozumiało, że pójście oddzielnie, to jest najlepszy patent na przegraną, a pójście razem daje największe szanse na to, że można powtórzyć wynik z 2019 i 2015 roku" - powiedział.


Polityk PiS był też pytany o kwestię projektu dotyczącego wprowadzenia instytucji sędziów pokoju, nad którym pracuje obecnie Sejm. "Mam nadzieję, że te perturbacje, które jej towarzyszą od początku jej wniesienia do Sejmu nie spowodują, że na którymś etapie nie będzie możliwe jej uchwalenie. Zakładam więc, że jeszcze jednak w tej kadencji ta ustawa zostanie przyjęta" - powiedział.


Sobolewski odniósł się ponadto do pojawiających się w mediach spekulacji, że miałoby dojść do waloryzacji świadczenia 500 plus. "To są tylko i wyłącznie spekulacje medialne, jeśli mówimy o decyzji PiS. W kierownictwie PiS o tym temacie nie było rozmowy, nie mówiąc już o jakichkolwiek decyzjach" - zaznaczył. (PAP)


autor: Rafał Białkowski


rbk/ mrr/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 13:40 Dwóch izraelskich żołnierzy zginęło w strzelaninie na granicy z Egiptem Siły Obronne Izraela (IDF) przekazały w sobotę, że dwóch żołnierzy zginęło w wyniku wymiany ognia nieopodal granicy izraelsko-egipskiej. Dodały, że… » więcej 2023-06-03, godz. 13:40 Bielsko-Biała/ Fiat 126, popularny maluch, świętuje pięćdziesiątkę Fiat 126, popularny maluch, świętował w sobotę w Bielsku-Białej, gdzie przez wiele lat powstawał, swoje 50. urodziny. W zlocie uczestniczyło ponad 250 aut… » więcej 2023-06-03, godz. 13:30 Sejm/ Odbyła się konferencja poświęcona dorobkowi rządu premiera Jana Olszewskiego W przededniu rocznicy wotum nieufności dla rządu premiera Jana Olszewskiego w Sejmie odbyła konferencja poświęcona dorobkowi jego gabinetu. 'Głównym zadaniem… » więcej 2023-06-03, godz. 13:30 Dolnośląskie/ Radni sejmiku nie odwołali zarządu województwa Na specjalnej sesji radni sejmiku dolnośląskiego głosowali nad uchwałą o odwołaniu zarządu województwa. To efekt nieudzielenia absolutorium za wykonanie… » więcej 2023-06-03, godz. 13:30 Belgia/ Mężczyzna strzelał z karabinu Kałasznikowa przed barem w Charleroi Chwile grozy przeżyli klienci baru w Charleroi niedaleko Brukseli, gdy około godziny 3 w nocy z piątku na sobotę nieznany sprawca zaczął strzelać z karabinu… » więcej 2023-06-03, godz. 13:20 Gdynia/ Wyłoniono laureatów Nagrody im. Macieja Płażyńskiego 2023 Laureatami 12. edycji Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii zostali dziennikarze i redakcje z Izraela, Polski i Szwecji… » więcej 2023-06-03, godz. 13:20 J.Kaczyński: Via Carpatia to poważny element rozwoju regionu (krótka) Via Carpatia to poważny element rozwoju regionu; mimo różnych przeszkód od nas niezależnych, w 2026 r. ta trasa będzie; warto mówić o tym kto to zrobił… » więcej 2023-06-03, godz. 13:20 Ukraina/ MSZ odpowiada na propozycję "pokojową" Indonezji: Rosja ma opuścić okupowane terytoria Rosja powinna opuścić okupowane terytoria - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, odpowiadając na ogłoszoną przez ministra obrony Indonezji… » więcej 2023-06-03, godz. 13:20 Rzecznik SRK o zapadlisku w Trzebini: teren był prywatny, więc nie było zakazu wstępu Teren kortów tenisowych w Trzebini, gdzie zapadła się ziemia, był prywatny, dlatego nie wprowadzono tam zakazu wstępu. Był to jednak obszar, który na mapach… » więcej 2023-06-03, godz. 13:10 Skoczkini w dal Matuszewicz: uciekliśmy z toruńskiego stadionu, bo szkoda zdrowia Halowa mistrzyni Polski w skoku w dal Anna Matuszewicz przyznała, że dawno uciekli z trenerem z toruńskiego stadionu, bo bieżnia jest tam taka, że 'szkoda… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »