Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 21:40 Autor: PAP

Francja/ Media: strajki przeciwko reformie emerytalnej zagrożeniem dla letniej turystyki

Strajki przeciwko reformie emerytalnej we Francji są wyzwaniem dla letniej turystyki, nie tylko w tym kraju – twierdzą europejskie media. Stanowi to również problem dla linii lotniczych, które skarżą się na częste akcje protestacyjne francuskich kontrolerów ruchu lotniczego.

Szacuje się, że restauracje w regionie paryskim straciły 20-30 proc. przychodów od czasu rozpoczęcia strajków w styczniu.


„Ponieważ protesty coraz częściej są agresywne, restauracje stają przed trudną decyzją, czy pozostać otwartymi i bronić swoich lokali przed rozwścieczonym tłumem, czy też zamknąć się i ryzykować większe szkody po strajku” – pisze portal Forbes. Restauratorzy często doświadczają bowiem większych szkód ze strony wandali, kiedy lokale są zamknięte.


Regularne starcia z policją na francuskich ulicach, nie tylko w Paryżu, nie zachęcają zagranicznych gości do odwiedzin tego kraju. To właśnie z ich powodu odwołano ostatnio wizytę brytyjskiego króla Karola III we Francji.


W samej stolicy Francji w wyniku strajku pracowników komunalnych od kilku tygodni na ulicach piętrzą się tony śmieci, regularnie podpalanych w trakcie kolejnych dni demonstracji. Ponadto trwają strajki w innych sektorach, w tym w rafineriach, a na ok. 15 proc. stacji benzynowych we Francji brakowało ostatnio paliwa.


Napływ turystów do Europy, przede wszystkim z USA, wciąż nie wrócił do poziomu sprzed pandemii Covid-19. Szacuje się ponadto, że powrót turystów z Chin do Europy też nie nastąpi zbyt szybko. „Oznacza to, że Francja musi nadal przyciągać turystów, aby przeciwdziałać problemom wizerunkowym, które obecnie ma” – komentuje „Forbes”.


Strajki kontrolerów, związane z forsowaną przez rząd i przyjętą bez głosowania w parlamencie reformą podwyższającą wiek emerytalny we Francji z 62 do 64 lat, wprowadzają ponadto zamieszanie na lotniskach i protesty szefów linii lotniczych.


Dyrektor generalny linii Ryanair Michael O’Leary powiedział, cytowany przez agencję Reutera, że „to skandal, iż francuskie strajki zablokowały wiele lotów nad przestrzenią powietrzną Francji, zakłócając usługi między różnymi krajami, w tym ruchliwy rynek turystyczny między Wielką Brytanią a Hiszpanią”.


Jak pisze Reuters, napięcia pomiędzy francuskimi kontrolerami a liniami lotniczymi nie są nowym zjawiskiem, ale w tym roku szczególnie się nasiliły w związku z regularnymi i częstymi strajkami przeciwko reformie emerytalnej.


Francuska Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego (DGAC) regularnie zwraca się do linii lotniczych, aby odwoływały od 20 do 30 proc. lotów na różnych francuskich lotniskach. przede wszystkim Paryż-Orly, w trakcie ogólnokrajowych protestów, których od stycznia było już dziesięć, a następny jest zapowiedziany na przyszły tydzień.


Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ ap/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 15:50 Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis ma powstać w sąsiedztwie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej W sąsiedztwie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) pod Białymstokiem ma powstać nowa placówka kultury - Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis. Tę… » więcej 2023-06-05, godz. 15:50 "Ta rola jest jakby dla mnie na zamówienie" - zdradziła córka Polańskiego na temat Krystyny Skarbek, którą zagra… Jeszcze dwa lata temu Morgane Polański mówiła o nikłych postępach w swojej karierze. Dziś córka Romana Polańskiego i Emmanuelle Seigner pracuje w Polsce… » więcej 2023-06-05, godz. 15:50 Estonia/ Dowódca sił zbrojnych: tylko na zakup amunicji potrzeba 5 proc. PKB Plan przeznaczenia 3 proc. PKB Estonii na obronność przewiduje zakup nowego sprzętu dla wojska, renowację i utrzymywanie obecnego, wypłaty i całą resztę… » więcej 2023-06-05, godz. 15:40 Szef KNF: sektor bankowy przygotowany na negatywny wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych Polski sektor bankowy jest przygotowany na negatywny wyrok TSUE w sprawie dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy… » więcej 2023-06-05, godz. 15:40 Izrael/ Wiceszef polskiej dyplomacji Jabłoński odwiedził instytut Jad Waszem w Jerozolimie Przebywający od niedzieli w Izraelu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Paweł Jabłoński odwiedził w poniedziałek w Jerozolimie instytut… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Katowice wybierają wykonawcę kąpieliska przy stawie Morawa Wykonawcę kąpieliska na północnym brzegu stawu Morawa, a także m.in. traktu pieszo-rowerowego po jego południowej stronie, wybiera samorząd Katowic - poinformowała… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii (opis) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Świetny debiut filmu „Spider-Man: Poprzez multiwersum” w amerykańskich kinach Kontynuacja nagrodzonej Oscarem animacji „Spider-Man Uniwersum” z 2018 roku, film „Spider-Man: Poprzez multiwersum”, szturmem podbija amerykańskie kina… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Nowy aparat PET-CT w placówce Affidea w Wojskowym Instytucie Medycznym W zlokalizowanej na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego placówce Affidea jest już dostępny nowy cyfrowy aparat PET-CT. To pierwsze takie urządzenie w Europie… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Minister klimatu: Ponad 42 mln zł na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach Ponad 42 mln zł przeznaczyliśmy na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach na terenie całej Polski - poinformowała w poniedziałek w Lublinie minister klimatu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »