Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 19:50 Autor: PAP

Mer Tarnopola: Płońsk był jednym z pierwszych miast, które udzieliły pomocy, skorzystały z niej tysiące cywilów i wojskowych

Płońsk był jednym z pierwszych miast, które udzieliły pomocy Tarnopolowi. Z pomocy z Płońska skorzystały tysiące cywilów i wojskowych - podkreślił mer ukraińskiego Tarnopola Serhij Nadał, który w czwartek odwiedził Płońsk (Mazowieckie). Oba miasta współpracują w ramach umowy o partnerstwie.

Mer Tarnopola Serhij Nadał i towarzyszący mu deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Ahtem Chiygoz, zarazem wiceprzewodniczący Medżlisu Tatarów Krymskich oraz przewodniczący Regionalnego Medżlisu Bachczysaraju – również partnerskiego miasta Płońska, spotkali się z burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem, płońskimi radnymi i przedstawicielami tamtejszych instytucji zaangażowanych w pomoc na rzecz Ukrainy - poinformował w czwartek Urząd Miasta.


"Płońsk był jednym z pierwszych miast, które udzieliły pomocy Tarnopolowi. Z pomocy z Płońska skorzystały tysiące cywilów i wojskowych. Pomoc była udzielana już w pierwszych dniach wojny, kiedy mało kto wierzył, że Ukraina wytrwa. Chcę podziękować całemu polskiemu narodowi i mieszkańcom Płońska" - powiedział podczas spotkania mer Tarnopola. Jak wspomniał, wielu Ukraińców znalazło schronienie w Polsce, a ukraińscy żołnierze mogą korzystać ze sprzętu z Polski. "Polacy i Ukraińcy to braterskie narody" – podkreślił Nadał, cytowany w informacji płońskiego Urzędu Miasta.


Burmistrz Płońska przypomniał przebieg trwającej od początku wojny pomocy dla Ukrainy, którą organizuje to miasto: dotychczas z Płońska wyjechały 54 transporty humanitarne, w tym 31 tirów z lekami, łóżkami szpitalnymi, żywnością i odzieżą, przy czym dary te - łącznie 500 ton - trafiły do partnerskiego Tarnopola, ale także do innych miejscowości położonych na wschodzie Ukrainy. "Jestem pod wrażeniem, że Ukraińcy, mimo trwającej wojny, przygotowują akty prawne związane z przystąpieniem Ukrainy do Unii Europejskiej" – podkreślił Pietrasik.


Podczas spotkania Serhij Nadał wręczył Andrzejowi Pietrasikowi medal Miasta Tarnopola i podziękowania m.in. dla Rady Miasta Płońska, Stowarzyszenia "Idziemy na Spacer" i współpracujących z nim wolontariuszy ze Szwecji, którzy organizują pomoc dla Ukrainy. Mer Tarnopola przekazał również podziękowania dla płońskiego szpitala oraz dla Banku Żywności w Ciechanowie.


Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Ahtem Chiygoz przypomniał, że Płońsk to pierwsze miasto partnerskie Bachczysaraju. "Moja ojczyzna jest okupowana. W 2015 r. zostałem aresztowany przez Rosjan. Trzy lata spędziłem w kolonii karnej" - mówił. Wspomniał jednocześnie o ostatnim swym spotkaniu z delegacją z Płońska, które odbyło się w Bachczysaraju, jeszcze przed rosyjską okupacją Krymu. "Jesteśmy wdzięczni za pomoc humanitarną i wojskową oraz za wspieranie Ukrainy na arenie międzynarodowej" - oświadczył Chiygoz.


Według płońskiego Urzędu Miasta, dostarczana od początku rosyjskiej agresji pomoc dla Ukrainy to efekt zaangażowania samorządu, podległych mu spółek, mieszkańców miasta i działającego tam Stowarzyszenia "Idziemy na Spacer". Do współpracy w tym zakresie włączyły się też miasta partnerskie z Europy Zachodniej, jak np. Crepy en Valois we Francji i Zell nad Mozelą w Niemczech, które zorganizowały zbiórki i przekazały dary do Płońska, skąd zostały one dostarczone do Tarnopola. Z kolei Notaresco we Włoszech przyjęło 19-osobową grupę uchodźców z Tarnopola, która wcześniej dotarła do Płońska.


Jak informował wcześniej płoński samorząd, organizowana tam pomoc humanitarna dla Ukrainy, oprócz partnerskiego Tarnopola, dostarczana była do Kijowa, Winnicy, Baranowki-Dołbysza, Czernichowa i obwodu żytomierskiego, a także do Berdyczowa. W Berdyczowie działa lokalny hub pomocowy, z którego przywożone tam dary są trafiają następnie do różnych regionów Ukrainy, w tym blisko miejsc, gdzie toczą się intensywne działania wojenne. (PAP)


autor: Michał Budkiewicz


mb/ jann/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 20:40 Emily Blunt nie chce, aby jej córki były aktorkami. Sama też robi sobie przerwę od pracy Już 21 lipca Emily Blunt zagości na dużym ekranie w roli Katherine Oppenheimer w filmie Christophera Nolana „Oppenheimer”. 40-letnia brytyjska aktorka zakończyła… » więcej 2023-06-09, godz. 20:40 W. Brytania/ Szef MSZ po raz pierwszy zarzuca Iranowi dostarczanie Rosji amunicji Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly zarzucił w piątek Iranowi, że dostarcza Rosji amunicję, którą ta wykorzystuje w wojnie na Ukrainie… » więcej 2023-06-09, godz. 20:40 USA/ Donald Trump z 37 zarzutami umyślnego przetrzymywania tajnych dokumentów i utrudniania śledztwa (krótka) Były prezydent Donald Trump otrzymał łącznie 37 zarzutów związanych z umyślnym przetrzymywaniem tajnych dokumentów oraz utrudnianiem śledztwa - wynika… » więcej 2023-06-09, godz. 20:40 Piłkarska LM - Guardiola przed finałem: rozegraliśmy już wiele meczów, ale ten jest wyjątkowy 'W tym sezonie rozegraliśmy już wiele meczów, ale ten jest naprawdę wyjątkowy' - podkreślił trener Manchesteru City Josep Guardiola przed finałem piłkarskiej… » więcej 2023-06-09, godz. 20:30 Prof. Maciej Wojtyszko o Borys-Damięckiej: była osobą niezwykle uporządkowaną, myślącą, twórczą Basia Damięcka była osobą niezwykle uporządkowaną, myślącą. Była osobą twórczą - kimś, kto potrafił współpracować z ludźmi - powiedział PAP… » więcej 2023-06-09, godz. 20:30 Argentyna/ 63-latka zakończyła egzamin na prawo jazdy w szpitalu; wcześniej ścięła słup i zniszczyła auto Mieszkanka prowincji Buenos Aires, na północnym wschodzie Argentyny, trafiła do szpitala po egzaminie na prawo jazdy, który zakończyła w przewróconym na… » więcej 2023-06-09, godz. 20:30 Wielkopolskie/ Bez utrudnień na dk 92 po wypadku w Stawie Pierwszym Nie ma już utrudnień po zderzeniu dwóch samochodów osobowych w Stawie Pierwszym na drodze krajowej nr 92 między Wrześnią a Słupcą (Wielkopolskie). Dwie… » więcej 2023-06-09, godz. 20:20 French Open - Chris Evert i Yannick Noah wręczą puchary triumfatorom w singlu Amerykanka Chris Evert i Francuz Yannick Noah, najlepsi na kortach im. Rolanda Garrosa 40 lat temu, wręczą puchary tegorocznym zwycięzcom singlowej rywalizacji… » więcej 2023-06-09, godz. 20:20 Włochy/ Operacja sił specjalnych na tureckim statku, opanowanym przez nielegalnych imigrantów Włoskie siły specjalne podjęły interwencję na tureckim statku na wodach niedaleko Neapolu, opanowanym przez nielegalnych imigrantów, którzy ukryli się… » więcej 2023-06-09, godz. 20:20 Piłkarska LM - trener Interu: wiemy, że będzie bardzo trudno, ale spróbujemy Trener Interu Mediolan Simone Inzaghi zdaje sobie sprawę ze skali trudności w sobotnim finale Ligi Mistrzów w Stambule, gdzie rywalem będzie 'najsilniejszy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »