Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 10:30 Autor: PAP

Adamczyk: korytarze komunikacyjne układzie północ-południe tematem Dialogu Wysokiego Szczebla dla Ukrainy

Korytarze komunikacyjne w układzie północ-południe, łączące centrum Europy z Ukrainą będą tematem rozmów drugiego dnia Dialogu Wysokiego Szczebla dla Ukrainy - poinformował w czwartek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

„Europa chce rozmawiać na temat tego, jak udrożnić szlaki komunikacyjne z centrum Europy do Ukrainy” – powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem rozmów w czwartek w Jasionce minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Dialog Wysokiego Szczebla dla Ukrainy pn. „Łącząc Ukrainę z Europą i światem – odbudowa i rozwój zrównoważonej infrastruktury transportowej i wydajnych łańcuchów dostaw” rozpoczął się w środę konferencją prasową w podrzeszowskiej Babicy. Wydarzenie odbywa się również w czwartek w podrzeszowskiej Jasionce, a po południu - na przejściu granicznym w Korczowej. Współorganizatorem imprezy jest Międzynarodowe Forum Transportu.


Minister Adamczyk przed rozpoczęciem rozmów drugiego dnia w wypowiedzi dla dziennikarzy ocenił odbywające się od środy na Podkarpaciu spotkanie ministrów transportu z trzech kontynentów jako bardzo ważną debatę na temat połączeń transportowych w Europie Środkowej.


„Wczorajsze debaty i dyskusje, wczorajsze spotkania w gronie 23 ministrów transportu z 23 państw z trzech kontynentów, także instytucji europejskich, instytucji finansowych, instytucji z Unii Europejskiej dowiodły, że ta debata jest jak najbardziej potrzebna, a rozwój infrastruktury transportowej w naszej części Europy jest tym przedsięwzięciem, które daje i będzie dawało poczucie bezpieczeństwa Europie i także światu” – zaznaczył szef resortu infrastruktury.


Wskazał, że bardzo znamienne było wystąpienie minister transportu USA, „która powiedziała, że z perspektywy Stanów Zjednoczonych należy popierać takie inicjatywy jak Via Carpatia, jak korytarz Trójmorza, z czym zgodzili się wszyscy pozostali ministrowie”.


„Porównała Via Carpatię do wielkiego pnia drzewa, z jej wszystkimi odgałęzieniami, którymi są konary tego drzewa. I tak to drzewo, ten korytarz komunikacyjny potrzebny jest nam wszystkim. Szczególnie potrzebny jest w kreowaniu połączeń komunikacyjnych także na wschód, na Ukrainę” – zaznaczył minister.


Dopytywany o tematy rozmów, jakie będą podejmowane w czwartek odpowiedział, że rozmowy będą o korytarzach komunikacyjnych w układzie północ-południe.


„Czyli korytarz Trójmorza, jako ten, który jest takim głównym kolektorem komunikacyjnym, nie tylko w wymiarze drogowym, ale również kolejowym. To nie tylko Via Carpatia, ale i Rail Carpatia, Rail-2-Sea to jest połączenie kolejowe z Morzem Czarnym, z portem w Konstancy, ale także połączenie kolejowe biegnące dalej, w kierunku Bułgarii i Grecji, łączący się Rail Balticą, czyli połączeniem kolejowym, które łączy państwa bałtyckie z tą częścią Europy” – wymienił Adamczyk.


„I będziemy mówili o tych głównych korytarzach komunikacyjnych, które biegną na Ukrainę, bo to jest też temat oczekiwany przez ministrów transportu z trzech kontynentów” – dodał.


Wskazał w tym miejscu na uczestniczących w spotkaniu ministrów transportu z Japonii, z Korei Płd., USA i całej Europy.


„Europa chce rozmawiać na temat tego, jak udrożnić szlaki komunikacyjne z centrum Europy do Ukrainy” – zapewnił.


Dopytywany o cel popołudniowej wizyty na przejściu w Korczowej, czy chodzi o pokazanie, jak zwiększyła się jego przepustowość po podwojeniu liczby pasów odpraw towarowych w połowie ubiegłego roku potwierdził, że to jest kolejne miejsce, w którym udało się już dokonać zmian.


„Takie zmiany były postulowane przez Komisję Europejską. W ciągu roku dokonaliśmy wielu przedsięwzięć inwestycyjnych i dzięki temu ruch samochodowy i kolejowy w tym miejscu jest, można powiedzieć, ruchem bezpiecznym” – zapewnił Adamczyk.


W środę w Rzeszowie rozpoczął się Dialog Wysokiego Szczebla dla Ukrainy pn. „Łącząc Ukrainę z Europą i światem – odbudowa i rozwój zrównoważonej infrastruktury transportowej i wydajnych łańcuchów dostaw", którego organizatorami jest Ministerstwo Infrastruktury i Międzynarodowe Forum Transportu (The International Transport Forum – ITF).


Podczas dwudniowego wydarzenia odbywają się sesje ministerialne: „Europa Środkowo – Wschodnia bramą do świata dla bezpiecznej i rozwijającej się Ukrainy” oraz „Kształtowanie nowej infrastruktury transportowej dla zrównoważonego rozwoju Ukrainy”, gdzie dyskutowana jest rola i znaczenie transportu dla integracji europejskiej i swobodnego przepływu osób, towarów i usług w kontekście trwającej na Ukrainie wojny.


Podczas debaty „Korytarze Solidarności w służbie odbudowy Ukrainy” omówiona zostanie unijna inicjatywa stanowiąca reakcję na rosyjską agresję wymierzoną przeciwko Ukrainie, czyli alternatywne szlaki logistyczne między UE a Ukrainą przeznaczone dla eksportu produktów rolnych, a także dla eksportu i importu innych towarów w celu zwiększenia światowego bezpieczeństwa żywnościowego i pomocy dla ukraińskiej gospodarki. Nowe szlaki, na które przekierowane zostały znaczne potoki ładunków oraz transport osobowy, w dużym stopniu wiodą przez Polskę. (PAP)


Autorka: Agnieszka Pipała


api/ mmu/


Kraj i świat

2023-05-30, godz. 16:00 Łódź/ Muzyka "z filmowej partytury" na 14 festiwalu Geyer Music Factory Tegoroczny, 14. festiwal Geyer Music Factory, odbywający się w czerwcu i lipcu na dziedzińcu Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, poświęcony będzie… » więcej 2023-05-30, godz. 16:00 Holandia/ Aktywiści nadali nazwę "Chwała Ukrainie" uliczce przy ambasadzie Rosji Mały zaułek koło ambasady Rosji w Hadze stał się dzięki aktywistom uliczką o nazwie 'Chwała Ukrainie' - 'Slava Ukraini laantje' - podała we wtorek agencja… » więcej 2023-05-30, godz. 16:00 Lublin/ Głosowanie sejmiku województwa w sprawie utworzenia opery – w czerwcu Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski zadecydował we wtorek o zdjęciu z porządku obrad sejmiku głosowania w sprawie połączenia trzech… » więcej 2023-05-30, godz. 15:50 W. Brytania/ Już co siódmy zagraniczny więzień jest obywatelem Albanii Albańczycy stanowią wyraźnie największą grupę cudzoziemców w brytyjskich więzieniach, Albańczykiem jest już co siódmy więzień z obywatelstwem innym… » więcej 2023-05-30, godz. 15:50 French Open - Mirrę Andriejewą nie peszy wielka scena, denerwuje się tylko, gdy gra siostra 16-letnia Mirra Andriejewa najpierw pewnie przeszła trzy rundy kwalifikacji, a we wtorek udanie zadebiutowała w głównej drabince turnieju Wielkiego Szlema… » więcej 2023-05-30, godz. 15:50 Eksperci: by rzucić palenie, potrzeba edukacji i wsparcia Osoby palące, zwłaszcza pacjenci onkologiczni i kardiologiczni, potrzebują wsparcia i edukacji, aby skutecznie rzucić palenie i odnieść większe korzyści… » więcej 2023-05-30, godz. 15:40 Ukraina/ Pod lwowskim trotuarem znaleziono żydowskie nagrobki z XIX wieku z polskimi napisami Podczas remontu kamienicy przy Placu Halickim we Lwowie robotnicy odkryli pod chodnikiem żydowskie nagrobki z XIX i XX stulecia - poinformował we wtorek portal… » więcej 2023-05-30, godz. 15:40 K.Szczucki: komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie będzie wydawać wyroków (krótka) Komisja ds. badania wpływów rosyjskich będzie organem administracji publicznej, co oznacza, że ona nie będzie wydawać wyroków, a decyzje administracyjne… » więcej 2023-05-30, godz. 15:40 El. ME 2024 - Santos odmładza kadrę, epizod Błaszczykowskiego (opis) Doświadczeni Kamil Glik, Grzegorz Krychowiak i Kamil Grosicki nie zostali powołani przez trenera Fernando Santosa na towarzyski mecz z Niemcami 16 czerwca i… » więcej 2023-05-30, godz. 15:40 Szefowie MSW Polski i Niemiec: nie ma uzasadnienia dla przywrócenia kontroli na naszej granicy Nie ma obecnie uzasadnienia dla przywrócenia kontroli granicznych na wspólnej polsko-niemieckiej granicy - głosi oświadczenie ministrów spraw wewnętrznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »