Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 08:20 Autor: PAP

A.Mularczyk: w Niemczech obowiązuje międzypartyjna zmowa milczenia wokół sprawy reparacji

W Niemczech obowiązuje międzypartyjna zmowa milczenia wokół sprawy reparacji. Niemcy mają świadomość, że podjęcie rozmów z Polską otworzy "puszkę Pandory" - powiedział wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk w czwartek na antenie Polskiego Radia 24.

"W Niemczech wokół sprawy reparacji od wielu lat istnieje doktryna państwowa, w świetle której Niemcy nikomu już nic nie będą płacić, bo uregulowały wszystko" - powiedział Mularczyk. Jak zaznaczył, "upływ czasu i brak naszych zdecydowanych działań na arenie międzynarodowej doprowadził do tego, że Niemcy uwierzyli w to, że sprawa jest załatwiona".


Zdaniem Mularczyka, w Niemczech "obowiązuje międzypartyjna zmowa milczenia wokół tej sprawy". Zastrzegł jednocześnie, że "w części elit niemieckich jest świadomość strat i zniszczeń Polski".


"Oni mają świadomość, że podjęcie rozmów z Polską otworzy puszkę Pandory - w kolejce staną bowiem kolejne kraje europejskie" - powiedział Mularczyk. Podkreślił, że "nasze działania, które podjęliśmy w ostatnich kilku miesiącach, uświadomiły Niemcom, że tego tematu po prostu się nie pozbędą w relacjach z Polską, muszą go uregulować".


"O wiele łatwiej jest w świetle fleszy pojechać z Brązami z Beninu do Nigerii lub podjąć rozmowy z rządem Tanzanii, gdzie chodzi o zwrot kolonialnych rzeczy czy wypłaty niewielkich kwot reparacji. Znaczeni trudniej jest jednak podjąć rozmowy z polskim sąsiadem, gdzie skala rabunku była nieprawdopodobna" – powiedział Mularczyk.


Wiceszef resortu dyplomacji powiedział, że "naszym celem jest zmiana doktryny niemieckiej, która obowiązuje od kilkudziesięciu lat". "Mamy sygnały od różnych niemieckich polityków, którzy nieoficjalnie mówią, że mamy rację. Słyszałem takie głosy od posłów z Bundestagu. Natomiast na dzień dzisiejszy nikt nie chce tego powiedzieć oficjalnie" – podkreślił.


Mularczyk został również zapytany o upamiętnienie w Berlinie polskich ofiar II wojny światowej. "Widać brak woli politycznej, żeby te sprawy szybko procedować" – ocenił . Jego zdaniem, jest to "obłuda niemieckiej klasy politycznej". "Rząd Niemiec chce rozmawiać o reparacjach z Tanzanią dotyczących czasów kolonialnych, a nie chce rozmawiać z Polską na temat odszkodowania dla żyjących ofiar i zwrócić żyjącym ofiarom zrabowane dobra" – oświadczył wiceszef MSZ.(PAP)


Autorka: Anna Kruszyńska


akr/ mrr/


Kraj i świat

2023-05-28, godz. 00:00 Estonia/ Premier Kallas: Potrzebujemy, aby Ukraina została członkiem UE i NATO Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała w sobotę, że aby na Ukrainie zapanował pokój, Rosja musi zostać pokonana i wycofać się poza ukraińską granicę… » więcej 2023-05-28, godz. 00:00 Ekstraklasa piłkarska – Lechia potępiła zachowanie swoich kibiców w Gliwicach Lechia Gdańsk w wieczornym komunikacie stanowczo potępiła zachowanie jej kibiców, którzy - rzucając na boisko race - uniemożliwili dokończenie sobotniego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:40 MME w szermierce - cztery medale Polaków w Budapeszcie Cztery medale - dwa srebrne i dwa brązowe - zdobyli polscy szermierze w zakończonych w sobotę w Budapeszcie młodzieżowych (do lat 23) mistrzostwach Europ… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 W Rimini odbył się specjalny pokaz mody w hołdzie Federico Felliniemu Niezwykły pokaz mody znanej włoskiej projektantki Alberty Ferretti, będący hołdem dla Federico Felliniego, odbył się w Rimini, rodzinnym mieście mistrza… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Liga francuska - Paris Saint-Germain z rekordowym 11. tytułem (opis) Zespół Paris Saint-Germain po raz 11. został piłkarskim mistrzem Francji. Tytuł zapewnił sobie kolejkę przed końcem rozgrywek remisując na wyjeździe… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Piłkarskie ME do lat 17 - Francuzi i Hiszpanie uzupełnili stawkę półfinalistów Francuzi pokonali Anglików 1:0, a Hiszpanie wygrali z Irlandią 3:0 w ćwierćfinałach rozgrywanych na Węgrzech piłkarskich mistrzostw Europy do lat 17. Wcześniej… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Świętokrzyskie/ 20-letni mężczyzna zginął potrącony przez pociąg 20-letni mężczyzna zginął w Starachowicach potrącony przez pociąg. Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają dokładne okoliczności tego tragicznego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Liga francuska - 37. kolejka Wyniki meczów 37. kolejki francuskiej ekstraklasy piłkarskiej: Angers 2 - Himad Abdelli 38, Lilian Rao-Lisoa 90 Troyes 1 - Xavier Chavalerin 13 Clermont 2… » więcej 2023-05-27, godz. 23:00 Cannes 2023/ "Anatomy of a Fall" Justine Triet ze Złotą Palmą (opis) Film 'Anatomy of a Fall' Justine Triet został uhonorowany Złotą Palmą podczas sobotniej gali zamknięcia 76. festiwalu w Cannes. Grand Prix otrzymała brytyjsko-polska… » więcej 2023-05-27, godz. 23:00 Liga francuska - Paris Saint-Germain z rekordowym 11. tytułem (krótka) Zespół Paris Saint-Germain po raz 11. został piłkarskim mistrzem Francji. Tytuł zapewnił sobie kolejkę przed końcem rozgrywek remisując na wyjeździe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »