Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-30, 06:10 Autor: PAP

Autorka książek o ks. F. Blachnickim: miał wizję żywego Kościoła i potrafił ją przekazać z entuzjazmem

Ks. Franciszek Blachnicki miał wizję żywego Kościoła i potrafił ją przekazać z entuzjazmem; swoją postawą stwarzał przestrzeń wolności, co w czasach PRL nie było normą - powiedziała PAP Grażyna Wilczyńska, autorka książek i wystawy o założycielu Ruchu Światło-Życie.

14 marca Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że śmierć założyciela Ruchu Światło-Życie w dniu 27 lutego 1987 roku nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez podanie ofierze śmiertelnych substancji toksycznych. Wykazały to czynności procesowe, przeprowadzone w Polsce oraz na terenie Niemiec, Austrii i Węgier przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach.


Komentując wyniki śledztwa badaczka życia i twórczości założyciela Ruchu Światło-Życie powiedziała PAP o "stałych kłopotach ze strony władz PRL". "Było wiadomo, że wokół ojca (ks. Franciszka Blachnickiego - PAP) zawsze się kręcili różni ludzie" – zauważyła Wilczyńska dodając, że telefon księdza był na podsłuchu, a oficjalna poczta była kontrolowana.


Jednak po śmierci duszpasterza - przypomniała - jego współpracownicy przyjęli oficjalną diagnozę, że przyczyną zgonu był zator płuc. "Niepokoiły nas objawy po śmierci. Z ust cały czas toczyła się piana. To wzbudzało podejrzenia, chociaż żadna z nas nie wiedziała, jakie są objawy zatoru płuc, bo taka była oficjalna diagnoza" - powiedziała.


"W ostatnim momencie życia ks. Franciszek Blachnicki poświadczył to, czego nas cały czas uczył, że oczekiwaniem czy radością chrześcijanina powinno być oddanie życia za Chrystusa. I on to właśnie zrobił. Nie wychodził ku temu sam, ale to się stało" – stwierdziła.


Mówiąc o postawie ks. Blachnickiego Wilczyńska przyznała, że jego wizja Kościoła, całościowe spojrzenie na człowieka jako osoby, która może realizować się tylko przez "bezinteresowny dar siebie" ma wartość uniwersalną.


Zdaniem autorki, twórca Ruchu Światło-Życie miał "porywającą wizję żywego Kościoła i potrafił ją przekazać z entuzjazmem". "Mnie osobiście ujęła, kiedy byłam na pierwszej oazie jako studentka i nie wiedziałam za bardzo kim jest ks. Blachnicki. Jego słowa o żywym Kościele bardzo mnie ujęły. Nauczał, że przez wszystko można budować Kościół: przez swoje cierpienia, radości, smutki, sposoby kontaktów z ludźmi. To dla mnie było ważne i porywające. Sama metoda oazy i atmosfera, która w niej panowała przypominała mi czasy pierwszych chrześcijan" - przyznała.


Opisując osobowość duszpasterza stwierdziła, że odnosił się do ludzi "bez zbytniego dystansu". "Zachowywał naturalny dystans jako ksiądz wobec innych ludzi, ale był zawsze pełen szacunku dla godności drugiego człowieka, z którym się spotykał. Całą swoją postawą, postępowaniem, spokojem wewnętrznym stwarzał przestrzeń wolności, co w czasach PRL nie było normą" – powiedziała. Zauważyła, że podejściem charakterystycznym dla ks. Blachnickiego było holistyczne spojrzenie na człowieka.


Przypomniała, że w październiku 1961 r. ks. Blachnicki podjął studia licencjackie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie pracował na uczelni jako asystent i wykładowca do 1972 r. Natomiast wykłady prowadził jeszcze do 1975 r. Jego sposób przedstawiania Kościoła - zauważyła autorka - był ważny dla społeczności KUL, gdzie stał się inicjatorem różnych inicjatyw.


"Oddziaływał na studentów jeśli chodzi o przekazywanie wizji żywego Kościoła, tworzenie grup studenckich, inspirowanie i szybko to się rozrosło w ruch" – powiedziała Wilczyńska dodając, że kościół akademicki KUL był jednym miejsc, gdzie wypracowywano sposoby wprowadzania odnowionej liturgii, którą przyniósł Sobór Watykański II. "Był jednym z inicjatorów lubelskiego zespołu liturgistów, która to grupa naukowców i księży wypracowywała pewne sposoby wprowadzania odnowionych obrzędów w życie Kościoła, parafii" – wyjaśniła.


W poniedziałek przed Kościołem Akademickim KUL w Lublinie otwarto wystawę o ks. Franciszku Blachnickim, którą Grażyna Wilczyńska przygotowała we współpracy KUL i IPN. Ekspozycji towarzyszy publikacja okolicznościowa.


Mówiąc o wystawie i publikacji autorka podała, że przygotowując je czerpała z własnego doświadczenia i dostępnych dokumentów, w tym niepublikowanych wcześniej materiałów. Jako przykład wskazała list gończy wydany za duszpasterzem w 1983 r.


Zauważyła, że duszpasterz sam gromadził materiały o swojej działalności, ponieważ "miał świadomość daru". "Że on sam tego nie wymyślił wszystkiego, tylko że zostało mu to podarowane. Dlatego z wdzięcznością dokumentował następne dzieła, żeby przekazać je potomnym" – podała.


"Znając ks. Blachnickiego osobiście, współpracując z nim przez kilka lat i potem przez dekady zgłębiając jego nauczanie przez przygotowywanie do druku kolejnych pozycji wydawniczych nieustannie pozostaję z nim w kontakcie" – przyznała Wilczyńska dodając, że czytając teksty ks. Blachnickiego po raz kolejny zawsze można w nich znaleźć myśli nowe i inspirujące.


Ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987) był założycielem i duchowym ojcem Ruchu Światło-Życie - jednego z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II - oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Był wieloletnim wykładowcą teologii na KUL. Walczył z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, trafił do KL Auschwitz.


Po wojnie był represjonowany przez władze komunistyczne - od lat 50. XX wieku do nagłej śmierci w 1987 roku w Carlsbergu w Niemczech był obiektem szykan i inwigilacji, które miały ograniczyć zasięg jego oddziaływania na polskie społeczeństwo. Departament I MSW PRL umieścił w Carlsbergu wśród współpracowników ks. Blachnickiego agentów, w tym o pseudonimach "Yon" i "Panna", wykonujących ofensywne zadania wywiadowcze na rzecz PRL-owskiego wywiadu na terenie Niemiec, które polegały między innymi na ścisłej inwigilacji kapłana oraz podejmowaniu działań zmierzających do destrukcji podejmowanych przezeń przedsięwzięć.


Ks. Blachnicki zmarł nagle 27 lutego 1987 roku. Oficjalnie jako przyczynę śmierci podano zator płucny.


Od 1995 r. prowadzony jest proces beatyfikacyjny w sprawie ks. Franciszka Blachnickiego.(PAP)


Autor: Piotr Nowak


pin/ mhr/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 14:20 Słowacja/ Rozpoczęła się kampania przed wcześniejszymi wyborami do parlamentu Wraz z opublikowaniem w piątek przez przewodniczącego parlamentu Borisa Kollara daty przyspieszonych wyborów parlamentarnych, na Słowacji rozpoczęła się… » więcej 2023-06-09, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: w piątek po południu deszcz i burze W piątek najładniejszą pogodę będą mieli mieszkańcy Wybrzeża, gdzie do końca dnia będzie bezchmurnie lub z niewielkim zachmurzeniem. Na pozostałym obszarze… » więcej 2023-06-09, godz. 14:20 Lubelskie/ Dwoje motocyklistów zginęło w wypadku drogowym w Kurowie; droga jest zablokowana Dwoje motocyklistów zginęło w piątek w wypadku na drodze wojewódzkiej nr 874 w Kurowie; droga jest zablokowana - poinformował PAP rzecznik KWP w Lublinie… » więcej 2023-06-09, godz. 14:20 Premier: Polska nie będzie płacić za błędy polityki imigracyjnej innych państw Przymusowa relokacja nie rozwiązuje problemu migracji, za to narusza suwerenność państw członkowskich. Polska nie będzie płacić za błędy polityki imigracyjnej… » więcej 2023-06-09, godz. 14:10 Wrocław/ Blisko 27 tys. nastolatków zaszczepionych przeciwko wirusowi HPV w ramach miejskiego programu Blisko 27 tys. nastolatków zostało zaszczepionych przeciwko wirusowi HPV w ramach trwającego od 12 lat miejskiego programu darmowych szczepień. Tym samym osiągnięto… » więcej 2023-06-09, godz. 14:10 MS: Weto Ministra Sprawiedliwości wobec przywilejów LGBT w Unii Europejskiej (komunikat) Ministerstwo Sprawiedliwości informuje: Weto Ministra Sprawiedliwości wobec przywilejów LGBT w Unii Europejskiej Na polecenie Ministra Sprawiedliwości… » więcej 2023-06-09, godz. 14:10 IMGW ostrzega przed burzami z gradem na południu kraju i upałami w Wielkopolsce Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przez burzami z gradem na południu kraju. Z kolei z upałem muszą się zmagać… » więcej 2023-06-09, godz. 14:10 Rząd: wydatki budżetu państwa w 2023 r. wyniosą 693,4 mld zł Dochody budżetu państwa według projektu nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2023 wyniosą 601,4 mld zł, a wydatki 693,4 mld zł - podało CIR w piątkowym… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 Podkarpackie/ Koniec akcji na stacji paliw w Ropczycach, gdzie doszło do wycieku gazu Zakończyło się przepompowywanie gazu ze stacji paliw Lotos przy ul. Mickiewicza w Ropczycach. Lokatorzy sąsiednich budynków mogą już wrócić do swoich… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 Projekt: zerowa stawka VAT na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie przedłużona do końca 2023 r. Do końca 2023 r. ma zostać przedłużona stawka 0 proc. dla wszelkiego rodzaju świadczeń, które mogą się okazać niezbędne do wsparcia pokrzywdzonych w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »