2023-03-29, 23:00 Autor: PAP

LM piłkarzy ręcznych - HBC Nantes - Orlen Wisła 25:25, karne 4-5 (opis)

Piłkarze ręczni Orlen Wisły zremisowali na wyjeździe z HBC Nantes 25:25 (11:14) w rewanżowym meczu play off Ligi Mistrzów, którego stawką był awans do ćwierćfinału. W gronie ośmiu najlepszych europejskich ekip znalazła się drużyna z Płocka, która była skuteczniejsza w rzutach karnych.

„Nafciarze” nie pomylili się ani razu. To historyczny awans płockiej drużyny. Po raz pierwszy w historii dwa polskie zespoły - Wisła i Industria Kielce - znalazły się w ćwierćfinale Ligi Mistrzów.

HBC Nantes - Orlen Wisła Płock 25:25 (14:11), karne 4-5.

HBC Nantes: Victor Hallgrimsson, Manuel Gaspar, Ivan Pesic – Thibaud Briet, Aymeric Minne 8, Linus Persson 4, Valero Rivera 1, Alexandro Cavalcanti 1, Rok Ovnicek 1, Baptiste Damatrin-Bertrand, Pedro Portela, Jorge Maqueda 4, Jeremy Toto 1, Theo Monar 3, Klaudi Odriozola 2.

Orlen Wisła: Ignatio Biosca, Marcel Jastrzębski – Michał Daszek, Tin Lucin 4, Tomas Piroch 1, Abel Serdio 4, Leon Susnja, Przemysław Krajewski 2, Gonzalo Perez 4, Mirsad Terzic, Dawid Dawydzik 1, Lovro Mihic 4, Niko Mindegia, Dmitry Żytnikow 1, Sergiej Kosorotow 4.

Rzuty karne dla Orlen Wisły wykorzystali: Tin Lucin, Sergiej Kosorotow, Niko Mindegia, Michał Daszek i Przemysław Krajewski.

Karne minuty: HBC Nantes - 10 min, Orlen Wisła – 8 min.

Sędziowali: Mirza Kurtagic i Mattias Wetterwik (Szwecja).

Pierwszy mecz 1/8 finału zakończył się remisem 32:32 (14:18). Można powiedzieć, że obie drużyny miały takie same szanse na awans do ćwierćfinału. A jednak faworytem był wyżej notowany HBC Nantes, aktualny wicemistrz Francji, zespół, który zajmuje trzecie miejsce w tabeli StarLigue.

Orlen Wisła jest liderem polskich rozgrywek, wygrała dotychczas wszystkie spotkania, do 1/8 finału awansowała z szóstego miejsca grupy A. W ćwierćfinale zwycięzca dwumeczu zmierzy się z SC Magdeburg.

Mecz rozpoczął się przy wypełnionej do ostatniego miejsca Hall XXL de la Beaujoire La Trocardiere w Nantes od prowadzenia Orlen Wisły. Pierwszego gola w meczu rewanżowym rzucił Sergiej Kosorotow, ale zaraz wyrównał Valero Rivera. Po dwóch golach Jorge Maquedy, do głosu doszedł Aymaric Minnie, który w 12. min rzucił swoją piątą bramkę. Trener Xavi Sabate poprosił o czas. Na tablicy był wynik 8:4.

Ale rozmowa z trenerem nie pomogła, bo w 23. min Wisła przegrywała 6:12, popełniając kilka fatalnych błędów, jakich na tym etapie rozgrywek nie powinny się zdarzać.

Ta duża różnica wyraźnie zamiast podciąć dodała skrzydeł „nafciarzom”, bo w 28. min na tablicy był wynik 13:10. Goście zdobywali bramki – dwukrotnie pokonał świetnie dysponowanego Viktora Kallgrimssona Lovro Mihic, a Ignatio Biosca bronił skutecznie dostępu do swojej. W ciągu ostatnich siedmiu minut pierwszej połowy płocczanie uzyskali pięć, a rywale dwie bramki. Ostatecznie z różnicą „tylko” trzech goli „nafciarze” schodzili do szatni. Przed tygodniem po pierwszej połowie meczu w Płocku było 18:14 dla HBC Nantes, a mecz zakończył się remisem 32:32.

Po przerwie, przez pierwsze pięć minut padały bramka za bramkę i tablica pokazywała wynik 17:13, ale potem na wyżyny swoich umiejętności wspiął się Ignatio Biosca, a płocczanie zaczęli trafiać. W 40. min był wynik 17:17 i trener gospodarzy Cojean poprosił o minutę przerwy.

Zawodnicy wrócili na boisko, a Biosca po raz pierwszy w tym spotkaniu zatrzymał Aymarica Minnie, który do tej pory zdobył siedem goli. W odpowiedzi Orlen Wisła wywalczyła rzut karny, który na bramkę zamienił Tin Lucin, a jego zespół wyszedł na prowadzenie 18:17. Za chwilę podwyższył prowadzenie do dwóch goli.

Gospodarze szybko odpowiedzieli i po niemal kwadransie gry był znowu remis 19:19, a trener Sabate poprosił o czas. Co prawda Orlen Wisła nie wykorzystała od razu szansy, ale w 47. min do pustej bramki trafił Lovro Mihic, a chwilę później do pierwszego w tym meczu rzutu karnego dla Nantes podszedł Valero Rivera, który przed tygodniem zdobył 10 bramek. Za chwilę ponownie Biosca obronił rzut Rivery i ten zrezygnowany usiadł na ławce.

Za to do głosu w drużynie gospodarzy doszedł Linus Persson. W 49. min na tablicy był wynik 19:21, a potem cztery kolejne gole zdobył zawodnik HBC Nantes, wyprowadzając swoją drużynę na prowadzenie 23:22 w 54. min.

Abel Serdio wyrównał, a Biosca zatrzymał Perssona. Walka na parkiecie była niesamowita, o każdy metr, o każdą piłkę. Kiedy gospodarze nie mogli sobie poradzić ze świetną obroną Orlen Wisły, w 58. min o ostatni czas poprosił trener HBC Nantes.

Pół minuty przed końcem pojedynku przy stanie 24:25 o czas poprosił Sabate i swoją ostatnią akcję rozgrywała Orlen Wisła. Jednak faul w ataku popełnił Tomas Piroch, goście wyrównali rzucając do pustej bramki i o awansie do ćwierćfinału miały zadecydować rzuty karne, w których skuteczniejsi byli płocczanie. (PAP)

Autor: Jolanta Marciniak

marc/ cegl/

2024-04-27, godz. 01:30 Rząd zajmie się projektem ustawy o pomocy Ukraińcom Rada Ministrów na posiedzeniu we wtorek zajmie się projektem nowelizacji ustawy, który przedłuża ochronę tymczasową dla Ukraińców uciekających przed… » więcej 2024-04-27, godz. 01:10 UE/ Chińska platforma Shein będzie musiała przestrzegać unijnych przepisów cyfrowych Zgodnie z zapisami unijnego aktu o usługach cyfrowych, specjalizująca się w sprzedaży ubrań chińska platforma internetowa Shein będzie musiała m.in. kontrolować… » więcej 2024-04-27, godz. 00:40 KPRM: rząd ma się zająć rewizją Krajowego Planu Odbudowy Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu ma się zająć zmianą Krajowego Planu Odbudowy - wynika z porządku obrad rządu zamieszczonego na stronie Kancelarii… » więcej 2024-04-27, godz. 00:30 KPRM: rząd ma się zająć Wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2024–2027 Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu ma zająć się Wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2024-2027 - wynika z porządku obrad rządu zamieszczonego… » więcej 2024-04-27, godz. 00:30 Ukraina/ Media: ogłoszono alarm przeciwlotniczy na terytorium całego kraju We wszystkich obwodach Ukrainy ogłoszono w piątek późnym wieczorem alarm przeciwlotniczy w związku z możliwością rosyjskich ataków rakietowych - poinformował… » więcej 2024-04-27, godz. 00:20 Na stronie KPRM opublikowano oświadczenie majątkowe premiera Tuska Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano oświadczenie majątkowe premiera Donalda Tuska za rok 2023. Premier ma 120 tys. zł oraz 295 tys. euro… » więcej 2024-04-27, godz. 00:00 Dowództwo Operacyjne: w polskiej przestrzeni powietrznej rozpoczęły operowanie dyżurne statki powietrzne W polskiej przestrzeni powietrznej rozpoczęły operowanie dyżurne statki powietrzne, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu… » więcej 2024-04-26, godz. 23:50 Białoruś/ Grupa hakerska Cyberpartyzanci oznajmiła, że zhakowała dane o pracownikach KGB Białoruska grupa hakerska o nazwie Cyberpartyzanci (Kiberpartyzany) oznajmiła w piątek, że włamała się na stronę KGB Białorusi i zhakowała dane o ponad… » więcej 2024-04-26, godz. 23:50 Ekstraklasa piłkarska - Jagiellonia - Pogoń 2:2 (opinie) Po meczu Jagiellonia - Pogoń (2:2) powiedzieli: Jens Gustafsson (trener Pogoni Szczecin): 'To był dla nas ciężki mecz, szczególnie w pierwszej połowie… » więcej 2024-04-26, godz. 23:30 Liga angielska - Leicester City wraca do elity Leicester City wraca po rocznej przerwie do angielskiej ekstraklasy piłkarskiej. Przesądziła o tym wyjazdowa porażka drugiego w tabeli Leeds United z Queens… » więcej