Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-29, 19:00 Autor: PAP

USA/ Prezydent Biden zapowiedział przeznaczenie 9,5 mld dolarów na promocję demokracji

W ciągu najbliższych trzech lat moja administracja zamierza przeznaczyć 9,5 mld dolarów na promocję demokracji na całym świecie - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden podczas organizowanego przez Biały Dom Szczytu dla Demokracji.

Amerykański prezydent zapowiedział w swoim wystąpieniu, że planuje przeznaczyć 690 mln USD w ramach prezydenckiej inicjatywy na projekty związane ze zwalczaniem korupcji, wspieraniem reform i wolnych mediów, zaś w ciągu trzech lat ogólna kwota państwowych środków wydawanych na promocję demokracji ma wynieść 9,5 mld.


"Jednym z kluczowych obszarów, na których zamierzamy się skupić jest zapewnienie, że technologie jakie rozwijamy są używane, by promować demokratyczne rządy, a nie by je podważać" - powiedział Biden, wskazując na ogłoszoną wcześniej decyzję o zakazie stosowania przez rządowe agencje komercyjnych programów szpiegowskich. Jak zaznaczył, oprogramowanie to - takie jak izraelski Pegasus - było używane do inwigilacji dziennikarzy, dysydentów i opozycjonistów na całym świecie, a także ponad 50 urzędników USA.


"Dolary amerykańskich podatników nie powinny wspierać firm, które są gotowe sprzedawać swoje produkty, by umożliwiać łamanie praw człowieka" - oświadczył Biden, wzywając innych uczestników szczytu do podobnych działań.


Prezydent USA jest jednym ze 121 przywódców uczestniczących w drugiej edycji szczytu. W tym roku odbywa się on w formule hybrydowej i jest współorganizowany przez Holandię, Koreę Południową, Zambię i Kostarykę. W porównaniu do imprezy z grudnia 2021 roku do grona uczestników dołączyło osiem nowych państw, ale wciąż zaproszenia nie otrzymali sojusznicy USA tacy jak Turcja, Węgry, Arabia Saudyjska czy Egipt. W środę swoje wystąpienie wygłosił prezydent RP Andrzej Duda.


Oprócz przywódców państw w szczycie biorą udział przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, władz lokalnych i działacze demokratyczni, w tym liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. W środę ogłoszono, że kolejny szczyt zostanie zorganizowany w Korei Płd.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ ap/


Kraj i świat

2023-06-03, godz. 14:10 Brytyjski analityk wojskowy: u Putina jak u Hitlera symbolika i emocje górują nad strategią Wzmożenie rosyjskich ataków na Kijów przy użyciu dronów i pocisków balistycznych sugeruje, że u Władimira Putina emocje przeważają nad strategią militarną… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 J.Kaczyński: istotą ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich była chęć ukazania społeczeństwu faktów Istotą ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich była chęć ukazania społeczeństwu faktów; tego pan prezydent nie podważył i z tego się bardzo… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 Chińscy kibice oburzeni cenami biletów na mecz z udziałem Messiego 'To rabunek' - chińscy kibice piłkarscy nie kryją oburzenia, gdy ujawniono ceny biletów na towarzyski mecz reprezentacji Argentyny z Australią w Pekinie… » więcej 2023-06-03, godz. 14:10 Belgia/ Premier: jeśli banki nie podniosą oprocentowania oszczędności klientów, to je do tego zmusimy Jeśli banki same nie podniosą oprocentowania kont oszczędnościowych dla klientów, to będziemy interweniować i zmusimy je do tego- zapowiedział premier… » więcej 2023-06-03, godz. 14:00 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych – Sabate trenerem Orlen Wisły do 2026 roku W sobotni wieczór Orlen Wisła zagra swój ostatni mecz w sezonie. Jego stawką będzie Puchar Polski. Podobnie jak od rozgrywek 2018/19 drużynę poprowadzi… » więcej 2023-06-03, godz. 13:50 Szef MON: mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie WP (krótka) Mamy świadomość wyzwań i na nie odpowiadamy przez wzmacnianie Wojska Polskiego; dziś w wojsku służy 172 tys. żołnierzy, ale nasze ambicje sięgają dalej… » więcej 2023-06-03, godz. 13:50 Ukraina/ Wojsko: Na Morzu Czarnym rosyjskie okręty, mogące przenosić do 16 Kalibrów Na Morzu Czarnym znajduje się dziewięć rosyjskich okrętów, w tym dwa mogą być uzbrojone w 16 rakiet manewrujących Kalibr - poinformowała w komunikacie… » więcej 2023-06-03, godz. 13:40 Dwóch izraelskich żołnierzy zginęło w strzelaninie na granicy z Egiptem Siły Obronne Izraela (IDF) przekazały w sobotę, że dwóch żołnierzy zginęło w wyniku wymiany ognia nieopodal granicy izraelsko-egipskiej. Dodały, że… » więcej 2023-06-03, godz. 13:40 Bielsko-Biała/ Fiat 126, popularny maluch, świętuje pięćdziesiątkę Fiat 126, popularny maluch, świętował w sobotę w Bielsku-Białej, gdzie przez wiele lat powstawał, swoje 50. urodziny. W zlocie uczestniczyło ponad 250 aut… » więcej 2023-06-03, godz. 13:30 Sejm/ Odbyła się konferencja poświęcona dorobkowi rządu premiera Jana Olszewskiego W przededniu rocznicy wotum nieufności dla rządu premiera Jana Olszewskiego w Sejmie odbyła konferencja poświęcona dorobkowi jego gabinetu. 'Głównym zadaniem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »