Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 17:50 Autor: PAP

Senat/ Komisje za dalszymi zmianami do ustawy ws. ograniczenia plastiku

Senackie komisje gospodarki oraz środowiska zaproponowały dalsze poprawki do ustawy mającej ograniczyć stosowanie jednorazowego plastiku. Dotyczyły on m.in. kwestii składania wniosków w zw. z ustawą o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła.

We wtorek po południu senacka komisja gospodarki narodowej i innowacyjności oraz komisja środowiska rozpatrywały nowelizację ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw. Jej cel to ograniczenie stosowania jednorazowego plastiku.


Komisje zaproponowały do noweli kolejne poprawki. Jedna z nich dotyczyła kwestii redakcyjnych, a druga ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła. Zgłoszone przez Wojciecha Piechę (PiS) poprawki - jak tłumaczył senator - dotyczyły przepisów przejściowych i miały charakter techniczny. Dotyczyły kwestii postępowania podmiotów - wypłacającego oraz przedsiębiorstw energetycznych ws. składania wniosków w związku z wypłatą wyrównania, czy korekty wniosków.


Wcześniej także we wtorek inna senacka komisja - komisja nadzwyczajna ds. klimatu - także zaproponowała do ustawy poprawki. Dotyczyły one m.in. wykreślenia trzech artykułów ustawy - wprowadzonych podczas prac w Sejmie, które - zdaniem senackich legislatorów - wykraczały poza pierwotny zakres ustawy i w związku z trybem ich przyjęcia mogły być sprzeczne z konstytucją. Sejm rozszerzył procedowaną ustawę m.in. o przepisy odnoszące się do ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych. Chodzi m.in. możliwość sprzedaży niesprzedanego węgla wszystkim obywatelom, którym przysługuje dodatek węglowy mieszkającym także w innych gminach. Zniesie też limity ilościowe, utrzyma preferencyjną cenę i zwolni od podatku akcyzowego. Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku gdy gminie, albo innemu podmiotowi pozostanie niesprzedany węgiel, będą oni mogli ogłosić - nie wcześniej niż w dniu 1 maja br. - sprzedaż końcową tego paliwa. Taka sprzedaż będzie mogła trwać najpóźniej do 31 lipca br.


Nowelizacja ustawy wdraża unijne ograniczenia dotyczące stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży (Single Use Plastic - SUP).


Wprowadza m.in. bodźce ekonomiczne, które mają ograniczyć stosowanie produktów z tworzyw sztucznych oferowanych klientom takich jak kubki na napoje z pokrywkami i wieczkami oraz pojemniki na żywność (w tym pojemniki typu fast food), z których bezpośrednio są spożywane posiłki.


Nowe przepisy zakażą wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych wymienionych w załączniku nr 7 dyrektywy UE oraz wyrobów wykonanych z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych. Dotyczy to takich produktów jak patyczki higieniczne, sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki), talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki mocowane do balonów, pojemniki na żywność oraz pojemniki i kubki na napoje wykonane z polistyrenu ekspandowanego.


Nowelizacja przewiduje ponadto obowiązek informowania konsumentów poprzez czytelne oznakowanie na opakowaniu produktu jednorazowego użytku z plastiku o szkodliwości jego wpływu na środowisko. Taki obowiązek dotyczyć będzie takich produktów jak: podpaski higieniczne, tampony i ich aplikatory, chusteczki nawilżane, wyroby tytoniowe z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne, kubki na napoje.


Nowelizacja wprowadza także opłatę - maksymalnie 1 zł - za niektóre produkty jednorazowe, które będą wydawane klientom. Chodzi np. o opakowania, w których serwowane są napoje czy żywność. Opłata będzie doliczona do ceny produktu i naliczać ją będą punkty handlowe. Takie punkty będą musiały jednak zapewnić klientom alternatywę dla jednorazowego kubka z plastiku, który będzie, albo z materiału podlegającego biodegradacji, albo będzie wielorazowego użytku. Pobrana opłata ma być przeznaczona na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z takich produktów. Zostanie ona również określona konkretnie w rozporządzeniu.


Nowela wprowadza też rozszerzoną odpowiedzialność producentów w związku z wprowadzaniem na rynek produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Przedsiębiorcy będą m.in. zobowiązani do wnoszenia opłat. Będzie to np. 20 groszy za 1 kg wprowadzonego do obrotu produktu lub 3 grosze za jedną sztukę. Ostateczne stawki również będą określone w rozporządzeniu.


Zgodnie z ustawą, przedsiębiorcy wprowadzający na rynek jednorazowe produkty z plastiku będą również ponosić opłaty związane z prowadzeniem publicznych kampanii edukacyjnych związanych z ograniczeniem stosowania plastiku.


Ustawa określa także ile tzw. recyklatu będzie znajdowało się w jednorazowych butelkach z tworzyw sztucznych. Od 2025 roku ma być to 25 proc., a od 2030 r. - 30 proc.


Nowela określa m.in. roczne poziomy selektywnej zbiórki jednorazowych butelek plastikowych jakie będą musieli osiągnąć producenci wprowadzający na rynek napoje w takich opakowaniach. Od 2025 r. będzie to 77 proc., a od 2029 r. - 90 proc.


Nowe przepisy przewidują również, że wykonane z plastiku zakrętki i wieczka do pojemników na napoje do 3 litrów, będą musiały być trwale do nich przymocowane.


Nowela nakłada również obowiązek prowadzenia ewidencji i sprawozdawczości w zakresie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne. (PAP)


autor: Michał Boroń


mick/ drag/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 19:40 Malarz Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy Malarz, grafik i rysownik prof. Antoni Fałat otrzymał Odznakę Honorową Zasłużonego dla Warszawy. W piątek odbył się wernisaż wystawy 'Antoni Fałat… » więcej 2024-04-26, godz. 19:30 Izrael/ Siedmiu rabinów aresztowanych za próbę wjazdu do Strefy Gazy Grupa aktywistów, w tym siedmiu rabinów, została aresztowana podczas próby dostarczenia żywności do Strefy Gazy. Do zatrzymania doszło w piątek, kiedy… » więcej 2024-04-26, godz. 19:30 Podkarpackie/ Dariusz Półćwiartek wicekuratorem oświaty w Rzeszowie Dyrektor Zespołu Szkół w Dębnie Dariusz Półćwiartek został wicekuratorem oświaty w Rzeszowie - wynika z informacji zamieszczonej na stronie Kuratorium… » więcej 2024-04-26, godz. 19:20 Rzeszów/ Wody Polskie sadzą drzewa na bulwarach nad Wisłokiem Wody Polskie sadzą drzewa nad rzeszowskim Wisłokiem. Bulwary ozdobią graby pospolite, klony czerwone, olchy, brzozy i m.in. dęby błotne. » więcej 2024-04-26, godz. 19:20 ME w judo - Zachova pierwszą czeską złotą medalistką Renata Zachova (63 kg) została pierwszą w historii Czeszką, która zdobyła tytuł w mistrzostwach Europy w judo. Po dwóch dniach imprezy odbywającej się… » więcej 2024-04-26, godz. 19:10 W. Brytania/ Ambasador Rosji wezwany do resortu spraw zagranicznych Ambasador Rosji w Wielkiej Brytanii został w piątek wezwany do Biura Spraw Zagranicznych w związku z - jak podano - wrogą działalnością młodego Brytyjczyka… » więcej 2024-04-26, godz. 19:10 Superpuchar Polski w piłce ręcznej - dwa mecze o trofeum 7 września w Łodzi Dwa mecze o Superpuchar Polski, kobiet i mężczyzn, w piłce ręcznej zostały zaplanowane na 7 września w łódzkiej Atlas Arenie. 'Chcemy wspólnie stworzyć… » więcej 2024-04-26, godz. 19:10 USA/ Szef Pentagonu ogłosił pakiet uzbrojenia dla Ukrainy wart 6 mld dolarów, w tym rakiety Patriot (krótka) Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone zakupią dla Ukrainy rakiety Patriot oraz inne rodzaje broni i sprzętu wojskowego o wartości… » więcej 2024-04-26, godz. 19:00 Ekstraklasa piłkarska - Piast - Warta 1:0 (do przerwy) Piast Gliwice - Warta Poznań 1:0 do przerwy Bramki: 1:0 Kamil Wilczek (43). Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków).(PAP) gir/ km/ cegl/ » więcej 2024-04-26, godz. 19:00 Włochy/ 23 tys. turystów zapłaciło za wstęp do Wenecji w drugim dniu nowych zasad Ponad 23 tys. turystów z całego świata zapłaciło 5 euro za wstęp do historycznego centrum Wenecji w piątek, czyli w drugim dniu obowiązywania pilotażowego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »