Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-28, 14:30 Autor: PAP

Warszawa/ Zbigniew Brzeziński patronem pasażu obok gmachu MSZ

Zbigniew Brzeziński został patronem pasażu obok gmachu MSZ w Warszawie. Uroczystość z tej okazji odbyła się w 95. rocznicę jego urodzin. Mój ojciec byłby dumny i wzruszony, wiedząc, jak ważnym partnerem dla Stanów Zjednoczonych stała się Polska - mówił na niej ambasador USA Mark Brzezinski.

Imieniem Zbigniewa Brzezińskiego nazwany został pasaż pieszy w stołecznym Śródmieściu, w pobliżu ul. Litewskiej i alei Szucha, gdzie siedzibę ma Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na wtorkowej uroczystości odsłonięta też została poświęcona mu tablica pamiątkowa.


Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podkreślił podczas uroczystości, że Zbigniew Brzeziński, jako wybitny politolog i architekt amerykańskiej polityki zagranicznej, "w naszych sercach pozostał przede wszystkim wielkim przyjacielem Polski".


"Zawsze o sobie mówił, że jest Amerykaninem polskiego pochodzenia. Zawsze zabiegał o interesy Stanów Zjednoczonych, ale wszystkim amerykańskim politykom przypominał o Polsce. Być może zabrzmi to jak truizm, ale wolność nie bierze się z niczego. Gdyby nie Zbigniew Brzeziński, gdyby nie jego zabiegi o to, żeby Polska była traktowana poważnie, gdyby nie jego zabiegi o to, żeby Polska była przyjęta do NATO, gdyby nie to podglebie, które sam przygotował, dzisiaj prawdopodobnie historia Polski wyglądałaby inaczej" - powiedział prezydent Warszawy.


Syn Zbigniewa Brzezińskiego, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski mówił na uroczystości, że jego ojciec byłby dziś głęboko zaszczycony. "Mój ojciec Zbigniew Brzeziński znany był jako racjonalny i analityczny strateg. Były jednak dwie sprawy, które zawsze go poruszały. To była rodzina i Polska. Choć w dzieciństwie spędził w kraju swoich przodków tylko kilka lat, Polska zawsze zajmowała ważne miejsce w jego sercu, a jego ulubionym słowem po polsku było słowo lojalność" - podkreślił Mark Brzezinski.


"Kiedy w 1989 roku po upadku komunizmu Lech Wałęsa wystąpił przed amerykańskim Kongresem, ojciec nie krył wzruszenia. Myślę, że byłby dumny i wzruszony również dziś, wiedząc jak ważnym partnerem dla Stanów Zjednoczonych stała się Polska. Byłby dumny, że członkostwo w NATO daje Polakom pewność, że będą bezpieczni, a Ameryka jest ich niezachwianym sojusznikiem. Byłby dumny, obserwując, jak Polacy wspierają Ukrainę i dają przykład innym narodom" - oświadczył ambasador.


W wydarzeniu uczestniczyli także m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki.


Marszałek Senatu mówił, że ta uroczystość "spina klamrą działalność" Zbigniewa Brzezińskiego i jego syna, ambasadora USA. "Dla mojego pokolenia ojcami naszej wolności byli Jan Paweł II, Lech Wałęsa, prezydent Ronald Reagan. Ale w ich cieniu jako bodaj najwybitniejszy geostrateg XX wieku działał Zbigniew Brzeziński, który Polskę miał w sercu" - powiedział Grodzki.


Wicemarszałek Kidawa-Błońska zwróciła uwagę, że Zbigniew Brzeziński każdego dnia swojego życia walczył o to żeby Polska była krajem wolnym, demokratycznym i mocno osadzonym w NATO i Unii Europejskiej. "Cały ten czas, będąc poza granicami naszego kraju, dbał o to, żeby sprawy polskie były traktowane bardzo poważnie" - zaznaczyła.


O nadaniu śródmiejskiemu pasażowi imienia Zbigniewa Brzezińskiego w listopadzie zdecydowali warszawscy radni. "Chcieliśmy upamiętnić wspaniałego dyplomatę, który pomimo że Polskę opuścił w młodym wieku, jak mało kto doskonale rozumiał złożoną sytuację kraju i jak mało kto był orędownikiem polskiej sprawy" - mówiła w ich imieniu Anna Nehrebecka-Byczewska.


Zbigniew Brzeziński urodził się 28 marca 1928 roku w Warszawie. W latach 1977-1981 był doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jimmy'ego Cartera. Odegrał istotną rolę w demontażu i upadku komunizmu w Europie Wschodniej i w powstrzymaniu sowieckiej interwencji w Polsce po powstaniu Solidarności. Zmarł 26 maja 2017 roku. (PAP)


autorka: Agnieszka Ziemska


agzi/ akub/


Kraj i świat

2023-05-28, godz. 01:50 Ukraina/ MON: latem otrzymamy szwedzkie działa Archer Szwedzkie wielozadaniowe samobieżne działa artyleryjskie FH77 BW L52 Archer kal. 155 mm trafią na Ukrainę latem - poinformowało na Telegramie ukraińskie… » więcej 2023-05-28, godz. 00:00 Estonia/ Premier Kallas: Potrzebujemy, aby Ukraina została członkiem UE i NATO Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała w sobotę, że aby na Ukrainie zapanował pokój, Rosja musi zostać pokonana i wycofać się poza ukraińską granicę… » więcej 2023-05-28, godz. 00:00 Ekstraklasa piłkarska – Lechia potępiła zachowanie swoich kibiców w Gliwicach Lechia Gdańsk w wieczornym komunikacie stanowczo potępiła zachowanie jej kibiców, którzy - rzucając na boisko race - uniemożliwili dokończenie sobotniego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:40 MME w szermierce - cztery medale Polaków w Budapeszcie Cztery medale - dwa srebrne i dwa brązowe - zdobyli polscy szermierze w zakończonych w sobotę w Budapeszcie młodzieżowych (do lat 23) mistrzostwach Europ… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 W Rimini odbył się specjalny pokaz mody w hołdzie Federico Felliniemu Niezwykły pokaz mody znanej włoskiej projektantki Alberty Ferretti, będący hołdem dla Federico Felliniego, odbył się w Rimini, rodzinnym mieście mistrza… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Liga francuska - Paris Saint-Germain z rekordowym 11. tytułem (opis) Zespół Paris Saint-Germain po raz 11. został piłkarskim mistrzem Francji. Tytuł zapewnił sobie kolejkę przed końcem rozgrywek remisując na wyjeździe… » więcej 2023-05-27, godz. 23:30 Piłkarskie ME do lat 17 - Francuzi i Hiszpanie uzupełnili stawkę półfinalistów Francuzi pokonali Anglików 1:0, a Hiszpanie wygrali z Irlandią 3:0 w ćwierćfinałach rozgrywanych na Węgrzech piłkarskich mistrzostw Europy do lat 17. Wcześniej… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Świętokrzyskie/ 20-letni mężczyzna zginął potrącony przez pociąg 20-letni mężczyzna zginął w Starachowicach potrącony przez pociąg. Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają dokładne okoliczności tego tragicznego… » więcej 2023-05-27, godz. 23:10 Liga francuska - 37. kolejka Wyniki meczów 37. kolejki francuskiej ekstraklasy piłkarskiej: Angers 2 - Himad Abdelli 38, Lilian Rao-Lisoa 90 Troyes 1 - Xavier Chavalerin 13 Clermont 2… » więcej 2023-05-27, godz. 23:00 Cannes 2023/ "Anatomy of a Fall" Justine Triet ze Złotą Palmą (opis) Film 'Anatomy of a Fall' Justine Triet został uhonorowany Złotą Palmą podczas sobotniej gali zamknięcia 76. festiwalu w Cannes. Grand Prix otrzymała brytyjsko-polska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »