Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-27, 20:30 Autor: PAP

M.Przydacz: zwiększenie produkcji amunicji to dobra decyzja

Decyzje na poziomie Unii Europejskiej o zwiększeniu produkcji amunicji oraz plan na pobudzenie polskiego przemysłu zbrojeniowego to dobre informacje - powiedział w poniedziałek szef prezydenckiego BPM Marcin Przydacz komentując zapowiedź rządowego programu wspierania produkcji amunicji.

Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się w poniedziałek w Zakładach Metalowych Dezamet w Nowej Dębie z komisarzem UE ds. przemysłu i rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem, który odwiedza obecnie kraje UE, by zapoznać się z możliwościami zwiększenia produkcji ich przemysłów zbrojeniowych. Premier Morawiecki zapowiedział podczas spotkania, że w najbliższych dniach rząd przyjmie wieloletni program wspierania produkcji amunicji.


Prezydencki minister stwierdził w TVP Info, że "wiele państw europejskich nie do końca jest przygotowana do wypełnienia tych wszystkich planów dotyczących obrony i odstraszania Rosji". Wyraził jednak zadowolenie, że decyzje o zwiększeniu produkcji amunicji "na poziomie Unii Europejskiej zostały podjęte".


Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej dodał, że prezydent Andrzej Duda "wielokrotnie o tym mówił, że należy zachęcać naszych partnerów na Zachodzie do zwiększania produkcji, ale należy też pobudzać nasz rodzimy przemysł zbrojeniowy".


"Nam chodzi o to, żebyśmy mieli jak najlepszy sprzęt, ale także sprzęt produkowany tutaj, bo to, mówiąc kolokwialnie, rozbuja ten sektor polskiej gospodarki i da nam poczucie stabilności" - wskazał prezydencki minister. "Skoro amunicja, produkty zbrojeniowe są produkowane w Polsce, to tylko od nas zależy, czy finalnie trafią do magazynów i czy będą dbały tym samym o polskie bezpieczeństwo" - dodał. (PAP)


Autor: Jan Olendzki


jko/ mok/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 12:50 RCB: w czwartek utonęło sześć osób W czwartek utonęło sześć osób - poinformowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 70 utonię… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 PIE: zielona transformacja UE jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym Zielona transformacja Unii Europejskiej jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Niemiecki Czerwony Krzyż wysłał pomoc dla ofiar powodzi, do której doszło po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce Niemiecki Czerwony Krzyż (DRK) w Berlinie wysłał pomoc dla ofiar powodzi, do której doszło po wysadzeniu tamy w Kachowce na Ukrainie. W piątek rano w centrum… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Ziobro: weto do konkluzji Rady Europejskiej dotyczącej Karty Praw Podstawowych (krótka) Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta w piątek, na moje polecenie, zgłosił weto do konkluzji Rady Europejskiej, dotyczącej Karty Praw Podstawowych… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Opole/ Ostatnie próby przed 60. Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki W amfiteatrze opolskim trwają ostatnie próby przed jubileuszowym, 60. Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki, który rozpocznie się w piątek po godzinie 20… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 UE/ Premier Morawiecki w Euractiv: zamiast skupiać się na sporach ideologicznych, Unia musi przejść do gospodarczej… Kryzysy ostatnich lat obnażyły słabości europejskiej gospodarki, ale też pokazały, że Stary Kontynent wciąż ma gigantyczny potencjał. Zamiast skupiać… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Wielkopolskie/ 70-letni rowerzysta zginął potrącony przez samochód 70-letni rowerzysta został w piątek śmiertelnie potrącony przez samochód na drodze między miejscowościami Nowy Świat i Nowa Wieś w powiecie leszczyńskim… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Węgry/ Sondaż: ponad połowa społeczeństwa twierdzi, że Putin jest zbrodniarzem wojennym Większość Węgrów (53 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym, który przeprowadza masakry ludności na Ukrainie… » więcej 2023-06-09, godz. 12:40 Korea Płd./ Stowarzyszenie Jadalnych Psów: wspierany przez żonę prezydenta zakaz sprzedaży psiny uderzyłby w sektor… Członkowie Koreańskiego Stowarzyszenia Jadalnych Psów protestowali we czwartek w Seulu przeciwko sugestiom prezydentowej Kim Keon Hee i obrońców praw zwierząt… » więcej 2023-06-09, godz. 12:30 Premier: rząd PiS nie dopuści, by realizowana była polityka narzucania kwot migracyjnych Dopóki będzie rząd PiS, nie dopuścimy, aby polityka narzucania nam kwot migracyjnych, kwot uchodźców była realizowana - powiedział premier Mateusz Morawiecki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »