Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-27, 19:00 Autor: PAP

Prof. Rymsza: dzięki programowi FERS można będzie powołać nowe Centra Usług Społecznych oraz poszerzyć ofertę już istniejących

Rada ds. Społecznych przy Prezydencie RP debatowała o rozwoju sektora usług społecznych - powiedział PAP kierujący Radą prof. Marek Rymsza. Zaznaczył, że dzięki programowi Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) będzie można powołać nowe Centra Usług Społecznych oraz poszerzyć ofertę już istniejących.

Prezydencki doradca w rozmowie z PAP poinformował, że podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady ds. Społecznych dyskutowano o rozwoju sektora usług społecznych w Polsce w perspektywie unijnego programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.


Na spotkaniu Rady obecni byli m.in. sekretarze stanu z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, a także członkowie Konwentu Dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej. Rozmawiano na temat przygotowań do powstawania nowych Centrów Usług Społecznych (CUS) w najbliższym okresie.


"Z raportu analityczno-badawczego dot. funkcjonowania centrów przygotowanego w ramach prac Rady ds. Społecznych wynika, że zgodnie z założeniami ustawowymi w gminach, który utworzyły CUS, przeprowadzono diagnozy potencjału i potrzeb społeczności lokalnej w zakresie usług społecznych. Na ich podstawie przyjęto programy usług społecznych, czyli dokumenty prawa miejscowego, które pozwalają zwiększyć ofertę tego rodzaju usług. Dzięki temu mieszkańcy tych gmin mają szerszy dostęp do usług" - powiedział prof. Rymsza.


Zaznaczył, że centra z tzw. grupy pilotażowej funkcjonują zarówno w gminach wiejskich, wiejsko-miejskich, jak i miejskich.


"Na obszarach wiejskich, gdzie występuje wyraźne rozproszenie dot. zamieszkania obywateli, dynamicznie rozwijają się tzw. usługi mobilne, np. busy docierające do mniejszych miejscowości, czy wykorzystanie obiektów w dyspozycji sołectw, aby odbywały się w nich spotkania ze specjalistami" - wyjaśnił prezydencki doradca.


"Dla osób, które mają ograniczone możliwości przemieszczania z powodu wieku czy niepełnosprawności powstała niekomercyjna usługa komunikacyjna typu +door to door+, dzięki której można skorzystać z samochodu, aby dojechać w konkretne miejsce" - wskazał profesor.


Powiedział, że ważnym obszarem działalności CUS jest poradnictwo. "Widać wyraźnie zapotrzebowanie na korzystanie ze specjalistycznego poradnictwa np. psychologicznego, psychoterapeutycznego czy prozdrowotnego związanego choćby z odżywianiem" - wyjaśnił.


Zwrócił uwagę, że "w społecznościach lokalnych bez względu na wielkość miejscowości widać wyraźnie zapotrzebowanie na poradnictwo i wsparcie w zakresie pełnienia funkcji rodzicielskich".


Podkreślił, że "korzystanie z tego rodzaju poradnictwa nie powoduje, że osoba nabywa status klienta pomocy społecznej". "Poradnictwo nie jest naznaczające. Dzięki CUS z usług może skorzystać szersze grono odbiorców" - zaznaczył prof. Rymsza.


Marek Rymsza przypomniał, że grudniu 2022 r. został zatwierdzony unijny program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. "Są to środki finansowe na inwestycje w szeroko rozumianą sferę społeczną. Alokacja tych środków rozpocznie się w tym roku. Dzięki nim będzie można tworzyć nowe centra usług społecznych i poszerzać ofertę usługową już działających. Na poniedziałkowym posiedzeniu rady rozmawialiśmy z dyrektorami Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o stanie przygotowań w poszczególnych województwach do wykorzystania unijnych funduszy" - powiedział prezydencki doradca. (PAP)


Autor: Magdalena Gronek


mgw/ mhr/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 15:40 Szef KNF: sektor bankowy przygotowany na negatywny wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych Polski sektor bankowy jest przygotowany na negatywny wyrok TSUE w sprawie dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy… » więcej 2023-06-05, godz. 15:40 Izrael/ Wiceszef polskiej dyplomacji Jabłoński odwiedził instytut Jad Waszem w Jerozolimie Przebywający od niedzieli w Izraelu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Paweł Jabłoński odwiedził w poniedziałek w Jerozolimie instytut… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Katowice wybierają wykonawcę kąpieliska przy stawie Morawa Wykonawcę kąpieliska na północnym brzegu stawu Morawa, a także m.in. traktu pieszo-rowerowego po jego południowej stronie, wybiera samorząd Katowic - poinformowała… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii (opis) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Świetny debiut filmu „Spider-Man: Poprzez multiwersum” w amerykańskich kinach Kontynuacja nagrodzonej Oscarem animacji „Spider-Man Uniwersum” z 2018 roku, film „Spider-Man: Poprzez multiwersum”, szturmem podbija amerykańskie kina… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Nowy aparat PET-CT w placówce Affidea w Wojskowym Instytucie Medycznym W zlokalizowanej na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego placówce Affidea jest już dostępny nowy cyfrowy aparat PET-CT. To pierwsze takie urządzenie w Europie… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Minister klimatu: Ponad 42 mln zł na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach Ponad 42 mln zł przeznaczyliśmy na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach na terenie całej Polski - poinformowała w poniedziałek w Lublinie minister klimatu… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 W. Brytania/ Media: plaga kradzieży maszyn rolniczych, które są potem przemycane do Rosji Nieoczekiwanym efektem ubocznym zachodnich sankcji na Rosję jest znaczący wzrost kradzieży maszyn rolniczych w Wielkiej Brytanii, które są przemycane przez… » więcej 2023-06-05, godz. 15:20 NASA wyśle w kosmos wiersz z podpisami na pokładzie sondy Europa Clipper Amerykańska agencja kosmiczna zachęca do wysłania swoich imion jako podpisów do wiersza, który poleci na pokładzie sondy Europa Clipper w kierunku Jowisza… » więcej 2023-06-05, godz. 15:10 Podlaskie/ Wiceminister edukacji zachęca do udziału w teście sprawdzającym umiejętności cyfrowe Jeszcze do jesieni potrwa test IT Fitness, sprawdzający umiejętności cyfrowe uczniów. Do wzięcia udziału w tym teście zachęcał w poniedziałek w Szkole… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »