Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-27, 16:20 Autor: PAP

Szefowie MSZ Polski, W.Brytanii, Litwy, Łotwy i Estonii: nie ma powodu, by przywrócić udział rosyjskich i białoruskich sportowców w międzynarodowych zawodach

Nie ma ani jednego powodu, aby odejść od zasady wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców, ustanowionej przez MKOl ponad rok temu, zaraz po rozpoczęciu rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę - podkreślono w oświadczeniu szefów MSZ Polski, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy i Estonii.

Wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych tych krajów zamieściło w poniedziałek na swoich stronach polskie MSZ.


"W związku ze zbliżającym się terminem spotkania Zarządu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, w dniach 28-30 marca 2023 r., pragniemy powtórzyć stanowisko Ukrainy dotyczące wezwań MKOl do zbadania możliwości udziału rosyjskich i białoruskich sportowców w zawodach jako +neutralni sportowcy+" - czytamy w oświadczeniu.


Podkreślono w nim, że przyjęte do wiadomości zostały obawy wyrażone przez specjalnych sprawozdawców ONZ w kwestii niedyskryminacji sportowców wyłącznie ze względu na narodowość.


"Żałujemy, że MKOl wykorzystał obawy jako pretekst do radykalnej zmiany swojego wcześniejszego, dobrze uargumentowanego stanowiska zalecającego niezapraszanie oraz niezezwalanie na udział rosyjskich i białoruskich sportowców w międzynarodowych zawodach. Pragniemy podkreślić, że to nie narodowość sportowców decyduje o ich roli, ale fakt, że są oni sponsorowani oraz wspierani przez rządy lub firmy wspierające reżim Kremla, który kontynuuje agresywną wojnę z Ukrainą, a nawet są powiązani bezpośrednio z rosyjską armią" - podkreślono w oświadczeniu.


"Uważamy za konieczne przypomnienie, że rosyjskie wojsko codziennie atakuje cywilną infrastrukturę Ukrainy, w tym obiekty sportowe i zabija obywateli Ukrainy, w tym ukraińskich sportowców. Miliony jej obywateli, w tym sportowcy i ich rodziny zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w obliczu okupacji rosyjskiej. Wielu sportowców z Ukrainy wciąż nie może uczestniczyć w imprezach sportowych z powodu rosyjskiej agresji na ich kraj" - wskazano.


W oświadczeniu podkreślono, że "nie ma ani jednego powodu, aby odejść od zasady wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców, ustanowionej przez MKOl ponad rok temu, zaraz po rozpoczęciu rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę".


"Jesteśmy głęboko przekonani, że teraz nie można rozważać otwarcia rosyjskim i białoruskim sportowcom możliwości powrotu na igrzyska olimpijskie w jakimkolwiek statusie. Chociaż MKOl nie podjął jeszcze ostatecznych decyzji, zdecydowanie wzywamy go do ponownego rozważenia planów i powrotu do pierwotnego stanowiska wspieranego przez społeczność międzynarodową. Przypominamy, że Rosja i Białoruś mają do dyspozycji drogę powrotu swoich sportowców do międzynarodowej społeczności sportowej, poprzez zakończenie wojny rozpoczętej przez Rosję przy współudziale Białorusi oraz przywrócenie szacunku dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w ramach międzynarodowo uznanych granic" - czytamy w oświadczeniu. (PAP)


wni/ mok/


Kraj i świat

2023-06-01, godz. 08:30 Szef polskiego MSZ rozmawiał z sekretarzem Blinkenem o komisji ds. badania wpływów rosyjskich Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował w czwartek, że przy okazji spotkania szefów MSZ rozmawiał w Oslo z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem… » więcej 2023-06-01, godz. 08:20 Prezes ZUS: w czwartek wypłaciliśmy pierwsze 600 mln zł w nowym okresie świadczeniowym 500 plus 1 czerwca rozpoczął się kolejny roczny okres wypłaty świadczenia 500 plus. W czwartek wypłaciliśmy pierwsze ponad 600 mln złotych. Zdecydowana większość… » więcej 2023-06-01, godz. 08:20 85-letnia Mavis Paterson objechała Szkocję na rowerze 85-letnia Mavis Paterson objechała Szkocję na rowerze, pokonując rekordowy dystans 1051 mil (1691 km). Pobiła swój poprzedni rekord - 960 mil i została najstarszą… » więcej 2023-06-01, godz. 08:20 MC: Jest strona umożliwiająca sprawdzenie, czy przestępcy nie skradli danych użytkowników internetu W związku z upublicznieniem loginów i haseł polskich użytkowników, jednostki odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo udostępniły w czwartek stronę, która… » więcej 2023-06-01, godz. 08:10 Pielęgniarki dążą do autonomii (MediaRoom) Pandemia udowodniła, że w trosce o bezpieczeństwo pacjentów konieczne jest zwiększanie zakresu kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych. Specjalistyczne… » więcej 2023-06-01, godz. 08:10 Minister Czarnek: wpływy rosyjskie są gigantyczne, także w UE (wideo) Stwierdzam, że wpływy rosyjskie są absolutnie gigantyczne, również w Unii Europejskiej i - nie daj Boże - także w Stanach Zjednoczonych - powiedział PAP.PL… » więcej 2023-06-01, godz. 08:10 Norwegia/ Sekretarz generalny NATO: wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji … Wszystkie kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zgodne, że Ukraina przystąpi do tej organizacji, a Rosja nie dysponuje w tym względzie żadnym… » więcej 2023-06-01, godz. 08:00 Koordynator przeszczepów: nie rozmawia się o tym, co z organami po śmierci Nasze społeczeństwo nie rozmawia o tym, co byśmy chcieli, żeby stało się po naszej śmierci z naszymi organami - oceniła Iwona Dymek, koordynator przeszczepów… » więcej 2023-06-01, godz. 08:00 ITS: w ciągu ostatnich 10 lat liczba wypadków z udziałem dzieci spadła o 51 proc. W ostatnim dziesięcioleciu liczba wypadków drogowych z udziałem dzieci zmalała o 51 proc. - przekazała PAP kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego… » więcej 2023-06-01, godz. 08:00 RPA/ W cieniu wojny w Ukrainie BRICS chce stać się przeciwwagą dla Zachodu i zaprasza do swego grona kolejne państ… Ministrowie spraw zagranicznych BRICS - Brazylii, Rosji, Indii, Chin oraz Republiki Południowej Afryki - spotkają się w czwartek w Cape Town w RPA. Blok pięciu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »