Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-26, 07:50 Autor: PAP

Odtwarzanie ostatniej kwatery w gotyckim ołtarzu z katedry we Fromborku

Rozpoczęła się rekonstrukcja ostatniej brakującej kwatery w gotyckim ołtarzu z katedry we Fromborku. To przed tym ołtarzem modlił się Mikołaj Kopernik, najbardziej znany z warmińskich kanoników.

Proboszcz katedry we Fromborku ks. dr Jacek Wojtkowski poinformował PAP, że rozpoczęte prace restauratorsko-konserwatorskie będą obejmowały rekonstrukcję ostatniej, szóstej kwatery ze skrzydła lewego gotyckiego ołtarza.


„Chodzi o kwaterę przedstawiającą Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny” – wyjaśnił ks. dr Wojtkowski. Obecnie w miejscu gotyckich rzeźb w tej kwaterze ołtarzowej znajduje się czarno-białe zdjęcie, które wykonano jeszcze przed wojną. Na jego podstawie konserwatorzy z Torunia pod kierunkiem prof. Edgara Pilla odtworzą kwaterę, która została zniszczona pod koniec II wojny światowej lub tuż po jej zakończeniu (przed wojną ołtarz był kompletny – PAP). W podobny sposób od pięciu lat rekonstruowane były inne kwatery tego ołtarza.


„W roku Mikołaja Kopernika mamy nadzieję przywrócić blask temu ołtarzowi, który został ufundowany przez wuja Kopernika bp. Łukasza Watzenrode. W czasach Kopernika był to główny ołtarz we fromborskiej katedrze i Kopernik modlił się przed nim” – dodał ks. dr Wojtkowski. Przyznał, że odtworzenie kwatery przedstawiającej Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny to nie jedyne prace zaplanowane w tym roku przy tym gotyckim ołtarzu.


„Będą prowadzone także prace konserwatorskie przy skrzydłach malarskich i zostanie wykonana konstrukcja metalowa pozwalająca z jednej strony na zabezpieczenie tego obiektu, a z drugiej pozwoli na zamykanie i otwieranie skrzydeł ołtarza. Ołtarz ten spełnia funkcję liturgiczną wtedy, kiedy można kolejne skrzydła zamykać. Na czas wielkiego postu mamy wówczas ekspozycję Męki Pańskiej, a na czas świąteczny otwieramy szafę główną ołtarzową z figurą Madonny w formie apokaliptycznej” – powiedział ks. dr Wojtkowski.


Na przeprowadzenie prac konserwatorsko-restauratorskich przy gotyckim ołtarzu fromborska katedra otrzymała 200 tys. zł wsparcia od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie. „Korzystamy także ze wsparcia spółek Skarbu Państwa i fundacji, m.in. Fundacji Totalizatora Sportowego a także Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, który jest mecenasem Pomnika Zespół Katedralny” – dodał proboszcz fromborskiej katedry.


W rozmowie z PAP ks. dr Wojtkowski podkreślił, że zespół prof. Pilla z Torunia w przeszłości prowadził już prace konserwatorskie we Fromborku m.in. przy ołtarzach. „Wykonano je w 2010 roku przy okazji ponownego pochówku Mikołaja Kopernika. To, w jakiej kondycji są te ołtarze dzisiaj gwarantuje, że ten zespół konserwatorski sprosta zadaniu” – podkreślił proboszcz fromborskiej katedry.


Obecnie w zbudowanej w XIV w. katedrze we Fromborku prowadzone są także prace konserwatorskie polichromii w korpusie katedry. „Są one ważne dla całościowego wyglądu katedry. Mamy nadzieję, że na ich kontynuację otrzymany wsparcie ministerstwa kultury” – przyznał ks. dr Wojtkowski.


Zbudowana na początku XIV wieku katedra we Fromborku jest największym kościołem na Warmii. Przez wieki rezydowała tu kapituła warmińska, czyli grono 16 kanoników - „uczonych mężów”, których głównym zadaniem była codzienna modlitwa i wybór biskupa. W XVI w. jednym z kanoników kapituły został siostrzeniec ówczesnego biskupa – Mikołaj Kopernik.


W katedrze chowano także zmarłych kanoników i biskupów, w tym Kopernika. Wiele pochówków do dziś nie zostało zidentyfikowanych i zlokalizowanych; w nieznanym miejscu spoczywa w podziemiach katedry m.in. bp. Watzenrode (tj. wuj Kopernika), czy bp. Dantyszek, który przed objęciem biskupstwa był dyplomatą dworu Zygmunta Starego. (PAP)


Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska


jwo/ dki/


Kraj i świat

2023-06-08, godz. 16:00 Izrael/ Pięć osób zginęło w strzelaninie na północy kraju Pięć osób zginęło w czwartek po południu w strzelaninie w mieście Yafa an-Naseriyye nieopodal Nazaretu w północnym Izraelu. W pobliżu miejsca zdarzenia… » więcej 2023-06-08, godz. 16:00 Diamentowa Liga - Kaczmarek w Paryżu spróbuje zejść poniżej 50 sekund na 400 m Będąca na fali wznoszącej Natalia Kaczmarek pobiegnie na 400 m w piątkowym mityngu Diamentowej Ligi w Paryżu. Patryk Sieradzki i Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka… » więcej 2023-06-08, godz. 16:00 Pomorskie/ Pociągi na kursie kolizyjnym; przez kilka godzin wstrzymano ruch kolejowy na linii 201 W czwartek w południe ze stacji Żukowo Wschodnie wyjechał pociąg - mimo sygnału 'stój' na semaforze. Ponieważ mogło dojść do zderzenia z innym składem… » więcej 2023-06-08, godz. 15:50 Wielkopolskie/Utrudnienia na dk 24 w Kwilczu; potrącenie motocyklisty przez auto Po potrąceniu motocyklisty przez samochód osobowy w Kwilczu (Wielkopolskie) policja wprowadziła ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 24 Gorzyń - Pniewy. Kierujący… » więcej 2023-06-08, godz. 15:40 W. Brytania/ Nowe sankcje na Białoruś w związku z jej rolą w agresji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosiła w czwartek nowy pakiet sankcji przeciwko Białorusi w związku z jej rolą w ułatwieniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Sankcje obejmują… » więcej 2023-06-08, godz. 15:30 Rosja/ W Moskwie rozpoczął się proces szefa Stowarzyszenia Memoriał Olega Orłowa Przed sądem w Moskwie rozpoczął się w czwartek proces Olega Orłowa, współprzewodniczącego zajmującego się obroną praw człowieka i badaniem zbrodni… » więcej 2023-06-08, godz. 15:30 Żaryn: były dziennikarz Fox News po raz kolejny szerzy kłamstwa leżące w interesie Rosji Były dziennikarz Fox News Tucker Carlson po raz kolejny szerzy kłamstwa leżące w interesie Rosji - napisał w InfoAlercie na Twitterze pełnomocnik rządu… » więcej 2023-06-08, godz. 15:30 El. MŚ w futsalu – Polska zagra z Ukrainą, Serbią i Belgią Zespoły Ukrainy, Serbii i Belgii będą rywalami futsalowej reprezentacji Polski w zasadniczej części kwalifikacji mistrzostw świata 2024. Losowanie odbyło… » więcej 2023-06-08, godz. 15:20 Platforma Apple TV+ zapowiedziała miniserial o Leo Messim Ma to być seria czterech filmów dokumentujących karierę wybitnego piłkarza. Zdjęcia powstały w Paryżu, Argentynie i Katarze, gdzie rozegrano zwycięskie… » więcej 2023-06-08, godz. 15:10 French Open - Djokovic kontra Alcaraz w przedwczesnym finale Półfinał French Open między byłym liderem rankingu tenisistów i aktualnym numerem jeden na świecie - Novakiem Djokovicem i Carlosem Alcarazem - to mecz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »