Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-25, 17:50 Autor: PAP

Holandia/ Rosyjski szpieg, który chciał zinfiltrować MTK w Hadze, został oskarżony przez amerykańską prokuraturę

Deportowany w kwietniu ubiegłego roku z Holandii i aresztowany później w Brazylii rosyjski agent GRU Siergiej Czerkasow, który chciał szpiegować Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (MTK), został w piątek oskarżony przez amerykański wymiar sprawiedliwości - informuje w sobotę portal NOS.

W czerwcu ubiegłego roku holenderski wywiad (AIVD) ujawnił, że zapobiegł zatrudnieniu w Międzynarodowym Trybunale Karnym szpiega rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Podający się za Brazylijczyka Siergiej Czerkasow został deportowany zaraz po przylocie z Brazylii.


Mężczyzna podający się za Viktora Mullera Ferreirę w kwietniu 2022 r. przyleciał z Sao Paulo na lotnisko w Amsterdamie. Na miejscu został aresztowany przez holenderskie służby - informował AIVD w komunikacie.


„Udając cudzoziemca, miał uzyskać dostęp do informacji niedostępnych dla Rosjan” – podał AIVD. Holenderski wywiad ocenia, że zagrożenie ze strony oficera wywiadu było „bardzo duże”. Wskazuje, że szpieg w MTK może mieć wielką wartość dla rosyjskich służb wywiadowczych, zwłaszcza że sąd ten bada obecnie sprawę zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjskich żołnierzy na Ukrainie.


Z informacji brazylijskich mediów wynika, iż Czerkasow został aresztowany w Brazylii pod zarzutem podszywania się pod inne osoby. Natomiast portal NOS poinformował, iż w piątek Rosjanin został oskarżony przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Prokuratura zarzuca mu kradzież tożsamości, a także szpiegowanie na rzecz Rosji podczas jego pobytu w USA.


Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)


apa/ mms/


Kraj i świat

2023-06-02, godz. 11:20 Opublikowano projekt nowelizacji ustawy w sprawie 800 plus (krótka) Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego wzrośnie z kwoty 500 zł do 800 zł - zakłada opublikowany w piątek projekt nowelizacji ustawy o… » więcej 2023-06-02, godz. 11:20 UE/ Politico: mobbing, molestowanie seksualne, przemoc psychiczna, chamstwo - to codzienność w pracy wielu asystentów… Portal informacyjny Politico publikuje w piątek wyniki 4-miesięcznego dziennikarskiego śledztwa, dotyczącego mobbingu w Parlamencie Europejskim. Jego konkluzje… » więcej 2023-06-02, godz. 11:20 MKiDN: sukces polskiego designu na London Design Biennale w Anglii Polski Pawilon, którego organizatorem jest IAM, został nagrodzony medalem na otwarciu London Design Biennale - podano na stronie MKiDN. Wystawa pt. 'Poetyka… » więcej 2023-06-02, godz. 11:10 Edukacja i szybkie kontrdziałanie skutecznym sposobem walki z dezinformacją (MediaRoom) Działania dezinformacyjne, podejmowane przez Rosję wobec Polski, należy rozpatrywać w dwóch perspektywach: krótkoterminowej, nakierowanej na zbliżające… » więcej 2023-06-02, godz. 11:10 Piłkarski weekend w Europie - ligowe ostatki, o puchar w Anglii i Niemczech W najbliższy weekend zakończą się rozgrywki ligowe w Hiszpanii, Włoszech i Francji, ale mistrzowie są już znani. Walka toczyć się będzie o udział w… » więcej 2023-06-02, godz. 11:10 Prezydent: Rosja posługuje się różnymi środkami wpływu; powinniśmy uczynić wszystko, aby ujawnić kulisy tych … Państwo rosyjskiej posługuje się różnymi środkami wpływu, niektóre z nich były też stosowane przeciw naszej ojczyźnie; państwo polskie powinno uczynić… » więcej 2023-06-02, godz. 11:10 Ukraina/ SBU: zatrzymaliśmy agenta służb Białorusi przekazującego dane o ochronie granicy Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w piątek, że zatrzymała agenta białoruskiego KGB - obywatela Białorusi mieszkającego na Ukrainie. Miał… » więcej 2023-06-02, godz. 11:10 Kosiniak-Kamysz, Hołownia i Biedroń: UEFA nie powinna odbierać Marciniakowi finału Ligi Mistrzów Zarzuty stawiane polskiemu sędziemu piłkarskiemu Szymonowi Marciniakowi są absurdalne, UEFA nie powinna odbierać mu możliwości poprowadzenia finału Ligi… » więcej 2023-06-02, godz. 11:10 Kanada/Premier Morawiecki przybył do Toronto; w planach spotkanie z premierem Trudeau Premier Mateusz Morawiecki przybył w piątek do Kanady, gdzie spotka się z premierem tego kraju Justinem Trudeau. Szef polskiego rządu spotka się także z… » więcej 2023-06-02, godz. 11:00 Ukraina/ Armia: Rosjanie stracili ponad 20 tysięcy żołnierzy, próbując zająć Bachmut Liczba wojskowych Rosji zabitych w walkach o Bachmut przekracza 20 tysięcy - powiedział w piątek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »