Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-25, 14:20 Autor: PAP

Niemcy chcą się rozliczyć ze swoją historią kolonialną w Tanzanii, jest mowa o reparacjach

Sekretarz stanu w niemieckim ministerstwie spraw zagranicznych Katja Keul zapowiedziała rozliczenie historii kolonialnej Niemiec w Tanzanii. Najwyższy czas zająć się tym problemem - oświadczyła w sobotę. Tanzania już w 2020 roku wezwała Berlin do negocjacji w sprawie reparacji.

Obszar dzisiejszej Tanzanii należał w latach 1885-1918 do kolonii "Niemiecka Afryka Wschodnia". Szacuje się, że podczas powstania Maji Maji, w którym rdzenne grupy ludności zjednoczyły się przeciwko niemieckim okupantom, zginęło nawet 300 000 afrykańskich mężczyzn, kobiet i dzieci.


Sekretarz stanu w niemieckim MSZ Katja Keul zapowiedziała rozliczenie historii kolonialnej Niemiec w Tanzanii. "Najwyższy czas zająć się tym problemem" - powiedziała portalowi Table Media.


W niemieckich muzeach znajdują się setki czaszek, które niemieccy naukowcy przywieźli z kolonii do Niemiec - pisze portal stacji Deutschlandfunk. Zgodnie z wolą MSZ i prezesa Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego Harmanna Parzingera doczesne szczątki mają zostać zwrócone lub pochowane w odpowiednim miejscu. Chodzi również o zwrot zrabowanych dóbr kultury.


"Tanzania wzywa Niemcy do negocjacji w sprawie reparacji za zbrodnie popełnione w okresie niemieckiego kolonializmu w Afryce Wschodniej" - pisały niemieckie media w 2020 roku. "Oczekuję, że rząd niemiecki zrobi tu pierwszy krok i zwróci się do nas" - powiedział wówczas gazecie "Tagesspiegel" ambasador Tanzanii w Berlinie Abdallah Possi.


Podkreślał, że najpierw niemiecki rząd musi oficjalnie poinformować rząd Tanzanii "o tym, ile ludzkich kości i przedmiotów kultury z obecnej Tanzanii zostało przywiezionych do Niemiec w okresie kolonialnym i gdzie są one dzisiaj".


W ramach rozliczeń z historia kolonialną Niemiec w Afryce rząd Niemiec i rząd Namibii od dłuższego czasu negocjują porozumienie w sprawie odszkodowań dla Namibii. W grudniu minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock i minister stanu ds. kultury Claudia Roth oddały Nigerii 20 cennych brązów z dawnego królestwa Beninu. Zrabowane w czasach kolonialnych dzieła sztuki przez długi czas znajdowały się w zbiorach niemieckich muzeów.


"Wspaniele usłyszeć, że Niemcy planują zwrócić Tanzanii "zagrabioną sztukę" sprzed ponad 100 lat i rozpocząć dyskusję na temat reparacji. Czekamy na konstruktywne rozpoczęcie dyskusji na temat reparacji dla Polski" - napisano w piątek na Twitterowym koncie Reparations-for-Poland.com. https://twitter.com/PLreparations/status/1639270540526473216


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ zm/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 15:50 Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis ma powstać w sąsiedztwie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej W sąsiedztwie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) pod Białymstokiem ma powstać nowa placówka kultury - Centrum Nauki i Sztuki o Drewnie Xylopolis. Tę… » więcej 2023-06-05, godz. 15:50 "Ta rola jest jakby dla mnie na zamówienie" - zdradziła córka Polańskiego na temat Krystyny Skarbek, którą zagra… Jeszcze dwa lata temu Morgane Polański mówiła o nikłych postępach w swojej karierze. Dziś córka Romana Polańskiego i Emmanuelle Seigner pracuje w Polsce… » więcej 2023-06-05, godz. 15:50 Estonia/ Dowódca sił zbrojnych: tylko na zakup amunicji potrzeba 5 proc. PKB Plan przeznaczenia 3 proc. PKB Estonii na obronność przewiduje zakup nowego sprzętu dla wojska, renowację i utrzymywanie obecnego, wypłaty i całą resztę… » więcej 2023-06-05, godz. 15:40 Szef KNF: sektor bankowy przygotowany na negatywny wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych Polski sektor bankowy jest przygotowany na negatywny wyrok TSUE w sprawie dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy… » więcej 2023-06-05, godz. 15:40 Izrael/ Wiceszef polskiej dyplomacji Jabłoński odwiedził instytut Jad Waszem w Jerozolimie Przebywający od niedzieli w Izraelu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Paweł Jabłoński odwiedził w poniedziałek w Jerozolimie instytut… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Katowice wybierają wykonawcę kąpieliska przy stawie Morawa Wykonawcę kąpieliska na północnym brzegu stawu Morawa, a także m.in. traktu pieszo-rowerowego po jego południowej stronie, wybiera samorząd Katowic - poinformowała… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii (opis) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Świetny debiut filmu „Spider-Man: Poprzez multiwersum” w amerykańskich kinach Kontynuacja nagrodzonej Oscarem animacji „Spider-Man Uniwersum” z 2018 roku, film „Spider-Man: Poprzez multiwersum”, szturmem podbija amerykańskie kina… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Nowy aparat PET-CT w placówce Affidea w Wojskowym Instytucie Medycznym W zlokalizowanej na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego placówce Affidea jest już dostępny nowy cyfrowy aparat PET-CT. To pierwsze takie urządzenie w Europie… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Minister klimatu: Ponad 42 mln zł na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach Ponad 42 mln zł przeznaczyliśmy na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach na terenie całej Polski - poinformowała w poniedziałek w Lublinie minister klimatu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »