Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 20:50 Autor: PAP

IPN: w czasie Kongresu Pamięci Narodowej odbędzie się prawie 30 debat historycznych

Podczas Kongresu Pamięci Narodowej, który odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia, zorganizujemy debaty o charakterze naukowym i popularnonaukowym. Tematem będą wydarzenia z historii Polski istotne z punktu widzenia realizacji misji Instytutu Pamięci Narodowej – poinformował w piątek IPN.

Na stołeczny Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego Instytut Pamięci Narodowej zaprasza w dniach 13-15 kwietnia 2023 r. W ciągu trzech dni odbędzie się prawie 30 paneli dyskusyjnych dotyczących polityki pamięci, dekomunizacji przestrzeni publicznej, zbrodni niemieckich w okupowanej Polsce, pomocy Żydom pod okupacją niemiecką, zbrodni wołyńskiej, fenomenu „Solidarności” i dziejów transformacji ustrojowej.


Drugiego dnia Kongresu Pamięci Narodowej odbędą się panele dyskusyjne poświęcone problematyce reparacji powojennych, pomocy Żydom pod okupacją niemiecką, zbrodniom niemieckim w okupowanej Polsce oraz postawie Polski w starciu z totalitaryzmami. O flagowym projekcie IPN "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności" będą opowiadać osoby zaangażowane w jego realizację, w tym dyplomaci i przedstawiciele organizacji społecznych. Jego celem jest ukazanie wędrówki ponad 116. tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy gen. Władysława Andersa – oraz szlaku bojowego 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.


W debacie "W starciu z totalitaryzmami. Polska 1939–1945" wezmą udział zagraniczni badacze historii Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej w XX w. "W ramach panelu porozmawiamy o zasięgu i działalności Polskiego Państwa Podziemnego – fenomenu w skali europejskiej, a nawet światowej. Uzyskamy też odpowiedzi na pytania: jak badacze zachodni widzą rolę Polski podczas II wojny światowej? Co zrobić, aby w społeczeństwach zachodnich wzrosła świadomość co do charakteru okupacji niemieckiej w Polsce, tak dalece różnej od okupacji w państwach zachodnich? Co na Zachodzie wiadomo o sowieckiej okupacji Polski i dramatycznych reperkusjach, jakie za sobą niosła?" – informuje IPN.


Oddzielny panel zostanie poświęcony zbrodniom niemieckim w okupowanej Polsce. Uczestnicy będą próbowali odpowiedzieć na pytanie o to, kim byli sprawy i z czego wynikała polityka eksterminacyjna władz niemieckich. Uczestnicy kongresu będą rozmawiali także o dokonanej przez okupantów na ziemiach polskich eksterminacji ludności żydowskiej i pomocy udzielanej skazanym na śmierć przez ich polskich sąsiadów. W tym kontekście specjalny panel będzie poświęcony zagadnieniu reparacji wojennych i ich znaczenia dla stosunków polsko-niemieckich. "Dlaczego 75 proc. Niemców jest przeciwnych, by ich kraj płacił reparacje wojenne? Jakie będą skutki dalszego nieuregulowania kwestii reparacji dla bilateralnych stosunków polsko-niemieckich i międzynarodowej wiarygodności Niemiec?" – pytają organizatorzy kongresu.


Najważniejszym momentem kongresu będzie prezentacja całości raportu "Edukacja dla pamięci". Według zaprezentowanych dotychczas częściowych wyników badań społecznych 59 proc. uczniów i 15 proc. dorosłych czerpie wiedzę historyczną z internetu i gier komputerowych. Tylko 8 proc. uczniów uważa, że historia nie jest potrzebna do życia i neguje sens nauczania jej - wynika z raportu.


Dla najmłodszych gości Kongresu Pamięci Narodowej przygotowano m.in. przedstawienie teatralne "Miś Wojtek”, warsztaty "Drużyna Inki" oraz filmy edukacyjne. Dzięki współpracy Instytutu z grupami rekonstrukcyjnymi będzie można obejrzeć zabytkowe pojazdy i umundurowanie.


Strefa Nowych Technologii wyposażona w stanowiska komputerowe i gogle VR powstanie z myślą o nastolatkach. Chętni spróbują sił w łamaniu bolszewickich szyfrów ("Gra Szyfrów") i wejdą do mieszkania w peerelowskim bloku, w którym jest ukryta konspiracyjna drukarnia. Uczestnicy Edukacyjnej Podróży Historycznej będą mogli poznać historię XX w. – od roku 1918 po czasy "Solidarności" – poprzez quizy, puzzle czy odczytywanie grypsów.


W ramach Histhacku będą rywalizowali młodzi programiści – staną przed zadaniem błyskawicznego stworzenia programów w oparciu o materiały IPN. Dla miłośników gier planszowych na Stadionie PGE Narodowy odbędzie się finał rozgrywek turnieju historycznych gier planszowych.


"Ważnym punktem kongresu będzie Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach +Echa Katynia+, organizowany już po raz czwarty. Jak co roku, będzie to doskonała okazja do obejrzenia filmów polskich i zagranicznych. Projekcjom będą towarzyszyły panele dyskusyjne i spotkania z twórcami" - dodają organizatorzy.


Kongres Pamięci Narodowej objęty został patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.(PAP)


Autor: Michał Szukała


szuk/ aszw/


Kraj i świat

2023-05-29, godz. 21:50 Podkarpackie/ Sesja sejmiku: jubileusz marszałka zakłócony wizytą policji W trakcie poniedziałkowej sesji sejmiku województwa podkarpackiego marszałek regionu Władysław Ortyl świętował swoje 10-lecie na tym stanowisku. Jubileusz… » więcej 2023-05-29, godz. 21:50 Włochy/ Martin Scorsese zapowiedział, że zainspirowany przez papieża nakręci film o Jezusie Amerykański reżyser Martin Scorsese zapowiedział, że wkrótce nakręci film o Jezusie. Po kolejnym spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Watykanie 80-letni… » więcej 2023-05-29, godz. 21:40 Świnoujście/ Lewobrzeżna część Świnoujścia w obszarze zagrożenia ptasią grypą Ognisko ptasiej grypy wykryto po niemieckiej stronie wyspy Uznam. W strefie obszaru zagrożonego znalazła się też lewobrzeżna część Świnoujścia. Zgodnie… » więcej 2023-05-29, godz. 21:40 French Open - Linette wycofana z debla Magda Linette została wycofana z gry podwójnej w wielkoszlemowym turnieju French Open. W niedzielę polska tenisistka odpadła w pierwszej rundzie singla i przyznała… » więcej 2023-05-29, godz. 21:40 Dziś (wtorek, 30 maja) w kraju Dziś jest wtorek, sto pięćdziesiąty dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.22, zachód o 20.44. Imieniny obchodzą: Feliks, Ferdynand i Zdzisław. # #… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Hiszpania/ Piętnastu skazanych za terroryzm byłych członków ETA zdobyło mandaty w wyborach lokalnych i regionalny… Piętnastu byłych członków separatystycznej baskijskiej organizacji ETA, skazanych za terroryzm, zdobyło mandaty do władz samorządowych i regionalnych w… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Gruzja/ Ambasadorowie krajów UE wyrazili protest z powodu wznowienia połączeń lotniczych z Rosją Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej wręczyli w poniedziałek notę protestacyjną wicepremierowi Gruzji Lewanowi Dawitaszwilemu z powodu wznowienia połączeń… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Tokarnia/ „Sami swoi. Początek” – prequel komedii powstaje w Muzeum Wsi Kieleckiej W Parku Etnograficznym w Tokarni realizowane są zdjęcia do kolejnej komedii o przygodach słynnych Pawlaków i Kargulów. Film reżyserowany przez Artura Żmijewskiego… » więcej 2023-05-29, godz. 21:20 Izrael/ Nvidia buduje Israel-1, superkomputer do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją Amerykański gigant w dziedzinie gier i grafiki komputerowej Nvidia poinformował w poniedziałek, że aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na aplikacje… » więcej 2023-05-29, godz. 21:20 Zarząd Województwa Wielkopolskiego z wotum zaufania i absolutorium Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przegłosowali w czasie poniedziałkowej sesji wotum zaufania dla zarządu województwa oraz udzielili mu absolutorium… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »