Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 20:50 Autor: PAP

IPN: w czasie Kongresu Pamięci Narodowej odbędzie się prawie 30 debat historycznych

Podczas Kongresu Pamięci Narodowej, który odbędzie się w dniach 13-15 kwietnia, zorganizujemy debaty o charakterze naukowym i popularnonaukowym. Tematem będą wydarzenia z historii Polski istotne z punktu widzenia realizacji misji Instytutu Pamięci Narodowej – poinformował w piątek IPN.

Na stołeczny Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego Instytut Pamięci Narodowej zaprasza w dniach 13-15 kwietnia 2023 r. W ciągu trzech dni odbędzie się prawie 30 paneli dyskusyjnych dotyczących polityki pamięci, dekomunizacji przestrzeni publicznej, zbrodni niemieckich w okupowanej Polsce, pomocy Żydom pod okupacją niemiecką, zbrodni wołyńskiej, fenomenu „Solidarności” i dziejów transformacji ustrojowej.


Drugiego dnia Kongresu Pamięci Narodowej odbędą się panele dyskusyjne poświęcone problematyce reparacji powojennych, pomocy Żydom pod okupacją niemiecką, zbrodniom niemieckim w okupowanej Polsce oraz postawie Polski w starciu z totalitaryzmami. O flagowym projekcie IPN "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności" będą opowiadać osoby zaangażowane w jego realizację, w tym dyplomaci i przedstawiciele organizacji społecznych. Jego celem jest ukazanie wędrówki ponad 116. tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy gen. Władysława Andersa – oraz szlaku bojowego 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.


W debacie "W starciu z totalitaryzmami. Polska 1939–1945" wezmą udział zagraniczni badacze historii Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej w XX w. "W ramach panelu porozmawiamy o zasięgu i działalności Polskiego Państwa Podziemnego – fenomenu w skali europejskiej, a nawet światowej. Uzyskamy też odpowiedzi na pytania: jak badacze zachodni widzą rolę Polski podczas II wojny światowej? Co zrobić, aby w społeczeństwach zachodnich wzrosła świadomość co do charakteru okupacji niemieckiej w Polsce, tak dalece różnej od okupacji w państwach zachodnich? Co na Zachodzie wiadomo o sowieckiej okupacji Polski i dramatycznych reperkusjach, jakie za sobą niosła?" – informuje IPN.


Oddzielny panel zostanie poświęcony zbrodniom niemieckim w okupowanej Polsce. Uczestnicy będą próbowali odpowiedzieć na pytanie o to, kim byli sprawy i z czego wynikała polityka eksterminacyjna władz niemieckich. Uczestnicy kongresu będą rozmawiali także o dokonanej przez okupantów na ziemiach polskich eksterminacji ludności żydowskiej i pomocy udzielanej skazanym na śmierć przez ich polskich sąsiadów. W tym kontekście specjalny panel będzie poświęcony zagadnieniu reparacji wojennych i ich znaczenia dla stosunków polsko-niemieckich. "Dlaczego 75 proc. Niemców jest przeciwnych, by ich kraj płacił reparacje wojenne? Jakie będą skutki dalszego nieuregulowania kwestii reparacji dla bilateralnych stosunków polsko-niemieckich i międzynarodowej wiarygodności Niemiec?" – pytają organizatorzy kongresu.


Najważniejszym momentem kongresu będzie prezentacja całości raportu "Edukacja dla pamięci". Według zaprezentowanych dotychczas częściowych wyników badań społecznych 59 proc. uczniów i 15 proc. dorosłych czerpie wiedzę historyczną z internetu i gier komputerowych. Tylko 8 proc. uczniów uważa, że historia nie jest potrzebna do życia i neguje sens nauczania jej - wynika z raportu.


Dla najmłodszych gości Kongresu Pamięci Narodowej przygotowano m.in. przedstawienie teatralne "Miś Wojtek”, warsztaty "Drużyna Inki" oraz filmy edukacyjne. Dzięki współpracy Instytutu z grupami rekonstrukcyjnymi będzie można obejrzeć zabytkowe pojazdy i umundurowanie.


Strefa Nowych Technologii wyposażona w stanowiska komputerowe i gogle VR powstanie z myślą o nastolatkach. Chętni spróbują sił w łamaniu bolszewickich szyfrów ("Gra Szyfrów") i wejdą do mieszkania w peerelowskim bloku, w którym jest ukryta konspiracyjna drukarnia. Uczestnicy Edukacyjnej Podróży Historycznej będą mogli poznać historię XX w. – od roku 1918 po czasy "Solidarności" – poprzez quizy, puzzle czy odczytywanie grypsów.


W ramach Histhacku będą rywalizowali młodzi programiści – staną przed zadaniem błyskawicznego stworzenia programów w oparciu o materiały IPN. Dla miłośników gier planszowych na Stadionie PGE Narodowy odbędzie się finał rozgrywek turnieju historycznych gier planszowych.


"Ważnym punktem kongresu będzie Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach +Echa Katynia+, organizowany już po raz czwarty. Jak co roku, będzie to doskonała okazja do obejrzenia filmów polskich i zagranicznych. Projekcjom będą towarzyszyły panele dyskusyjne i spotkania z twórcami" - dodają organizatorzy.


Kongres Pamięci Narodowej objęty został patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.(PAP)


Autor: Michał Szukała


szuk/ aszw/


Kraj i świat

2024-07-03, godz. 17:20 Wimbledon - Magda Linette odpadła w pierwszej rundzie (krótka) Magda Linette odpadła w pierwszej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu. Polska tenisistka przegrała z Ukrainką Eliną Switoliną (nr 21.) 5:7, 7:6 (11-9), 3:6… » więcej 2024-07-03, godz. 17:20 Ukraina/ Biuro prokuratora generalnego: Rosjanie stracili ponad 110 jeńców ukraińskich Ponad 110 żołnierzy ukraińskich zostało straconych po tym, jak poddali się - powiadomiło w środę biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Tortury jeńców… » więcej 2024-07-03, godz. 17:20 Posłowie Konfederacji o Tusku: nie potrzebujemy sługi narodu niemieckiego na czele polskiego rządu Posłowie Konfederacji Michał Wawer i Bartłomiej Pejo zwrócili się w środę z apelem do Platformy Obywatelskiej o odsunięcie Donalda Tuska z funkcji premiera… » więcej 2024-07-03, godz. 17:20 POLSA: historyczne osiągnięcie – rakieta suborbitalna Bursztyn sięgnęła kosmosu Rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła kosmosu; to historyczne osiągnięcie polskich inżynierów - poinformowała w środę Polska Agencja Kosm… » więcej 2024-07-03, godz. 17:20 W Łodzi powstała szkoła rodzenia, która oferuje pomoc pacjentkom szpitalnych oddziałów Szkoła rodzenia, działająca nie tylko stacjonarnie, ale oferująca również indywidualne porady na szpitalnych oddziałach pacjentkom, które z powodu powikłanej… » więcej 2024-07-03, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, środa 3 lipca, 17.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: Magdalena Fręch odpadła w pierwszej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu. Polka przegrała w środę z rozstawioną… » więcej 2024-07-03, godz. 17:10 Politechnika Opolska w gronie Uniwersytetów Europejskich Politechnika Opolska weszła do jednego z 14 konsorcjów Uniwersytetów Europejskich - poinformował w środę na konferencji prasowej prof. Marcin Lorenc, rektor… » więcej 2024-07-03, godz. 17:10 Politico: Trump gotów zaoferować Putinowi wstrzymanie rozszerzenia NATO i zmianę granic Ukrainy Donald Trump jest otwarty na pomysł, by wykluczyć rozszerzenie NATO o Ukrainę i Gruzję oraz wydać zgodę na zmianę granic Ukrainy - podał we wtorek portal… » więcej 2024-07-03, godz. 17:10 Wimbledon - Świątek zagra w czwartek ok. 17.30 Iga Świątek mecz z chorwacką tenisistką Petrą Martic w drugiej rundzie Wimbledonu zacznie około godziny 17.30 czasu polskiego. Nie wiadomo jeszcze, o której… » więcej 2024-07-03, godz. 17:10 Podkarpackie/ Ponad 100 mln zł na poprawę powietrza w województwie Ponad 100 mln zł przeznaczył urząd marszałkowski w Rzeszowie na wdrożenie kompleksowego programu ochrony powietrza w regionie. W projekcie udział bierze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »