Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 18:00 Autor: PAP

Opublikowano projekt ustawy o świadczeniu wspierającym (opis)

Projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami został w piątek opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Projekt przewiduje również możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego.

Projekt ustawy o świadczeniu wspierającym przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.


Nowe świadczenie ma pomóc osobom z największymi trudnościami w samodzielnym funkcjonowaniu częściowo pokryć wydatki związane z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych.


W Ocenie Skutków Regulacji projektu wskazano, że świadczenie wspierające, w odróżnieniu od świadczeń opiekuńczych (świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna) przeznaczonych dla opiekuna osoby wymagającej opieki, będzie wsparciem kierowanym bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnościami.


Kwota otrzymywanego świadczenia będzie powiązana z wysokością renty socjalnej, której aktualna wysokość w 2023 r. po waloryzacji wynosi 1588,44 zł miesięcznie brutto.


Projekt ustawy zakłada, że świadczenie wspierające przysługiwać będzie w wysokości od 50 proc. do 200 proc. renty socjalnej - w zależności od poziomu potrzeby wsparcia. Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych.


Osobom niepełnosprawnym do ukończenia 3. roku życia poziom potrzeby wsparcia będzie wyrażony w wartościach punktowych w skali od 1 do 3. Z kolei osobom niepełnosprawnym powyżej 3. roku życia poziom potrzeby wsparcia będzie wyrażony w wartościach punktowych w skali od 70 do 100.


Świadczenie wspierające przysługiwać będzie w wysokości dwukrotności renty socjalnej, jeżeli potrzebę wsparcia określono na poziomie 3 punktów – w przypadku dzieci poniżej 3. roku życia i od 90 do 100 punktów - w przypadku dzieci i osób powyżej 3. roku życia.


Świadczenie w wysokości renty socjalnej będzie przysługiwać, jeżeli ustalono potrzebę wsparcia na poziomie 2 punktów w przypadku dzieci poniżej 3. roku życia i od 80 do 89 punktów - w przypadku dzieci i osób powyżej 3. roku życia.


Z kolei świadczenie w wysokości 50 proc. renty socjalnej może zostać udzielone, jeżeli potrzebę wsparcia określono na poziomie 1 punktu w przypadku dzieci poniżej 3. roku życia i od 70 do 79 punktów w skali potrzeby wsparcia - w przypadku dzieci i osób powyżej 3. roku życia.


Przy ustalaniu potrzeby wsparcia pod uwagę będzie brana m.in. zdolność danej osoby do samodzielnego wykonywania określonych czynności lub zadań związanych z codziennym funkcjonowaniem oraz rodzaj wymaganego wsparcia.


Pierwszy, najwyższy poziom świadczenia wspierającego, równy dwukrotności renty socjalnej, ma zostać uruchomiony od 2024 roku, drugi poziom - równy rencie socjalnej od 2025, zaś trzeci, wynoszący 50 proc. renty socjalnej - od 2026 r.


Regulacja przewiduje również, że świadczenie wspierające będzie przysługiwać bez względu na osiągany przez osobę z niepełnosprawnościami dochód (brak kryterium dochodowego), wsparcie to będzie też nieopodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Świadczenie wspierające nie będzie przysługiwać, jeżeli opiekun osoby niepełnosprawnej będzie miał ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub do zasiłku dla opiekuna, chyba że wypłata tych świadczeń opiekuńczych została wstrzymana.


Realizacja świadczenia wspierającego będzie stanowiła zadanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o to wsparcie będzie można złożyć wyłącznie w postaci elektronicznej.


Jak zapisano w projekcie, w przypadku, gdy zaistnieją sytuacje, że osoba będzie marnotrawić przyznane świadczenie wspierające lub wydatkować je niezgodnie z przeznaczeniem, świadczenie nadal będzie przekazywane w całości lub w części w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług.


Ponadto projekt przewiduje umożliwienie podejmowania aktywności zawodowej przez opiekunów osób niepełnosprawnych uprawnionych do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz zasiłku dla opiekuna.


W regulacji zaznaczono, że wysokość osiągniętych przez opiekuna dochodów z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w danym roku kalendarzowym nie będzie mogła przekroczyć poziomu sześciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.


Świadczenie wspierające, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz koszt obsługi świadczenia przez ZUS będą finansowane z budżetu państwa. Według rządowych szacunkóww pierwszym roku obowiązywania ustawy na jej realizację zostanie przeznaczone ok. 3,4 mld zł.(PAP)


Autorka: Karolina Kropiwiec


kkr/ mir/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 21:10 Opolskie/ Utrudnienia na dk 42 w Gierałcicach Małych Po wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych w Gierałcicach Małych zablokowana jest droga krajowa nr 42 między Kluczborkiem i Wołczynem. » więcej 2023-06-09, godz. 21:10 USA/ Donald Trump z 37 zarzutami umyślnego przetrzymywania tajnych dokumentów i utrudniania śledztwa (opis) Były prezydent USA Donald Trump otrzymał łącznie 37 zarzutów związanych z umyślnym przetrzymywaniem tajnych dokumentów oraz utrudnianiem śledztwa - wynika… » więcej 2023-06-09, godz. 21:00 Estonia/ Otwarto poligon do ćwiczeń walki miejskiej i zaktualizowano 10-letni plan obrony narodowej Narodowe Centrum Inwestycji Obronnych (RKIK) otworzyło w piątek poligon do ćwiczenia walk miejskich w położonej w północno-wschodniej Estonii wsi Rabasaare… » więcej 2023-06-09, godz. 20:50 Ukraina/ Kyiv Post: jeśli Rosjanie wysadzą zakłady chemiczne w Armiańsku, dojdzie do katastrofy Portal Kyiv Post przypomina w piątek o ocenach przedstawicieli Ukrainy, że Rosjanie zaminowali teren zakładów chemicznych Krymski Tytan w Armiańsku na okupowanym… » więcej 2023-06-09, godz. 20:40 Emily Blunt nie chce, aby jej córki były aktorkami. Sama też robi sobie przerwę od pracy Już 21 lipca Emily Blunt zagości na dużym ekranie w roli Katherine Oppenheimer w filmie Christophera Nolana „Oppenheimer”. 40-letnia brytyjska aktorka zakończyła… » więcej 2023-06-09, godz. 20:40 W. Brytania/ Szef MSZ po raz pierwszy zarzuca Iranowi dostarczanie Rosji amunicji Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly zarzucił w piątek Iranowi, że dostarcza Rosji amunicję, którą ta wykorzystuje w wojnie na Ukrainie… » więcej 2023-06-09, godz. 20:40 USA/ Donald Trump z 37 zarzutami umyślnego przetrzymywania tajnych dokumentów i utrudniania śledztwa (krótka) Były prezydent Donald Trump otrzymał łącznie 37 zarzutów związanych z umyślnym przetrzymywaniem tajnych dokumentów oraz utrudnianiem śledztwa - wynika… » więcej 2023-06-09, godz. 20:40 Piłkarska LM - Guardiola przed finałem: rozegraliśmy już wiele meczów, ale ten jest wyjątkowy 'W tym sezonie rozegraliśmy już wiele meczów, ale ten jest naprawdę wyjątkowy' - podkreślił trener Manchesteru City Josep Guardiola przed finałem piłkarskiej… » więcej 2023-06-09, godz. 20:30 Prof. Maciej Wojtyszko o Borys-Damięckiej: była osobą niezwykle uporządkowaną, myślącą, twórczą Basia Damięcka była osobą niezwykle uporządkowaną, myślącą. Była osobą twórczą - kimś, kto potrafił współpracować z ludźmi - powiedział PAP… » więcej 2023-06-09, godz. 20:30 Argentyna/ 63-latka zakończyła egzamin na prawo jazdy w szpitalu; wcześniej ścięła słup i zniszczyła auto Mieszkanka prowincji Buenos Aires, na północnym wschodzie Argentyny, trafiła do szpitala po egzaminie na prawo jazdy, który zakończyła w przewróconym na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »