Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 17:50 Autor: PAP

Badacz wysunął hipotezę, że fitoplankton w jeziorach może być kluczem do walki z pandemią COVID-19

Niższa liczba zgonów podczas pierwszej fali pandemii COVID-19 na obszarach pokrytych jeziorami sugeruje, że obecny w nich fitoplankton może uwalniać do atmosfery substancje inaktywujące wirusy – wynika z hipotezy Janusza Boratyńskiego z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu.

Publikację na ten temat zamieściło czasopismo „Acta Biochimica Polonica” (https://ojs.ptbioch.edu.pl/index.php/abp/article/view/6514).


„Podczas pierwszej fali pandemii COVID-19, jeszcze przed pojawieniem się szczepionek, zauważyłem, że w trzech regionach Polski pokrytych dużą liczba jezior, tj. na Pomorzu Zachodnim, na Warmii i Mazurach oraz w województwie lubuskim, była niższa zachorowalność na COVID-19 i niższa śmiertelność” – powiedział PAP badacz Janusz Boratyński z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu.


W tych regionach raportowano 5,8-7,6 zgonów na 100 tys., podczas gdy średnia śmiertelność dla Polski w tym okresie wynosiła 16 na 100 tys.


Jeszcze lepiej zależność tę było widać na przykładzie sąsiadującej z woj. zachodnipomorskim Meklemburgii (Niemcy) - również jest to region z dużą liczbę jezior. Na tym obszarze w ciągu pierwszych 200 dni pandemii odnotowano jedynie 1,4 zgonów na 100 tys., podczas gdy w całych Niemczech liczba ta wynosiła 12,6 na 100 tys.


“Podczas dojrzewania mojej hipotezy doszedłem do wniosku, że za spowolnienie pandemii na obszarach pokrytych jeziorami odpowiadać mogą biologicznie aktywne substancje syntetyzowane i uwalniane do atmosfery, przez fitoplankton, zooplankton i grzyby żyjące w jeziorach” – tłumaczył Boratyński.


Jak wyjaśnił, są to między innymi substancje lektynopodobne, które mogą reagować z oligosacharydami (cukrami), które są jednym z elementów zewnętrznych struktur wirusa. „Może wówczas dochodzić do aglutynacji lub/oraz inaktywacji wirusów, poprzez zablokowanie cząsteczek na powierzchni i do zaburzenia funkcji biologicznych patogenu” – dodał naukowiec (aglutynacja jest to zlepianie cząsteczek - PAP).


Rozszerzając hipotezę na kraje Europy Centralnej (Litwa, Łotwa, Estonia) wykazano podobne zależności.


Dalszym krokiem była analiza progresji pandemii w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Niską śmiertelność z powodu COVID-19 w w Wietnamie, Tajlandii, Bangladeszu można tłumaczyć - według badacza - wpływem monsunów i zalanych pól ryżowych na mikroorganizmy żyjące w tamtym środowisku.


Według Boratyńskiego jego hipoteza tłumaczy również sezonowość epidemii grypy i COVID-19. Substancje aktywne nie muszą być syntezowane wyłącznie w jeziorach. „Ich uwalnianie do atmosfery może być związane z sezonowym ożywaniem przyrody, procesami gnicia i ochranić nas przed grypą czy COVID-19 w ciepłych okresach wegetacji” – wymieniał badacz.


Jak zaznaczył, wszystkie aspekty dyskutowane w opublikowanej pracy wymagać będą interdyscyplinarnych weryfikacji. „Do tego potrzebne będzie zaangażowanie, wiedza i doświadczenie chemików, lekarzy, biologów, klimatologów fizyków” – powiedział Boratyński.


Dodał, że takich doświadczeń nikt jeszcze na świece nie wykonywał, ale - jak zasugerował - przeprowadzenie ich byłoby bardzo istotne, ponieważ hipoteza może mieć również odniesienie do wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). "Obecnie poważny problem z ASF mają na przykład Chiny, a to może zaważyć na światowym rynku wieprzowiny" - zaznaczył naukowiec.


W jego ocenie warto by było sprawdzić, czy w walce z ASF mogłoby pomóc rozpylanie w środowisku, w którym wykryto zakażenia wirusem, mgły zawierającej molekularnie rozproszone niespecyficzne lektyny, np. z nasion fasoli. (PAP)


jjj/ bar/


Kraj i świat

2023-06-02, godz. 11:30 Podlaskie/ IMGW ostrzega przed przymrozkami Ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach na terenie całego woj. podlaskiego wydał w piątek IMGW-PIB. » więcej 2023-06-02, godz. 11:30 Prezydent: chciałbym, żeby przed komisją ds. rosyjskich wpływów stanęli Pawlak i Jasiński (krótka) Komisja ds. badania wpływów rosyjskich powinna zająć się kwestią tego, dlaczego Polska zawierała takie, a nie inne kontrakty gazowe. Chciałbym, żeby przed… » więcej 2023-06-02, godz. 11:30 "Washington Post": aby wyzwolić swoje terytoria, Ukraina musi pokonać nie tylko Rosjan, ale wcześniej rozbroić własne… Przed rozpoczęciem kontrofensywy pierwszą przeszkodą dla ukraińskiej armii paradoksalnie nie jest obrona rosyjska, lecz zneutralizowanie własnych min, które… » więcej 2023-06-02, godz. 11:30 Łódzkie/ 200 dzieci z Ukrainy rozpoczęło wakacje organizowane przez samorząd województwa 200 dzieci z Ukrainy rozpoczęło wakacje w ośrodkach wypoczynkowych w woj. łódzkim. Przyjechały z partnerskich regionów Łódzkiego, aby odpocząć od wojennej… » więcej 2023-06-02, godz. 11:30 Wielkopolskie/ Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami w powiatach pilskim i złotowskim Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami, jakie w sobotę w nocy wystąpią na terenie powiatów pilskiego… » więcej 2023-06-02, godz. 11:30 Japonia - Polska 1:3 w towarzyskim meczu siatkarzy Polscy siatkarze wygrali w Nagoi w towarzyskim meczu z Japonią 3:1 (22:25, 25:16, 25:16, 25:19). W czwartek górą byli gospodarze, zwyciężając 3:2. W przyszłym… » więcej 2023-06-02, godz. 11:20 Opublikowano projekt nowelizacji ustawy w sprawie 800 plus (krótka) Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego wzrośnie z kwoty 500 zł do 800 zł - zakłada opublikowany w piątek projekt nowelizacji ustawy o… » więcej 2023-06-02, godz. 11:20 UE/ Politico: mobbing, molestowanie seksualne, przemoc psychiczna, chamstwo - to codzienność w pracy wielu asystentów… Portal informacyjny Politico publikuje w piątek wyniki 4-miesięcznego dziennikarskiego śledztwa, dotyczącego mobbingu w Parlamencie Europejskim. Jego konkluzje… » więcej 2023-06-02, godz. 11:20 MKiDN: sukces polskiego designu na London Design Biennale w Anglii Polski Pawilon, którego organizatorem jest IAM, został nagrodzony medalem na otwarciu London Design Biennale - podano na stronie MKiDN. Wystawa pt. 'Poetyka… » więcej 2023-06-02, godz. 11:10 Edukacja i szybkie kontrdziałanie skutecznym sposobem walki z dezinformacją (MediaRoom) Działania dezinformacyjne, podejmowane przez Rosję wobec Polski, należy rozpatrywać w dwóch perspektywach: krótkoterminowej, nakierowanej na zbliżające… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »