Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 17:50 Autor: PAP

Bułgaria/ Na tydzień przed wyborami parlamentarnymi brak wyraźnego faworyta

Na tydzień przed kolejnymi, piątymi od dwóch lat przedterminowymi wyborami parlamentarnymi w Bułgarii sondaże wskazują w piątek, że brak wyraźnego faworyta, a żadna partia nie ma szans na samodzielne rządzenie.

Sondaże przeprowadzone przez największe ośrodki dają różne odpowiedzi – połowa wskazuje na przewagę ugrupowania Demokratyczna Bułgaria, a druga połowa daje większe szanse GERB, partii byłego premiera Bojko Borisowa. Żadna nie ma jednak szans na samodzielne rządzenie.


Do parlamentu wejdzie 5-7 formacji, będzie on więc równie podzielony jak poprzednie, kiedy to nie udawało się sformować stabilnego rządu, co prowadziło do rozpisywania kolejnych wyborów. I teraz pojawiają się prognozy, że do kolejnego głosowania będzie musiało dojść już jesienią.


Sondaże wskazują również na zmęczenie wyborców i prognozują niską frekwencję, może nawet niższą niż w ostatnich wyborach w październiku 2022 roku, kiedy głosowało tylko 38 proc. Bułgarów.


„Polityczne formacje prowadzą kampanie, koncentrując się na tematach, które są dalekie od codziennych spraw (wyborców). Zamiast mówić o przyszłym rządzie i możliwościach znalezienia punktów stycznych, (politycy) skoncentrowali się na personalnych waśniach" - skomentowała sytuację wiceprezydent Iliana Jotowa.


Tymczasem Bułgarów najbardziej niepokoi wzrost cen. Inflacja przekracza 15 proc. w skali roku, prognozy resortu finansów są niepokojące, nie wyklucza się konieczności zaciągnięcia dużego kredytu od MFW, nie ma budżetu na rok 2023.


Wśród ponad 5 tys. kandydatów na deputowanych jest 48 agentów dawnych komunistycznych służb specjalnych i co najmniej kilku z nich znajdzie się w parlamencie. Najwięcej byłych agentów jest wśród kandydatów dwóch lewicowych partii - BSP i Lewicy.


Wicepremier i szef MSW Iwan Demerdżijew poinformował, że wykryto aktywne przygotowania do kupowania głosów, zwłaszcza w środowiskach romskich i tureckich. Cena głosu sięgnęła 150 lewów (75 euro). Wszczęto ponad 45 dochodzeń w sprawach handlu głosami.


Ewgenia Manołowa (PAP)


man/ fit/ mms/


Kraj i świat

2023-06-02, godz. 09:30 Edukacja i szybkie kontr działanie skutecznym sposobem walki z dezinformacją (MediaRoom) Działania dezinformacyjne, podejmowane przez Rosję wobec Polski, należy rozpatrywać w dwóch perspektywach: krótkoterminowej, nakierowanej na zbliżające… » więcej 2023-06-02, godz. 09:20 Ukraina/ Gen. Załużny: Rosjanie użyli w nocy rakiet typu Ch, próbowali zmylić obronę powietrzną Rosjanie użyli w nocnym ataku na Ukrainę pocisków typów Ch-101 i Ch-555 oraz dronów irańskich Shahed-136 i 131; atakując Kijów próbowali zmylić ukraińską… » więcej 2023-06-02, godz. 09:20 Kujawsko-pomorskie/ Zablokowana dk 15 w Strzelcach Zablokowana jest droga krajowa nr 15 w Strzelcach koło Mogilna (Kujawsko-pomorskie) z powodu uszkodzonej kanalizacji. Wyznaczono objazd - poinformowała dyżurna… » więcej 2023-06-02, godz. 09:20 Wiceszef MSZ: sprawa sędziego Marciniaka i kłamliwego donosu na niego, to niebywały skandal Sprawa sędziego Szymona Marciniaka i kłamliwego donosu na niego, to niebywały skandal - ocenił w piątek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Zachęcał też polityków… » więcej 2023-06-02, godz. 09:10 Po wypadku zablokowana dk 10 w Kruszynie koło Bydgoszczy Zablokowana jest droga krajowa nr 10 w Kruszynie koło Bydgoszczy, gdzie samochód osobowy zderzył się cysterną przewożącą dwutlenek węgla - poinformował… » więcej 2023-06-02, godz. 09:10 Mentzen: donos na Szymona Marciniaka jest absurdalny Donos na Szymona Marciniaka, że wspiera on jakąkolwiek partię polityczną jest absurdalny; nigdy nie wyraził on żadnego poparcia dla mojej działalności… » więcej 2023-06-02, godz. 09:10 Centrum e-Zdrowia: od 5 czerwca kolejna edycja badania poziomu informatyzacji podmiotów leczniczych Centrum e-Zdrowia, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, przygotowało kolejną, siódmą edycję badania stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność… » więcej 2023-06-02, godz. 09:00 Śląskie/ Mieszkańcy głosują na najbardziej filmowe miejsce na Śląsku Ślązacy zdecydują, które miejsce lub obiekt wygra konkurs w plebiscycie na 'Śląską Lokalizacje Filmową'. Do konkursu zgłoszono aż 32 obiekty i lokalizacje… » więcej 2023-06-02, godz. 09:00 Neumann (PO): będziemy rozmawiać z każdym, kto nie będzie w pakcie senackim, żeby zastanowił się nad swoim star… Będziemy rozmawiać z każdym, kto nie będzie w pakcie senackim, żeby zastanowił się nad swoim startem - powiedział w piątek w Programie Pierwszym Polskiego… » więcej 2023-06-02, godz. 09:00 O godz. 11 wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy Na piątek na godz. 11.00 w Pałacu Prezydenckim zaplanowano wypowiedź dla mediów prezydenta Andrzeja Dudy - poinformowała Kancelaria Prezydenta na Twitter… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »