Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-24, 17:50 Autor: PAP

Donald Tusk: mam wrażenie, że dzisiaj zawód nauczyciela jest zawodem współczucia

Dzisiaj mam wrażenie, że zawód nauczyciela jest zawodem współczucia. Ludzie wam współczują, że pracujecie za takie pieniądze i w takich warunkach, a powinni mówić: nauczyciel to jest ktoś - podkreślił w piątek na spotkaniu z nauczycielami w Siemianowicach Śląskich lider PO Donald Tusk.

Na spotkaniu z nauczycielami lider PO poinformował, że Związek Nauczycielstwa Polskiego zwrócił się do Koalicji Obywatelskiej, by wsparła postulat dotyczący wzrostu wynagrodzeń nauczycieli. Jednocześnie przypomniał, że od wielu miesięcy mówił o potrzebie podniesienia nauczycielom wynagrodzeń o 20 proc. Zwrócił jednak uwagę, że już wtedy zaznaczał, że nie będzie to podwyżka, tylko de facto uzupełnienie tego, co ludzie tracą wskutek inflacji.


Tusk podkreślił, że do zawodu nauczyciela nie idzie się wyłącznie z chęci zysku, tylko z poczucia misji i już to wystarczy, by ten zawód był otoczony państwowym patronatem, był darzony szacunkiem i respektem, na jaki zasłużył.


"Mówię o tym z autentycznym przekonaniem i nie jest to przesadnie ambitne oczekiwanie, żeby ten zawód był opłacany w sposób nie tylko umożliwiający przeżycie, tylko żeby to był zawód wysoko ceniony przez państwo, przez rodziców, przez uczniów. Tak, żeby do tego zawodu trafiali ludzie, którzy nie tylko mają wolę pomagać innym, uczyć innych, ale żeby ich kwalifikacje i kompetencje były możliwie najwyższe" - powiedział.


Zwracał uwagę, że dziś mało osób garnie się do zawodu nauczyciela. "Trzeba status nauczyciela wynieść kilka pięter wyżej. Dzisiaj, nie obraźcie się, ale mam wrażenie, że zawód nauczyciela jest zawodem współczucia, tzn. ludzie wam współczują, że musicie pracować za te pieniądze i w takich warunkach" - powiedział Tusk. Tymczasem, kontynuował lider PO, ludzie powinni mówić: "nauczyciel, to brzmi dumnie, to jest ktoś".


Tusk podkreślił, że nauczyciele są spychani na margines zainteresowania państwa zaznaczając, że nie chodzi wyłącznie o poprawę warunków i komfort pracy. Ocenił, że nigdy wcześniej, tak jak dzisiaj, nie było aktualne przekonanie, że przyszłość naszego państwa zależy od jakości wykształcenia.


Jak mówił, mimo że dzięki rewolucji technologicznej dostęp do źródeł wiedzy i informacji jest coraz więcej, to jednak równocześnie "mamy poczucie, że społeczeństwa jakby głupiały". Tusk argumentował, że już nawet małe dzieci mają w telefonach komórkowych dostęp do "wszystkich encyklopedii świata", ale jednocześnie nie mamy poczucia, że wraz z tym rośnie jakość wiedzy.


"Właśnie dlatego, że nasze dzieci i wnuki będą pod narastającą presją zmian technologicznych, tym bardziej będą potrzebowały mądrych przewodniczek i przewodników" - mówił lider PO.


Jego zdaniem, trzeba zmienić podstawę programową począwszy od "odpolitycznienia i odideologizowania podstaw nauczania". "To, co w ostatnich miesiącach pod ministrem Przemysławem Czarnkiem dzieje się z polską szkołą, to co wiemy, co zamierzają zrobić z polską szkołą, woła o pomstę do nieba" - powiedział. (PAP)


Autor: Daria Kania, Marek Błoński


dka/ mab/ par/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 14:30 Lewis Capaldi odwołał serię nadchodzących koncertów, aby nabrać sił przed występem na Glastonbury Uwielbiany przez fanów szkocki piosenkarz tym razem nie miał dla nich optymistycznych wiadomości. Lewis Capaldi za pośrednictwem Instagrama ogłosił, że… » więcej 2023-06-06, godz. 14:30 Sędziowie, którzy zadecydowali o sprawie Kamińskiego i Wąsika, ułaskawili Sawicką i zadecydowali o przedawnieniu… Portal wPolityce.pl ustalił, że wśród trójki sędziów SN, którzy rozpatrywali we wtorek sprawę Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i innych b. szefów… » więcej 2023-06-06, godz. 14:30 Gwatemala/ Tancerze i gitarzyści - Polacy zakonserwowali malowidła sprzed kilkuset lat Tancerze w bogatych strojach i muzycy, grający na bębnach, fletach i… gitarach znajdują się na malowidłach sprzed kilkuset lat w domach w miejscowości… » więcej 2023-06-06, godz. 14:30 Małopolskie/ Kwiaty na mogiłach byłych więźniów z pierwszego transportu do Auschwitz Kwiaty na grobach byłych więźniów z pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz będą składali w najbliższych dniach członkowie Chrześcijańskiego… » więcej 2023-06-06, godz. 14:30 Liga angielska - Australijczyk Postecoglou trenerem Tottenhamu Ange Postecoglou będzie od 1 lipca trenerem Tottenhamu Hotspur - poinformował londyński klub, ósmy w minionym sezonie angielskiej ekstraklasy piłkarskiej… » więcej 2023-06-06, godz. 14:30 W. Brytania/ Ekspert: sztuczna inteligencja (AI) może w ciągu dwóch lat być zdolna, by zabijać ludzi Systemy sztucznej inteligencji (AI) mogą w ciągu zaledwie dwóch lat stać się wystarczająco potężne, by zabić wielu ludzi, więc przez ten czas trzeba… » więcej 2023-06-06, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (06-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-06-06 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2023-06-06, godz. 14:20 Rzeszów/ Wyniki ostatnich badań po zatruciu w rzeszowskiej restauracji Po zbiorowym zatruciu w rzeszowskiej restauracji, sanepid ma wyniki ostatnich badań. Ustalono, że przyczyną były jaja wykorzystane do przygotowania sosu holenderskiego… » więcej 2023-06-06, godz. 14:20 Zawody jeździeckie 4Foulee – w Poznaniu powalczą o premie i punkty do rankingu Najlepsi reprezentanci Polski i kilku utytułowanych zawodników z zagranicy wystąpi w międzynarodowych zawodach jeździeckich CSI4* 4Foulee, które w czwartek… » więcej 2023-06-06, godz. 14:20 Haiti/ W trzęsieniu ziemi, do którego doszło kilka dni po powodziach, zginęły trzy osoby, kilka jest rannych W trzęsieniu ziemi, do którego doszło we wtorek nad ranem na południu Haiti, zginęły trzy osoby, a kilka zostało rannych - podała agencja Associated Press… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »