Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 19:50 Autor: PAP

Światowa federacja: lekkoatleci z Rosji i Białorusi nadal wykluczeni (opis)

Lekkoatleci z Rosji i Białorusi nadal pozostają wykluczeni z międzynarodowej rywalizacji ze względu na udział tych krajów w inwazji zbrojnej na Ukrainę - zdecydowały w Monaco władze światowej federacji.

Jednocześnie Rada World Athletics postanowiła znieść zawieszenie Rosyjskiej Federacji Lekkoatletycznej, które nastąpiło po wybuchu afery dopingowej w 2015 roku. Ta decyzja nie wpływa jednak na starty reprezentantów tego kraju w zawodach.


Rada potwierdziła decyzję, którą pierwotnie podjęła w marcu 2022 roku, o wykluczeniu rosyjskich i białoruskich sportowców, personelu pomocniczego, działaczy federacji członkowskich i oficjeli będących obywatelami tych dwóch krajów ze wszystkich imprez pod egidą World Athletics w dającej się przewidzieć przyszłości.


Sankcje te obejmują zakaz organizowania jakichkolwiek międzynarodowych imprez lekkoatletycznych, brak prawa do uczestniczenia, przemawiania i głosowania na posiedzeniach Rady World Athletics, zakaz udziału w zawodach pod egidą światowej federacji, brak zaangażowania personelu RusAF w jakiekolwiek oficjalne programy rozwojowe lub zawodowe World Athletics. Podsumowując: sportowcy, sztab, przedstawiciele federacji oraz obywatele Rosji i Białorusi nadal są wykluczeni z zawodów organizowanych przez World Athletics.


World Athletics zaleca organizatorom mityngów Diamentowej Ligi i innych zawodów, aby przyjęli to samo podejście i wykluczyli zawodników oraz oficjeli RusAF i Białoruskiej Federacji Lekkoatletycznej.


Rada World Athletics zgodziła się powołać grupę roboczą, która będzie doradzać i zalecać warunki, które będą musiałyby zostać spełnione, aby zniesiono ograniczenia dotyczące rosyjskich i białoruskich sportowców.


"Bezprecedensowe sankcję nałożone na Rosję i Białoruś wydają się być jedynym pokojowym sposobem na przywrócenie pokoju. Śmierć i zniszczenia, które widzieliśmy na Ukrainie w ciągu ostatniego roku, w tym śmierć około 185 sportowców, tylko wzmocniły moją determinację w tej sprawie" - powiedział Sebastian Coe, prezydent World Athletics.


"Integralność naszych najważniejszych międzynarodowych zawodów została już poważnie naruszona przez działania rządów Rosji i Białorusi, przez trudności zadane ukraińskim sportowcom i zniszczenie ukraińskiej infrastruktury sportowej. Rosyjscy i białoruscy sportowcy, z których wielu ma powiązania z wojskiem, nie powinni być beneficjentami tych działań" - oświadczył mistrz olimpijski w biegu na 1500 m z 1980 i 1984 roku.


Po siedmiu latach zniesiono dyskwalifikację Rosjan za systemowe naruszanie przepisów antydopingowych. Rosyjska federacja będzie jednak pod szczególnym nadzorem i musi spełniać 35 warunków specjalnych, które umożliwią jej monitorowanie i ocenę. "Warunki specjalne", na których będzie traktowana Rosyjska Federacja Lekkoatletyczna będą utrzymywane przez trzy lata. Po tym okresie zostanie podjęta decyzja o ich utrzymaniu lub zniesieniu.


Co więcej RusAF musi pokryć wszystkie koszty procesu przywracania jej do struktur World Athletics. Terminowa płatność faktury jest jednym z warunków specjalnych, z których rosyjska federacja musi się wywiązać. RusAF ma też pokryć wszystkie wydatki poniesione w związku z jej nadzorem w ciągu najbliższych trzech lat.


Ostatnimi ważnymi zawodami, w których sportowcy mogli startować pod rosyjską flagą były mistrzostwa świata w Pekinie w 2015 roku. Od tamtej pory rywalizowali pod neutralną flagą.


W wyniku decyzji World Athletics program Authorized Neutral Athlete (ANA) został przerwany, a Komisja Rewizyjna ds. Dopingu zostanie rozwiązana, podobnie jak grupa zadaniowa ds. Rosji.(PAP)


mg/ co/


Kraj i świat

2023-06-10, godz. 16:20 Criterium du Dauphine - Jonas Vingegaard wygrał siódmy etap i powiększył przewagę Duńczyk Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) po ataku na ostatnich kilometrach samotnie przekroczył linię mety siódmego etapu wyścigu Criterium du Dauphine na przełęczy… » więcej 2023-06-10, godz. 16:20 Włochy/ Wbrew zaleceniom rządu burmistrz Rzymu zarejestrował dwoje pierwszych dzieci par lesbijskich Burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri z centrolewicowej Partii Demokratycznej zarejestrował dwoje urodzonych za granicą dzieci dwóch par tworzonych przez kobiety… » więcej 2023-06-10, godz. 16:10 Ekstraliga rugby – KS Budowlani Łódź wracają do elity Rugbiści KS Budowlani Commercecon Łódź po czterech latach wracają do ekstraligi. Awans wywalczyli w sobotę wygrywając przed własną publicznością w meczu… » więcej 2023-06-10, godz. 16:10 Małopolskie/ Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez zawalony budynek gospodarczy Nie żyje 65-letni mężczyzna, którego strażacy odnaleźli w zawalonym budynku gospodarczym w Falniowie (pow. miechowski). Do zawalenia konstrukcji doszło… » więcej 2023-06-10, godz. 16:00 Łotwa/ Szef straży granicznej: Białoruś próbowała uzbroić nielegalnych imigrantów Według łotewskich strażników granicznych były przypadki, gdy władze Białorusi proponowały broń nielegalnym imigrantom planującym przekroczyć granicę… » więcej 2023-06-10, godz. 16:00 Superliga tenisistów stołowych – tytuł dla Dartomu Bogorii (krótka) Tenisiści stołowi Dartomu Bogorii Grodzisk Mazowiecki zostali mistrzami Polski. W rozegranym w Poznaniu finale superligi pokonali Dekorglass Działdowo 3:0 i… » więcej 2023-06-10, godz. 16:00 French Open - Świątek wygrała pierwszego seta w finale z Muchovą Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek wygrała pierwszego seta 6:2 z Karoliną Muchovą w finale wielkoszlemowego French Open w Paryżu. Polka… » więcej 2023-06-10, godz. 15:30 Ukraina/ Prezydent Zełenski o kontrofensywie: wszyscy dowódcy nastawieni pozytywnie Wszyscy nasi dowódcy są nastawieni pozytywnie - podkreślił w sobotę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, odpowiadając na pytanie o przebieg ukraińskiej… » więcej 2023-06-10, godz. 15:20 Gliński: po 45 latach jacht "Mazurek" jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim (opis) Po 45 latach jacht 'Mazurek' jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim; to trzecia historyczna jednostka tego typu, która staje się eksponatem muzeum… » więcej 2023-06-10, godz. 15:20 Świętokrzyskie/ Pożar zabytkowego obiektu w Suchedniowie Do pożaru „Wilii Poziomskiego” doszło w sobotę w Suchedniowie (Świętokrzyskie). Spłonęła praktycznie cała więźba dachowa zabytkowego obiektu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »