Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 18:50 Autor: PAP

UE/ Rada Europejska przyjmuje do wiadomości nakaz aresztowania Putina wydany przez MTC

Rada Europejska przyjęła do wiadomości wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTC) nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina - oświadczyli unijni przywódcy zgromadzeni w czwartek na spotkaniu w Brukseli.

"Rosja musi natychmiast przerwać swoją agresję oraz całkowicie i bezwarunkowo wycofać wszystkie swoje siły zbrojne i sprzymierzeńców z całego terytorium Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach. Międzynarodowe prawo humanitarne, w tym dotyczące traktowania jeńców wojennych, powinno być przestrzegane. Rada Europejska zdecydowanie potępia przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć. Rosja musi natychmiast zapewnić bezpieczny powrót Ukraińców przymusowo wywiezionych lub deportowanych do Rosji, w szczególności dzieci. W tym kontekście Rada Europejska przyjmuje do wiadomości wydane ostatnio przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazy aresztowania prezydenta Rosji i jego pełnomocnika ds. praw dziecka za zbrodnię wojenną polegającą na bezprawnej deportacji i wywożeniu ukraińskich dzieci z okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji" - czytamy w konkluzjach obrad szczytu dotyczących Ukrainy, które zostały opublikowane na stronie Rady Europejskiej.


Szefowie państw i rządów przypomnieli, że UE jest zaangażowana w działania mające na celu pociągnięcie sprawców "do pełnej odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i inne najpoważniejsze zbrodnie popełnione w związku z agresją Rosji na Ukrainę, w tym poprzez ustanowienie odpowiedniego mechanizmu ścigania (sprawców) zbrodni agresji, który jest przedmiotem troski całej społeczności międzynarodowej".


W tym kontekście Rada Europejska z zadowoleniem przyjęła porozumienie w sprawie utworzenia nowego Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie (ICPA) w Hadze, które zostanie połączone z istniejącym wspólnym zespołem dochodzeniowo-śledczym wspieranym przez Eurojust (agencja Unii Europejskiej o charakterze prokuratorskim).


Unijni liderzy podkreślili potrzebę zwiększenia wysiłków w celu zapewnienia skutecznego wdrożenia istniejących już sankcji na szczeblu europejskim i krajowym oraz zapobiegania i przeciwdziałania obchodzeniu sankcji w państwach trzecich.


"Rada Europejska zwraca się do Rady UE i Komisji Europejskiej o wzmocnienie wszystkich niezbędnych instrumentów egzekwowania oraz o wypracowanie wraz z państwami członkowskimi w pełni skoordynowanego podejścia w tym celu" - czytamy w konkluzjach.


Przywódcy zapewnili, że Unia będzie nadal udzielać Ukrainie i jej obywatelom wsparcia politycznego, gospodarczego, wojskowego, finansowego i humanitarnego - tak długo, jak będzie to konieczne.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ mms/


Kraj i świat

2023-05-29, godz. 21:40 Świnoujście/ Lewobrzeżna część Świnoujścia w obszarze zagrożenia ptasią grypą Ognisko ptasiej grypy wykryto po niemieckiej stronie wyspy Uznam. W strefie obszaru zagrożonego znalazła się też lewobrzeżna część Świnoujścia. Zgodnie… » więcej 2023-05-29, godz. 21:40 French Open - Linette wycofana z debla Magda Linette została wycofana z gry podwójnej w wielkoszlemowym turnieju French Open. W niedzielę polska tenisistka odpadła w pierwszej rundzie singla i przyznała… » więcej 2023-05-29, godz. 21:40 Dziś (wtorek, 30 maja) w kraju Dziś jest wtorek, sto pięćdziesiąty dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.22, zachód o 20.44. Imieniny obchodzą: Feliks, Ferdynand i Zdzisław. # #… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Hiszpania/ Piętnastu skazanych za terroryzm byłych członków ETA zdobyło mandaty w wyborach lokalnych i regionalny… Piętnastu byłych członków separatystycznej baskijskiej organizacji ETA, skazanych za terroryzm, zdobyło mandaty do władz samorządowych i regionalnych w… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Gruzja/ Ambasadorowie krajów UE wyrazili protest z powodu wznowienia połączeń lotniczych z Rosją Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej wręczyli w poniedziałek notę protestacyjną wicepremierowi Gruzji Lewanowi Dawitaszwilemu z powodu wznowienia połączeń… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Tokarnia/ „Sami swoi. Początek” – prequel komedii powstaje w Muzeum Wsi Kieleckiej W Parku Etnograficznym w Tokarni realizowane są zdjęcia do kolejnej komedii o przygodach słynnych Pawlaków i Kargulów. Film reżyserowany przez Artura Żmijewskiego… » więcej 2023-05-29, godz. 21:20 Izrael/ Nvidia buduje Israel-1, superkomputer do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją Amerykański gigant w dziedzinie gier i grafiki komputerowej Nvidia poinformował w poniedziałek, że aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na aplikacje… » więcej 2023-05-29, godz. 21:20 Zarząd Województwa Wielkopolskiego z wotum zaufania i absolutorium Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przegłosowali w czasie poniedziałkowej sesji wotum zaufania dla zarządu województwa oraz udzielili mu absolutorium… » więcej 2023-05-29, godz. 21:10 Lublin/ Naukowcy z Polski, Litwy i Ukrainy powołali Akademicko-Analityczny Trójkąt Lubelski Podjęcie przez Litwę, Polskę i Ukrainę współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego i przeciwdziałania agresji Rosji było słuszne - podał wiceminister… » więcej 2023-05-29, godz. 21:00 Włochy/ Plaga szarańczy zagraża rolnictwu na Sardynii Szarańcza zagroziła na Sardynii obszarowi o łącznej powierzchni 50 tysięcy hektarów - alarmują rolnicy z włoskiej wyspy. W ciągu ostatnich pięciu lat… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »