Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 15:20 Autor: PAP

Rzecznik rządu: dopóki nie będzie decyzji TK ws. noweli o SN, nie ma prac nad nowymi projektami w tej sprawie

Dopóki nie będzie decyzji TK ws. noweli ustawy o SN, nie ma prac nad nowymi projektami w tej sprawie. Naszym zdaniem nowela jest zgodna z konstytucją; dopiero gdyby TK rozstrzygnął inaczej, można by się zastanawiać nad ewentualnymi działaniami legislacyjnymi - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Nowelizacja ustawy o SN, której projekt złożyli posłowie PiS, ma - według autorów - wypełnić kluczowy, dotyczący praworządności "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na KPO. Zgodnie z nowelizacją sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.


W lutym prezydent Andrzej Duda zwrócił się do TK, w trybie kontroli prewencyjnej, z wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o SN; chodzi m.in. o przepisy o tzw. teście niezależności sędziego oraz o przekazaniu spraw dyscyplinarnych i immunitetowych sędziów do NSA.


Podczas czwartkowej konferencji prasowej rzecznik rządu pytany był m.in. o to, czy rząd szykuje nowy projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. "Nie ma takich projektów w tej chwili, dopóki nie będzie decyzji Trybunału Konstytucyjnego" - odpowiedział rzecznik rządu. My liczymy na to, bo takie jest nasze zdanie i takie zdanie podnosimy w toku postępowania przed TK, że nowela ustawy o SN jest zgodna z konstytucją - zaznaczył.


"Dopiero, jeżeli Trybunał Konstytucyjny by rozstrzygnął inaczej, to wtedy możemy zastanawiać się nad ewentualnymi działaniami legislacyjnymi, też mając wtedy świadomość, jakie granice konstytucyjne określa TK. Bo inaczej potencjalne pisanie takich ustaw byłoby pisaniem ich w ciemno, więc nie ma takich projektów w tej chwili" - powiedział rzecznik rządu.


Pod koniec lutego prezes TK Julia Przyłębska poinformowała, że Trybunał Konstytucyjny wszczął postępowanie w związku ze złożonym przez prezydenta wnioskiem.


Trybunał nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy w tej sprawie. TK powinien zająć się tym wnioskiem w pełnym składzie. (PAP)


Autorzy: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Mikołaj Małecki


sdd/ mml/ itm/


Kraj i świat

2023-05-29, godz. 21:40 Świnoujście/ Lewobrzeżna część Świnoujścia w obszarze zagrożenia ptasią grypą Ognisko ptasiej grypy wykryto po niemieckiej stronie wyspy Uznam. W strefie obszaru zagrożonego znalazła się też lewobrzeżna część Świnoujścia. Zgodnie… » więcej 2023-05-29, godz. 21:40 French Open - Linette wycofana z debla Magda Linette została wycofana z gry podwójnej w wielkoszlemowym turnieju French Open. W niedzielę polska tenisistka odpadła w pierwszej rundzie singla i przyznała… » więcej 2023-05-29, godz. 21:40 Dziś (wtorek, 30 maja) w kraju Dziś jest wtorek, sto pięćdziesiąty dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.22, zachód o 20.44. Imieniny obchodzą: Feliks, Ferdynand i Zdzisław. # #… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Hiszpania/ Piętnastu skazanych za terroryzm byłych członków ETA zdobyło mandaty w wyborach lokalnych i regionalny… Piętnastu byłych członków separatystycznej baskijskiej organizacji ETA, skazanych za terroryzm, zdobyło mandaty do władz samorządowych i regionalnych w… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Gruzja/ Ambasadorowie krajów UE wyrazili protest z powodu wznowienia połączeń lotniczych z Rosją Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej wręczyli w poniedziałek notę protestacyjną wicepremierowi Gruzji Lewanowi Dawitaszwilemu z powodu wznowienia połączeń… » więcej 2023-05-29, godz. 21:30 Tokarnia/ „Sami swoi. Początek” – prequel komedii powstaje w Muzeum Wsi Kieleckiej W Parku Etnograficznym w Tokarni realizowane są zdjęcia do kolejnej komedii o przygodach słynnych Pawlaków i Kargulów. Film reżyserowany przez Artura Żmijewskiego… » więcej 2023-05-29, godz. 21:20 Izrael/ Nvidia buduje Israel-1, superkomputer do zastosowań związanych ze sztuczną inteligencją Amerykański gigant w dziedzinie gier i grafiki komputerowej Nvidia poinformował w poniedziałek, że aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na aplikacje… » więcej 2023-05-29, godz. 21:20 Zarząd Województwa Wielkopolskiego z wotum zaufania i absolutorium Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego przegłosowali w czasie poniedziałkowej sesji wotum zaufania dla zarządu województwa oraz udzielili mu absolutorium… » więcej 2023-05-29, godz. 21:10 Lublin/ Naukowcy z Polski, Litwy i Ukrainy powołali Akademicko-Analityczny Trójkąt Lubelski Podjęcie przez Litwę, Polskę i Ukrainę współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionalnego i przeciwdziałania agresji Rosji było słuszne - podał wiceminister… » więcej 2023-05-29, godz. 21:00 Włochy/ Plaga szarańczy zagraża rolnictwu na Sardynii Szarańcza zagroziła na Sardynii obszarowi o łącznej powierzchni 50 tysięcy hektarów - alarmują rolnicy z włoskiej wyspy. W ciągu ostatnich pięciu lat… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »