Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 09:40 Autor: PAP

Reuters: Erdogan walczy o przywrócenie wiarygodności ekonomicznej Turcji przed majowymi wyborami

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan walczy o przywrócenie wiarygodności ekonomicznej kraju przed majowymi wyborami. Jego najnowsze wysiłki zaprzepaściła jednak odmowa powrotu do rządu wieloletniego ministra finansów i wicepremiera Mehmeta Simseka - podała w czwartek agencja Reutera.

Turecki prezydent osobiście zaapelował do byłego ministra finansów o powrót do rządu i objęcie sterów nad mierzącą się z wysoką inflacją gospodarką i podupadającym zaufaniem inwestorów.


"Kilku członków rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) chciało powrotu Simseka, który miałby przewodzić zmianie retoryki partii w kierunku bardziej prorynkowej. Chcieli porzucenia niekonwencjonalnej polityki Erdogana, która doprowadziła do spadku wartości tureckiej waluty i drastycznego wzrostu inflacji" - podał Reuters.


Były turecki minister finansów odmówił przyjęcia propozycji, argumentując na Twitterze, że nie jest zainteresowany powrotem do "aktywnej polityki" po wycofaniu się z niej w 2018 roku.


"Ta odmowa nie była pierwszym i na pewno nie ostatnim sygnałem spadającego poparcia rządu" - ocenił Ertan Aksoy z tureckiej firmy badającej opinię publiczną. "Mamy problem z wizerunkiem naszej gospodarki, nie ma co do tego wątpliwości" - powiedział agencji anonimowy członek AKP, podkreślając, że reputacja Simseka zdecydowanie złagodziłaby część problemów partii.


W 2022 roku inflacja w Turcji przekroczyła 85 proc., lira - turecka waluta - straciła w ostatnich pięciu latach 80 proc. wartości względem dolara. 14 maja odbędą się w Turcji wybory parlamentarne i prezydenckie. (PAP)


jbw/ tebe/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 15:30 Katowice wybierają wykonawcę kąpieliska przy stawie Morawa Wykonawcę kąpieliska na północnym brzegu stawu Morawa, a także m.in. traktu pieszo-rowerowego po jego południowej stronie, wybiera samorząd Katowic - poinformowała… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii (opis) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Świetny debiut filmu „Spider-Man: Poprzez multiwersum” w amerykańskich kinach Kontynuacja nagrodzonej Oscarem animacji „Spider-Man Uniwersum” z 2018 roku, film „Spider-Man: Poprzez multiwersum”, szturmem podbija amerykańskie kina… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Nowy aparat PET-CT w placówce Affidea w Wojskowym Instytucie Medycznym W zlokalizowanej na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego placówce Affidea jest już dostępny nowy cyfrowy aparat PET-CT. To pierwsze takie urządzenie w Europie… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Minister klimatu: Ponad 42 mln zł na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach Ponad 42 mln zł przeznaczyliśmy na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach na terenie całej Polski - poinformowała w poniedziałek w Lublinie minister klimatu… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 W. Brytania/ Media: plaga kradzieży maszyn rolniczych, które są potem przemycane do Rosji Nieoczekiwanym efektem ubocznym zachodnich sankcji na Rosję jest znaczący wzrost kradzieży maszyn rolniczych w Wielkiej Brytanii, które są przemycane przez… » więcej 2023-06-05, godz. 15:20 NASA wyśle w kosmos wiersz z podpisami na pokładzie sondy Europa Clipper Amerykańska agencja kosmiczna zachęca do wysłania swoich imion jako podpisów do wiersza, który poleci na pokładzie sondy Europa Clipper w kierunku Jowisza… » więcej 2023-06-05, godz. 15:10 Podlaskie/ Wiceminister edukacji zachęca do udziału w teście sprawdzającym umiejętności cyfrowe Jeszcze do jesieni potrwa test IT Fitness, sprawdzający umiejętności cyfrowe uczniów. Do wzięcia udziału w tym teście zachęcał w poniedziałek w Szkole… » więcej 2023-06-05, godz. 15:10 Rita Ora i Taika Waititi w pierwszym wspólnym wywiadzie zdradzili swój przepis na udany związek On jest dla niej inspiracją, ona nauczyła go bezbronności, również w pracy. Nawzajem się inspirują, sporo od siebie czerpią. We wspólnym wywiadzie dla… » więcej 2023-06-05, godz. 15:00 TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii (krótka) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »