Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-22, 21:40 Autor: PAP

Warszawa/ Przyznano Nagrody Skrzydła Dedala za lata 2020-2022

Powieściopisarka Małgorzata Musierowicz, literaturoznawca prof. Jan Tomkowski oraz publicysta i poeta Piotr Wierzbicki otrzymali nagrody Biblioteki Narodowej. Wręczenie Nagrody Dedala za lata 2020, 2021 i 2022 odbyło się po przerwie spowodowanej epidemią.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście do uczestników uroczystości w gmachu Biblioteki Narodowej w Warszawie podkreśliła, że nagroda wpisała się w kalendarz ważnych wydarzeń kulturalnych. Dodała, że laureatów nagrody łączy „tworzenie wspólnej przestrzeni duchowego dialogu”. „Osiągnięcia laureatów pozwalają czytelnikom na obcowanie z piękną, a zarazem inspirującą literaturą” – napisała.


Laur Skrzydła Dedala 2020 otrzymała pisarka Małgorzata Musierowicz, autorka wielotomowego cyklu powieści dla młodzieży „Jeżycjada”. Członek jury dominikanin ojciec Janusz Pyda uzasadniając przyznanie wyróżnienia powiedział, że pisarka nawiązuje do najlepszych wzorów polskiej powieści, a jej zasługą jest stworzenie świata do którego chętnie „emigrują kolejne pokolenia młodych” - bo jest bliski i sprawia, że „dobrze można było się poczuć w swojskich Jeżycach”. „Pokazuje nam świat, w którym osoby są ciekawsze niż przedmioty, relacje między nimi ciekawsze niż gadżety, rodzina nie tylko potrzebna, ale wręcz konieczna i dobra. Jej świat spajają stare zaklęcia ludzkości: miłość przyjaźń, wierność, cierpliwość i humor” – podsumował o. Pyda.


Laureatka dziękując za przyznaną nagrodę powiedziała, że literatura i sztuka przeznaczona dla najmłodszych „musi być jak koło ratunkowe, zwłaszcza w czasach zamętu”. „Wspaniale, że jury nagrody Biblioteki Narodowej wskazuje, że największym skarbem narodu są dzieci” – podkreśliła Małgorzata Musierowicz, łącząc się z gmachem Biblioteki Narodowej drogą internetową.


Nagrodę za rok 2021 przyznano za całokształt twórczości literaturoznawcy i powieściopisarzowi prof. Janowi Tomkowskiemu. Laureat powiedział, że uważa nagrodę za wyróżnienie za niemal pół wieku swojej twórczości literackiej i podejmowane z różną skutecznością próby docierania do czytelników.


Ojciec Janusz Pyda powiedział, że twórczość Jana Tomkowskiego popularyzująca dzieje polskiej literatury sprawiała, że czytelnicy nie byli pozbawieni „fachowego wsparcia” i nie byli „wyłącznie konsumentami zaczernionego papieru”. „Honorujemy człowieka, który dokłada wszelkich starań, aby związek pomiędzy czytelnikami i twórcami literatury nie został zerwany. Jan Tomkowski swoim pisarstwem łączy światy twórców, badaczy i czytelników, które powinny tworzyć wspólne uniwersum” – zauważył członek jury nagrody BN. Podkreślił, że prof. Tomkowski ma odwagę pisania nie tylko dla specjalistów, a jednocześnie „idzie pod prąd przemijającym modom”. „Dla naszego pokolenia czytelników będzie pan zawsze panem od literatury i będziemy o panu myśleć z taką życzliwością z jaką Zbigniew Herbert myślał o panu od przyrody” – powiedział zwracając się do laureata.


Wyróżnienie za miniony rok otrzymał Piotr Wierzbicki. Uzasadniając werdykt jury Antoni Libera powiedział, że Wierzbicki przybliża swoim czytelnikom ogrom swoich zainteresowań dotyczących sztuki, muzyki, filozofii, historii i literatury. „We wszystkich tych dziedzinach występował jako amator-dyletant, który ma tę przewagę nad ekspertem, że zachowuje świeże spojrzenie i zdrowy rozsądek. Zdaje się wychodzić z prostego założenia, że skoro sprawy, które podejmuje dotyczą wszystkich ludzi, więc ma prawo o nich mówić i zastanawiać się nad ich wartością i znaczeniem społecznym, nad tym co z nich wynika” – powiedział. Dodał, że Wierzbicki odrzuca fałszywy egalitaryzm i wszelkie „formy owczego pędu”, ale jednocześnie jest „wrażliwy na potrzeby tzw. prostego człowieka, który jest dla niego kimś niezwykle ważnym”. Dziękując za nagrodę Piotr Wierzbicki dodał, że celem jego twórczości było „także wojowanie ze swoimi”. Za szczególnie ważne w swoim dorobku uznał także prace poświęcone Adamowi Mickiewiczowi.


Nagroda przyznawana jest przez Bibliotekę Narodową od 2015 r. pisarzom za książkę lub całokształt twórczości w dziedzinie literatury pięknej, ze szczególnym uwzględnieniem prozy, krytyki literackiej, artystycznej, historii oraz szeroko rozumianej problematyki społecznej. W ocenie jury brane są pod uwagę istotne walory poznawcze twórczości nominowanych autorów, a także niekonwencjonalność sądów, opinii, odwaga i precyzja myśli oraz piękno słowa. Nagroda nawiązuje do idei Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego, przyznawanej w latach 1985-1989 przez Komitet Kultury Niezależnej, a następnie w latach 1995-2008 przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu (Ossolineum) i w latach 2010–2012 przez Bibliotekę Narodową.


Laureatów wyłania jury, powołane przez Dyrektora Biblioteki Narodowej. Obecnie w jego składzie zasiadają: prof. Włodzimierz Bolecki (przewodniczący), prof. Tomasz Bocheński, Antoni Libera oraz o. Janusz Pyda OP. Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala otrzymali dotąd: Przemysław Dakowicz (2015), ex aequo Marta Kwaśnicka oraz Renata Lis (2016), prof. Andrzej Nowak (2017), Wojciech Tomczyk (2018) oraz prof. Piotr Nowak (2019).(PAP)


Autor: Michał Szukała


szuk/ pat/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 05:30 Prognoza pogody na 26 i 27 kwietnia Jak informuje IMGW przeważający obszar Europy znajduje się pod wpływem układów niskiego ciśnienia, z ośrodkami nad Danią, Wyspami Brytyjskimi oraz Niziną… » więcej 2024-04-26, godz. 05:10 USA/ Mieszkańcy Greenpointu w obiektywie fotografa "Time" na nowojorskiej wystawie 'Mieszkańcy Greenpointu' to tytuł wystawy fotograficznej Roberta Nickelsberga, eksponowanej w nowojorskim konsulacie RP. Jest owocem jego trzyletniej pracy… » więcej 2024-04-26, godz. 05:00 Chiny/ Minister spraw zagranicznych spotkał się z sekretarzem stanu USA, omawiano kwestie obustronnych relacji Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken spotkał się w piątek w Pekinie z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wangiem Yi i podczas rozmowy wyraził nadzieję… » więcej 2024-04-26, godz. 04:50 "Rzeczpospolita": Rząd zabiega, by UE do 9 czerwca uznała, że nie ma ryzyka łamania praworządności w Polsce Rząd zabiega, by Bruksela do 9 czerwca uznała, że nie ma ryzyka łamania praworządności w Polsce. Zakończenie sporu o praworządność z Brukselą to jeden… » więcej 2024-04-26, godz. 04:50 Marcin Dorociński u boku Ryana Reynoldsa w filmie „Mayday” Wyjaśniła się zagadka tajemniczych wpisów Marcina Dorocińskiego wyruszającego do Montrealu na plan równie tajemniczej międzynarodowej produkcji. Wiadomo… » więcej 2024-04-26, godz. 04:30 Francja/ W Cannes odbędzie się premiera filmu Jeana-Luca Godarda, stworzonego dzień przed jego śmiercią 18-minutowy film 'Scenariusze' ('Scenarios') w reżyserii Jeana-Luca Godarda będzie miał premierę na 77. festiwalu filmowym w Cannes. Dzieło powstało dzień… » więcej 2024-04-26, godz. 03:10 Meksyk/ Parlament zatwierdził kontestowaną przez opozycję i organizacje praw człowieka ustawę o amnestii Parlament Meksyku zatwierdził w czwartek procedowaną z inicjatywy prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora ustawę o amnestii dla przestępców, którzy mogliby… » więcej 2024-04-26, godz. 02:10 Rumunia/ Media o szansach prezydenta Iohannisa na stanowisko szefa Komisji Europejskiej Prezydent Rumunii Klaus Iohannis jest wymieniany wśród kontrkandydatów Ursuli von der Leyen na stanowisko szefa KE - pisze w czwartek Politico. Chociaż obecna… » więcej 2024-04-26, godz. 01:40 Izrael/ Wojsko czeka na decyzję rządu w sprawie ofensywy w Rafah Siły Obronne Izraela (IDF) są gotowe do wkroczenia do Rafah na południu Strefy Gazy i czekają na zgodę rządu - podał w czwartek portal Times of Israel… » więcej 2024-04-26, godz. 01:10 Dania/ Rząd zapowiedział zwiększenie funduszu pomocy wojskowej dla Ukrainy o 630 mln dolarów W tym roku Dania zwiększy finansowanie funduszu wsparcia militarnego Ukrainy o 630 mln dolarów - poinformował w czwartek duński minister obrony Troels Lund… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »