Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-21, 20:50 Autor: PAP

"FT": Rosja oferuje Chinom surowce w zamian za przychylną postawę wobec inwazji na Ukrainę

Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

Władze w Moskwie godzą się na gospodarcze uzależnienie od Chin, postrzegając to jako kluczowy warunek zwycięstwa w wojnie z Ukrainą. Pekin jest też dla Kremla najważniejszym partnerem pomagającym przetrwać Rosji gospodarcze skutki sankcji Zachodu. Zapłatą za przychylność i długoterminowe wsparcie ze strony Chin będą dostawy rosyjskich surowców - powiadomiło w rozmowie z "FT" źródło bliskie rosyjskim władzom.


Dziennik podkreślił, że w ubiegłym roku wartość dwustronnych obrotów handlowych pomiędzy oboma krajami osiągnęła rekordową wartość 190 mld dolarów. W styczniu br. Rosja stała się największym eksporterem gazu ziemnego na chiński rynek, natomiast kluczowym tematem rozmów Xi z Władimirem Putinem był prawdopodobnie projekt gazociągu Siła Syberii 2. Realizacja tego przedsięwzięcia ma pomóc Rosji przekierować do Chin nadwyżki gazu, które nie są już możliwe do sprzedania w Europie - czytamy na łamach "FT".


"Logika wydarzeń wskazuje na to, że już całkowicie przekształcimy się w chińską kolonię surowcową. Nasze serwery będą pochodziły od Huawei. Staniemy się dla Chin dostawcą dosłownie wszystkiego. Będą otrzymywać gaz z (gazociągu) Siła Syberii. Do końca 2023 roku juan będzie naszą główną walutą w handlu (zagranicznym)" - dodało źródło "FT" zbliżone do Kremla.


Podobną ocenę przedstawiła Maria Shagina z londyńskiego Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS). "Sankcje (Zachodu) uwypukliły i tak już asymetryczne relacje pomiędzy Rosją a Chinami. Trudno ukryć fakt, że Rosja jest obecnie młodszym partnerem (Chin)" - zauważyła analityczka.


Pogłębienie relacji Moskwy z Pekinem to raczej "małżeństwo z rozsądku, a nie z miłości" - oznajmił rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby, cytowany przez "FT".


W poniedziałek rozpoczęła się trzydniowa wizyta chińskiego lidera w Moskwie. Xi jest pierwszym zagranicznym przywódcą, który spotkał się z Putinem, odkąd Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał 17 marca nakaz jego aresztowania za zbrodnie wojenne na Ukrainie.


Putin i Xi podpisali wspólne oświadczenie na temat "pogłębiania wszechstronnego partnerstwa i strategicznej współpracy w nowej erze" – podała chińska agencja prasowa Xinhua. Rosyjski dyktator miał też poprzeć tzw. plan pokojowy ChRL, nie przewidujący wycofania wojsk najeźdźcy z terytorium Ukrainy.


Komunistyczne władze Chin nie potępiły agresji Rosji przeciwko Ukrainie, wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją i sprzeciwiają się sankcjom nakładanym na Kreml. Od początku wojny Xi wielokrotnie rozmawiał z Putinem, ale nie doszło jak dotąd do jego rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. (PAP)


szm/ ap/


arch.


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 14:40 Warszawa/ Stołeczne pętle zakwitną letnimi kwiatami Na ośmiu stołecznych pętlach zostaną posadzone letnie kwiaty. Obok znanych i lubianych pelargonii, begonii i gaur, w tym roku po raz pierwszy na kwietnikach… » więcej 2023-06-05, godz. 14:40 Katowice/ NOSPR zatrudnił nową dyrektor artystyczną Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zatrudniła nową dyrektor artystyczną i pierwszą dyrygentkę Marin Alsop. Zadaniem Alsop będzie… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30 BiH/ Radio Wolna Europa: Moskwa naciska na władze, by kupowały więcej rosyjskiego paliwa, wypierając surowce z UE Rosja naciska na władze Bośni i Hercegowiny, by kupowały więcej produkowanego w Serbii rosyjskiego paliwa. Rząd BiH chce wprowadzenia zmian prawnych dających… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30 Premier: pracujemy nad tym, by nasza infrastruktura wyglądała tak, jak w najbogatszych krajach Europy Pracujemy nad tym, by nasza infrastruktura wyglądała tak, jak w najbogatszych krajach Europy, a bezpłatne autostrady dla polskich kierowców, to kolejne zobowiązanie… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30 Hongkong/ Producentka reportażu o brutalnym ataku uniewinniona przez Sąd Najwyższy Sąd najwyższy w Hongkongu uchylił w poniedziałek wyrok skazujący dziennikarkę Bao Choy za składanie fałszywych oświadczeń w celu uzyskania dostępu do… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30 Rzecznik rządu: nie ma decyzji, czy będziemy popierać poprawki prezydenta do ustawy o komisji ds. wpływów rosyjsk… Nie ma decyzji, czy będziemy popierać poprawki prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nie wykluczam sytuacji… » więcej 2023-06-05, godz. 14:20 Białystok/ Miasto ogłosiło program obchodów 80. rocznicy powstania w getcie Miasto Białystok ogłosiło w poniedziałek program obchodów 80. rocznicy powstania w miejscowym getcie. Oprócz głównych uroczystości zaplanowanych na 16… » więcej 2023-06-05, godz. 14:20 Izrael/ Wiceszef MSZ Jabłoński z szefem izraelskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Hanegbim rozmawiał o rosyjskiej… Przebywający od niedzieli w Izraelu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński spotkał się w poniedziałek w Jerozolimie z szefem… » więcej 2023-06-05, godz. 14:20 Fundacja ITAKA: przed ucieczką nastolatka z domu chroni tylko dobra relacja z dzieckiem Przed ucieczką nastolatka z domu chroni nas tylko jedna rzecz - to dobra relacja z własnym dzieckiem - oceniła w rozmowie z PAP wiceprezes Fundacji ITAKA Izabela… » więcej 2023-06-05, godz. 14:20 Senat/ MZ: od kilkunastu lat obserwowany jest ogólny trend malejącego stanu zaszczepienia Od kilkunastu lat obserwowany jest ogólny trend malejącego stanu zaszczepienia i wzrost liczby osób uchylających się od szczepień obowiązkowych - powiedział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »