Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-21, 15:10 Autor: PAP

Węgry/ Media: premier Polski podkreśla, że cały świat jest zagrożony rosyjską agresją

Premier Polski Mateusz Morawiecki twierdzi, że cały świat jest zagrożony rosyjską agresją, a Europejczycy mają obowiązek przeciwstawić się ambicjom Moskwy – piszą węgierskie media o poniedziałkowym wystąpieniu szefa polskiego rządu na niemieckim Uniwersytecie w Heidelbergu.

Jak zauważa tygodnik „Mandiner”, Morawiecki stwierdził, że Europa osiągnęła historyczny punkt zwrotny, który stworzył sytuację jeszcze bardziej niebezpieczną niż upadek komunizmu.


„W sprawie przyszłości UE Morawiecki podkreślił, że odrzuca ideę europejskiego superpaństwa i wierzy w prymat państw narodowych” – zaznaczył dziennik „Magyar Nemzet”, przytaczając głównie te wypowiedzi polskiego premiera, które dotyczyły wizji rozwoju Unii Europejskiej.


Morawiecki „wskazał, że narody Europy Środkowo-Wschodniej, które znajdowały się pod panowaniem Związku Radzieckiego, również walczyły o suwerenność i wolność w okresie ucisku. Wierzyły, że prawa i wolność można zapewnić tylko poprzez stworzenie i odbudowę suwerennego państwa narodowego” – zaznacza dziennik.


Gazeta zwróciła również uwagę na słowa polskiego polityka o wzrastających w ostatnich dekadach uprawnieniach Komisji Europejskiej, co jest krytykowane przez niektóre kraje członkowskie.


W poniedziałek premier Morawiecki wygłosił na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w niemieckim Heidelbergu wykład pt. „Europa w historycznym punkcie zwrotnym”.


Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)


mrf/ jar/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 06:00 Po 2019 r. tempo wzbierania wód wokół Płw. Iberyjskiego wzrosło niemal dwukrotnie Po 2019 r. tempo wzrostu poziomu wód wokół Półwyspu Iberyjskiego wzrosło niemal dwukrotnie - wynika z badań hiszpańskiego Instytutu Oceanografii, działającego… » więcej 2023-06-09, godz. 06:00 Nowy lek opóźnia rozwój glejaka, śmiertelnego nowotworu mózgu Przeznaczony do terapii celowanej lek o nazwie worasidenib skutecznie opóźnia postęp określonej postaci glejaka - wolno rosnącego, ale śmiertelnego nowotworu… » więcej 2023-06-09, godz. 05:50 Prognoza pogody na 9 i 10 czerwca Jak informuje IMGW, Półwysep Skandynawski pozostaje w zasięgu wyżu a zachodnia Rosja oraz Europa Zachodnia znajdują się w zasięgu układów niżowych… » więcej 2023-06-09, godz. 05:40 Izrael/ Rozpoczęto testy bezzałogowych taksówek powietrznych Izrael rozpoczął w tym tygodniu testy autonomicznych dronów, które mogą przewozić pasażerów i ciężkie ładunki. W ramach inicjatywy rządowej przygotowywana… » więcej 2023-06-09, godz. 05:10 Prezydent Iranu z wizytą w trzech dyktaturach Ameryki Łacińskiej Prezydent Iranu Ebrahim Raisi złoży w przyszłym tygodniu wizyty w trzech dyktaturach Ameryki Łacińskiej: na Kubie, w Wenezueli i w Nikaragui - podała irańska… » więcej 2023-06-09, godz. 04:30 Politico: Szef dyplomacji USA uda się w przyszłym tygodniu do Pekinu Sekretarz stanu USA Antony Blinken planuje podróż do Pekinu w przyszłym tygodniu - podał w czwartek portal Politico. W lutym w ostatniej chwili Blinken odwołał… » więcej 2023-06-09, godz. 04:10 Bloomberg: USA ogłoszą w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy Stany Zjednoczone ogłoszą w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad 2 miliardów dolarów - podała agencja Bloomberg, powołując… » więcej 2023-06-09, godz. 03:50 Węgry/ Prezydent Novak: popieram uniezależnienie się od rosyjskich surowców, ale zajmie nam to trochę czasu Popieram jak największe uniezależnienie się od rosyjskiego gazu i ropy, ale zajmie nam to trochę czasu - powiedziała w czwartkowym wywiadzie dla „Neue Zuercher… » więcej 2023-06-09, godz. 03:20 Kuba/ Władze dementują doniesienia o chińskiej bazie szpiegowskiej na wyspie Kubańskie władze zaprzeczają informacjom amerykańskich mediów, według których rząd w Hawanie zawarł z Chinami porozumienie w sprawie utworzenia na wyspie… » więcej 2023-06-09, godz. 03:10 USA/ Były prezydent Donald Trump ogłosił, że postawiono mu zarzuty w sprawie przetrzymywania niejawnych dokumentów… Były prezydent USA Donald Trump ogłosił w czwartek, że prokuratura postawiła mu zarzuty i musi się stawić się w sądzie we wtorek w sprawie przetrzymywanych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »