Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-21, 14:10 Autor: PAP

Teleskopy ESO obserwowały skutki uderzenia sondy DART w planetoidę

Dwie grupy naukowców użyły teleskopu VLT do obserwacji skutków kolizji amerykańskiej sondy kosmicznej DART z asteroidą Dimorphos. Był to test obrony planetarnej, ale także wielka szansa dla astronomów na lepsze poznanie budowy planetoid – informuje Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

26 września 2022 roku nastąpiło zderzenie bezzałogowej sondy kosmicznej Double Asteroid Redirection Test (DART) z planetoidą Dimorphos. Kolizja była celowo zaplanowana przez NASA w ramach testowania zdolności naszej cywilizacji do obrony przed potencjalnym zagrożeniem ze strony planetoid. Plan zakłada, że gdyby groźna planetoida leciała w kierunku Ziemi, to być może udałoby się zmienić jej orbitę na tyle, żeby minęła naszą planetę, a nie uderzyła w nią wywołując katastrofalne skutki. Jednym z możliwych rozwiązań jest uderzenie kinetyczne w planetoidę. I właśnie taki test przeprowadzono, zderzając sondę DART z jedną z planetoid. Efekty testu są obiecujące.


Jako cel wybrano planetoidę podwójną, a zdarzenie nastąpiło, gdy ta przelatywała 11 milionów kilometrów od Ziemi, aby można było obserwować efekty eksperymentu przez teleskopy naziemne. Wybór planetoidy podwójnej był podyktowany tym, iż można wtedy łatwiej sprawdzić, jak zmienił się okres obiegu mniejszego składnika wokół większego i na tej podstawie wysnuć wnioski o skuteczności metody.


Najnowsze dwie prace skupiają się jednak na innym aspekcie kolizji. W jednej z nich grupa badawcza, którą kierowała Cyrielle Opitom z University of Edinburgh, przez miesiąc śledziła ewolucję powstałego obłoku materii. Użyto do tego instrumentu Multi Unit Spectroscopic Explorer (MUSE) na teleskopie VLT należącym do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Okazało się, że wyrzucony obłok był bardziej niebieski niż sama planetoida przed impaktem. Sugeruje to, że chmura materii może składać się z bardzo małych cząstek.


Przez kolejne godziny i dni po uderzeniu rozwinęły się też inne struktury, takie jak zgęszczenia, spirale i długi warkocz odpychany przez promieniowanie Słońca. Tutaj z kolei spirale i warkocz okazały się bardziej czerwone niż obłok na początku, można więc wnioskować, że były zbudowane z większych cząstek.


Zbadano też skład chemiczny gazów. Poszukiwano tlenu i wody, które mogłyby pochodzić z lodu odsłoniętego po uderzeniu. Nie znaleziono jednak ich oznak. Nie było to jednak zaskoczeniem, bowiem planetoidy raczej nie zawierają znaczących ilości lodu. Nie wykryto również śladów gazów pędnych sondy DART, co również jest zgodne z przewidywaniami, gdyż ilość gazu pozostałego w zbiornikach systemu napędowego była niewielka.


Drugim zespołem naukowców kierował Stefano Bagnulo Armagh Observatory and Planetarium w Wielkiej Brytanii. Badano, w jaki sposób uderzenie sondy DART wpłynęło na powierzchnię planetoidy.


Naukowcy obserwowali polaryzację światła przy pomocy instrumentu FOcal Reducer/low dispersion Spectrograph 2 (FORS 2) na teleskopie VLT. Okazało się, że stopień polaryzacji gwałtownie spadł po uderzeniu, a wzrosła jasność całkowita systemu.


Gdy światło słoneczne jest rozproszone przez powierzchnię planetoidy, ulega częściowej polaryzacji, czyli fale świetlne oscylują bardziej wzdłuż jakiegoś kierunku, zamiast losowo. Śledzenie, jak zmienia się polaryzacja przy zmianach orientacji planetoidy względem nas i Słońca, pozwala na badanie struktury i powierzchni obiektu.


Jedno wyjaśnienie dla obserwowanych skutków impaktu wskazuje na odsłonięcie bardziej pierwotnego materiału z wnętrza obiektu, który być może jest jaśniejszy i mniej spolaryzowany, ponieważ nie był wcześniej wystawiony na działanie wiatru słonecznego i promieniowania.


Alternatywna hipoteza mówi, że uderzenie zniszczyło cząstki na powierzchni, wyrzucając znacznie mniejsze do obłoku. W pewnych warunkach mniejsze fragmenty bardziej efektywnie odbijają światło, ale gorzej je polaryzują.


Wyniki badań przedstawiono w artykułach, które ukazały się w „Astronomy & Astrophysics” oraz „Astrophysical Journal Letters”. W grupach badawczych byli naukowcy z Wielkiej Brytanii, USA, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji i Włoch.


Teleskop VLT należy pośrednio do Polski, która jest krajem członkowskim Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). (PAP)


cza/ bar/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 12:50 RCB: w czwartek utonęło sześć osób W czwartek utonęło sześć osób - poinformowało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała 70 utonię… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 PIE: zielona transformacja UE jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym Zielona transformacja Unii Europejskiej jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Niemiecki Czerwony Krzyż wysłał pomoc dla ofiar powodzi, do której doszło po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce Niemiecki Czerwony Krzyż (DRK) w Berlinie wysłał pomoc dla ofiar powodzi, do której doszło po wysadzeniu tamy w Kachowce na Ukrainie. W piątek rano w centrum… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Ziobro: weto do konkluzji Rady Europejskiej dotyczącej Karty Praw Podstawowych (krótka) Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta w piątek, na moje polecenie, zgłosił weto do konkluzji Rady Europejskiej, dotyczącej Karty Praw Podstawowych… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Opole/ Ostatnie próby przed 60. Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki W amfiteatrze opolskim trwają ostatnie próby przed jubileuszowym, 60. Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki, który rozpocznie się w piątek po godzinie 20… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 UE/ Premier Morawiecki w Euractiv: zamiast skupiać się na sporach ideologicznych, Unia musi przejść do gospodarczej… Kryzysy ostatnich lat obnażyły słabości europejskiej gospodarki, ale też pokazały, że Stary Kontynent wciąż ma gigantyczny potencjał. Zamiast skupiać… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Wielkopolskie/ 70-letni rowerzysta zginął potrącony przez samochód 70-letni rowerzysta został w piątek śmiertelnie potrącony przez samochód na drodze między miejscowościami Nowy Świat i Nowa Wieś w powiecie leszczyńskim… » więcej 2023-06-09, godz. 12:50 Węgry/ Sondaż: ponad połowa społeczeństwa twierdzi, że Putin jest zbrodniarzem wojennym Większość Węgrów (53 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, że Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym, który przeprowadza masakry ludności na Ukrainie… » więcej 2023-06-09, godz. 12:40 Korea Płd./ Stowarzyszenie Jadalnych Psów: wspierany przez żonę prezydenta zakaz sprzedaży psiny uderzyłby w sektor… Członkowie Koreańskiego Stowarzyszenia Jadalnych Psów protestowali we czwartek w Seulu przeciwko sugestiom prezydentowej Kim Keon Hee i obrońców praw zwierząt… » więcej 2023-06-09, godz. 12:30 Premier: rząd PiS nie dopuści, by realizowana była polityka narzucania kwot migracyjnych Dopóki będzie rząd PiS, nie dopuścimy, aby polityka narzucania nam kwot migracyjnych, kwot uchodźców była realizowana - powiedział premier Mateusz Morawiecki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »