Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 14:20 Autor: PAP

Podkarpackie/ Konkurs na miniprojekty badawcze dla wybitnych uczniów szkół ponadpodstawowych

Wybitni uczniowie szkół ponadpodstawowych z woj. podkarpackiego mogą wziąć udział w konkursie finansowanym przez resort nauki „NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec” na miniprojekty badawcze, organizowanym przez Politechnikę Rzeszowską. Termin zgłoszenia prac w I etapie upływa 28 lutego.

Konkurs jest finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Skierowany jest do wybitnych uczniów szkół ponadpodstawowych z województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego – poinformował rzecznik Politechniki Rzeszowskiej(PRz) Damian Gębarowski.


W skład Sieci VIA CARPATIA, oprócz Politechniki Rzeszowskiej, weszły Politechnika Białostocka i Politechnika Lubelska, które również organizują podobne zmagania dla zdolnych uczniów.


Gębarowski wyjaśnił, że „Politechniczna Sieć VIA CARPATIA” polega na wykonaniu w obszarze szkolnictwa wyższego i nauki badań naukowych, działań związanych z kształceniem studentów, prac rozwojowych, prac wdrożeniowych oraz działań popularyzatorskich.


„W obszarze nauki zaplanowany został cykliczny konkurs na mini projekty badawcze dla wybitnych uczniów szkół ponadpodstawowych województw: lubelskiego, podkarpackiego i podlaskiego +NAUKOLATEK – Nastoletni Naukowiec+”– dodał Gębarowski.


Konkurs składa się z dwóch etapów: regionalnego, który jest realizowany niezależnie od siebie w województwach lubelskim, podkarpackim i podlaskim, oraz z międzywojewódzkiego, na którym zaprezentowane zostaną najlepsze projekty regionalne.


Do etapu regionalnego może przystąpić zespół składający się z trzech uczniów szkoły ponadpodstawowej. W tym etapie do finansowania wybranych zostanie nie mniej niż 20 najlepszych projektów zgłoszonych w danym województwie.


Do udziału w etapie międzywojewódzkim zaproszonych zostanie po pięć zwycięskich zespołów etapu regionalnego w każdym województwie. Każdy z tych zespołów zaprezentuje swój projekt podczas finału podsumowującego edycję konkursu.


Według regulaminu konkursu tematyka uczniowskich projektów badawczych powinna być zgodna z profilem kształcenia i badań naukowych realizowanych w jednostkach należących do Politechnicznej Sieci VIA CARPATIA. Przygotowane projekty badawcze mogą mieć charakter interdyscyplinarny, czyli wykorzystywać wiedzę, umiejętności i narzędzia z dyscyplin wskazanych na stronach internetowych uczelni organizujących konkurs.


„Szkoły ponadpodstawowe z województwa podkarpackiego mogą wziąć udział w konkursie na projekty o tematyce nawiązującej do profilu kształcenia i badań naukowych realizowanych na Politechnice Rzeszowskiej. Każdym trzyosobowym zespołem uczniowskim będzie opiekował się pracownik dydaktyczny szkoły oraz pracownik zatrudniony na Politechnice Rzeszowskiej” – wyjaśnił Gębarowski.


Zespół może ubiegać się o finansowanie projektu w kwocie do 10 tys. zł i finansowanie opieki nauczyciela w kwocie 2,5 tys. zł. W takiej samej wysokości – 2,5 tys. zł otrzyma dodatek pracownik Politechniki Rzeszowskiej.


Nabór do I edycji konkursu potrwa do 28 lutego br.


Regulamin konkursu jest na stronie: https://www.viacarpatia.pro/formularze-dokumenty/naukolatek-regulamin-konkursu-wraz-zalacznikami/.


Działania w ramach tego zadania w województwie podkarpackim honorowym patronatem objęło Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. (PAP)


Autorka: Agnieszka Pipała


api/ joz/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 20:50 Katowice/ Od 4 kwietnia nabór propozycji do „zielonego budżetu” Nabór propozycji do „zielonego budżetu” Katowic, czyli puli budżetu obywatelskiego, wydzielonej wyłącznie na cele związane z miejską przyrodą i ekologią… » więcej 2023-03-21, godz. 20:50 "FT": Rosja oferuje Chinom surowce w zamian za przychylną postawę wobec inwazji na Ukrainę Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian… » więcej 2023-03-21, godz. 20:30 Szwecja/ Sąd rozpatrzy pozew Grety Thunberg przeciwko państwu w sprawie o niedostateczną politykę klimatyczną Sąd w Nacka pod Sztokholmem poinformował we wtorek o przyjęciu pozwu złożonego przez aktywistkę Gretę Thunberg oraz młodzież z organizacji Aurora przeciwko… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 Budowlańcy stawiający supermarket odkryli rzymską mozaikę Podczas przygotowywania terenu pod budowę marketu w angielskiej miejscowości Olney odkrto ułożoną z niebieskich, czerwonych i białych płytek mozaikę. Zdaniem… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 UE/ Wsparcie dla Ukrainy, konkurencyjność i energia to główne tematy Rady Europejskiej Zwiększenie produkcji amunicji i dostarczanie jej Ukrainie; zapewnienie konkurencyjności UE w długim okresie; zapewnienie odbiorcom energii po dostępnych cenach… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 Prezes PSL o wspólnej liście: kto dziś naciska na jeden, niesprawdzony scenariusz, naraża Polskę na zwycięstwo P… Kto dziś naciska na jeden, niesprawdzony scenariusz, naraża Polskę na zwycięstwo PiS - ocenił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o start opozycji… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 Argentyna/ Zniszczono wystawę ośmieszającą symbole chrześcijańskie Grupa nieznanych osób zniszczyła wystawioną na Narodowym Uniwersytecie Cuyo (UNCuyo) w Mendozie, na zachodzie Argentyny, wystawę ośmieszającą symbole chrześcijańskie… » więcej 2023-03-21, godz. 20:10 Poznań/ Śmiertelny wypadek na ulicy Żywicznej; mimo reanimacji zmarł 53-latek 53-letni kierowca, pomimo podjętej reanimacji, zmarł wskutek wypadku, do którego doszło we wtorek po południu na ulicy Żywicznej w Poznaniu. » więcej 2023-03-21, godz. 20:00 Ekstraklasa piłkarska – Hiszpan Badia trenerem Lechii Gdańsk (opis) David Badia został trenerem występujących w ekstraklasie piłkarzy Lechii. 48-letni szkoleniowiec zastąpił zwolnionego we wtorek Marcina Kaczmarka. W środę… » więcej 2023-03-21, godz. 20:00 Ukraina/ Prezydent: przekazaliśmy Chinom nasz plan pokojowy, ale nie ma odpowiedzi Ukraina przekazała Chinom swój plan pokojowy i zaprosiła ją do udziału w tym formacie, ale nie otrzymała odpowiedzi - powiedział we wtorek ukraiński prezydent… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »