Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 13:20 Autor: PAP

Małecki: projekt osłon socjalnych przy tworzeniu NABE jeszcze w lutym

W drugiej połowie lutego projekt ustawy o osłonach socjalnych, towarzyszących powołaniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, powinien zostać opublikowany i skierowany do konsultacji - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

Odpowiadając na pytania posłów Małecki przypomniał, że w środę projekt ustawy o osłonach socjalnych, nad którym pracuje Ministerstwo Aktywów Państwowych, został wpisany do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, na drugą połowę lutego planowane jest przesłanie go do uzgodnień i konsultacji publicznych, a w marcu - wniesienie na Stały Komitet Rady Ministrów.


Małecki powiedział, że ustawowe uregulowanie kwestii świadczeń i osłon socjalnych dla pracowników sektorów elektroenergetycznego i wydobycia węgla brunatnego zakłada podpisana w grudniu 2022 r. przez rząd ze związkami zawodowymi i pracodawcami umowa społeczna.


"Określa zobowiązania wobec pracowników z związku z procesem stopniowej transformacji regionów silnie związanych z energetyką konwencjonalną i utworzeniem NABE. Umowa zabezpiecza świadczenia pracownicze na okres transformacji energetycznej oraz przewiduje wprowadzenie w drodze ustawowej pakietu świadczeń socjalnych" - podkreślił Małecki, zaznaczając, że osłony będą finansowane z budżetu, na co należy jeszcze zdobyć zgodę Komisji Europejskiej.


"Celem ustawy jest zapewnienie sprawiedliwej społecznie transformacji energetycznej i przeciwdziałanie negatywnym skutkom polityki klimatycznej UE. Utworzenie NABE jest odpowiedzią na wyzwania polityki klimatycznej UE przy jednoczesnym zagwarantowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski" - dodał wiceminister.


Małecki poinformował, że warunkiem otrzymania osłon socjalnych przez pracowników będzie wyłączenie konwencjonalnej jednostki wytwórczej lub systemowa redukcja wydobycia węgla brunatnego. Proces ten będzie rozciągnięty w czasie do 2049 r., z okresem finansowania świadczeń socjalnych do końca 2053 r. - zaznaczył. Jak ocenił, istotna redukcja zatrudnienia w sektorze spodziewana jest w II połowie lat 30.


Przedstawiciel MAP wskazał, że osłony mają objąć wszystkich pracowników sektora, bez względu na akcjonariat pracodawcy, obejmą też pracowników prywatnego ZE PAK, którego aktywa węglowe będą zamykane, a nie trafią do NABE.


Zgodnie z wpisem do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ustawa o systemie osłon finansowanych z budżetu państwa ma obejmować urlopy energetyczne/urlopy górnicze – w wymiarze do czterech lat, przysługujące pracownikowi, któremu ze względu na wiek i łączny staż pracy brakuje nie więcej niż cztery lata do nabycia prawa do emerytury. Kolejnym elementem będą jednorazowe odprawy pieniężne, przysługujące pracownikowi, z którym rozwiązywana jest umowa o pracę, a który posiada co najmniej 5-letni staż pracy w danym przedsiębiorstwie, a który nie może skorzystać z prawa do urlopu górniczego lub energetycznego.


W okresie korzystania z urlopu górniczego lub z urlopu energetycznego pracownik będzie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy i otrzyma świadczenie socjalne w wysokości 80 proc. miesięcznego wynagrodzenia pracownika obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Skorzystanie z urlopu energetycznego lub urlopu górniczego będzie dobrowolne i będzie się odbywać się na wniosek pracownika i za zgodą pracodawcy.


Zgodnie z ostatnimi deklaracjami rządu, NABE ma powstać do końca marca 2023 r. Rządowa dokument „Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa” zakłada, że z grup kapitałowych spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa innych niż PGE Polska Grypa Energetyczna, czyli z Tauronu, Enei, Energi wydzielone zostaną aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych. Właścicielem takich aktywów zostanie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), utworzona na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK). (PAP)


wkr/ mmu/


Kraj i świat

2023-03-24, godz. 13:20 Szefernaker: utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej to krok milowy na drodze rozwoju Pomorza Środkowego Utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie to krok milowy na drodze rozwoju Pomorza Środkowego - powiedział w piątek w Koszalinie wiceminister… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 W. Brytania/ Wizyta króla Karola III w Niemczech odbędzie się zgodnie z planem Wizyta króla Wielkiej Brytanii Karola III odbędzie się zgodnie z planem - przekazało w piątek agencji Reutera źródło w Pałacu Buckingham po tym, jak podróż… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Podlaskie/ Katarzyna Ancipiuk nowym dyrektorem Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Katarzyna Ancipiuk, która dotychczas pełniła obowiązki dyrektora, została wybrana na dyrektora Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej - zadecydował zarząd województwa… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Premier: 24 marca to szczególna data, która przypomina o bohaterstwie Polaków, którzy ratowali Żydów Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. To szczególna data, która przypomina o bohaterstwie Polaków… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Lublin/ Debata akademicka na KUL poświęcona kard. Karolowi Wojtyle – w środę Debatę akademicką poświęconą kardynałowi Karolowi Wojtyle zaplanowano w środę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Podczas spotkania historycy i znawcy… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Prezydent o Polakach ratujących Żydów: ci ludzie w sercu mieli wpisane ideały człowieczeństwa (krótka) Byli w Polsce podczas II wojny światowej ludzie, którzy głęboko w sercu wpisane mieli ideały człowieczeństwa, szacunku dla życia, miłości bliźniego… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Rzecznik rządu o "babciowym”: pomysły D. Tuska zawsze zostają w sferze pomysłów Z pomysłami Donalda Tuska jest taki problem, że one zawsze zostają w sferze pomysłów - mówił w piątek w Słupsku rzecznik rządu Piotr Müller o propozycji… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Ukraina/ Rzecznik armii: pod Bachmutem wagnerowców wzmacniają wojska powietrznodesantowe Rosji Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty poinformował w piątek, że na kierunku Bachmutu, w obwodzie donieckim, rosyjscy najemnicy… » więcej 2023-03-24, godz. 13:10 Mołdawia/ Rząd: pracę znalazło zaledwie ok. 1000 ze 100 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy Niewiele ponad 1000 spośród 100 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy schronili się w Mołdawii po rosyjskiej inwazji, znalazło dotychczas zatrudnienie… » więcej 2023-03-24, godz. 13:10 Największy w Polsce konkurs umiejętności - ruszyła rejestracja na EuroSkills Gdańsk 2023 (MediaRoom) We wrześniu na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk, a także w halach kongresowo-wystawienniczych AMBEREXPO. i terenach do nich przyległych odbędą się 'igrzyska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »